تور مجازی صومعه مونتسرات اسپانیا؛ عبادتگاهی با معماری باشکوه

احمدرضا فرهبد
احمدرضا فرهبد دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۱
تور مجازی صومعه مونتسرات اسپانیا؛ عبادتگاهی با معماری باشکوه

اسپانیا پس از ایتالیا، بیشترین تعداد میراث جهانی ثبت‌شده در فهرست یونسکو را در خود جای داده است. در این کشور تعداد زیادی از آثار معماری شاهکار آنتونی گائودی قرار دارد که در سطح بین‌المللی شناخته‌شده هستند؛ اما علاوه بر این آثار، بناهای یادبود زیاد دیگری نیز  با معماری باشکوه، در این کشور وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم با تور مجازی به «صومعه‌ مونتسرات» (abbey of Montserrat) سفر کنیم و این صومعه‌ باشکوه که درحقیقت از چند ساختمان تشکیل شده است و مناطق اطراف آن را از زوایای مختلف ببینیم.

صومعه‌ مونتسرات، صومعه‌ای متعلق به نظام سنت «بِنِدیکت» (Benedictine) است که در قرن دهم میلادی ساخته شده و در ۵۰ کیلومتری شمال غرب بارسلونا در ارتفاع ۱,۲۳۶ متری بر فراز نزدیک‌ترین دره قرار دارد. موقعیت مکانی این صومعه، «مونتسرات» (Montserrat) نام دارد که به معنی «رشته‌کوه دندانه‌دار» است.

صومعه‌ مونتسرات از دوران امپراتوری روم اهمیت مذهبی زیادی داشته است و مدتی بعد از آن دوران، در یکی از غارهای کوهستانی نزدیک این مجموعه مجسمه عجیبی از مریم مقدس با پوست تیره و کودک پیدا شد. طبق افسانه‌های اسپانیا، راهبان موفق نشده‌اند مجسمه باکره‌ مونتسرات را که مجسمه‌ «مریم مقدس مونتسرات» یا «باکره‌ سیاه» نیز نامیده می‌شود، حرکت دهند و به همین دلیل اقامتگاه‌های کوچکشان و صومعه را اطراف آن ساخته‌اند.

زمانی که این مجموعه در میان صخره‌های عجیب‌وغریب دره در حال ساخت بود، سازندگان آن تلاش می‌کردند ساختار صومعه کاملا سازگار و هماهنگ با محیط اطراف باشد؛ بنابراین این صومعه نه‌تنها به یک مرکز مذهبی و عبادتگاه برای زائران سراسر جهان تبدیل شد، بلکه بنایی تاریخی و فرهنگی با معماری باشکوه نیز محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که «کریستوف کلمب» (Christopher Columbus) جزیره‌ای را در دریای کارائیب کشف کرد و آن را باکره‌ مونتسرات نامید. واژه‌ مونتسرات در نام بسیاری از زنان اهل کاتالونیا دیده می‌شود که یکی از آن‌ها «مونتسرات کابایه» (Montserrat Caballé),، خواننده اپرای اسپانیایی معروف است.

معماری امروزی این صومعه در قرن دوازدهم ایجاد شده است؛ البته در ابتدا معماری این بنا ترکیبی از چند سبک مختلف بود اما بخش اعظمی از آن ساختار به دست نیروهای ناپلئون تخریب شد. بازسازی این بنا در سال ۱۸۴۴ آغاز و در حدود ۱۰۰ سال طول کشید.

در حال حاضر مونتسرات یکی از صومعه‌های فعال و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اسپانیا است. دسترسی به این صومعه از دو راه نامتداول امکان‌پذیر است که می‌توان به راه‌آهن صخره‌ای مونتسرات و قطارهای کابلی اشاره کرد. کجارو روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویر به اشتراک می‌گذارد. اگر به این دست از مطالب علاقه‌مندید، بازدید روزانه از کجارو را فراموش نکنید.

مطالب مرتبط:

منبع airpano

دیدگاه