رفتارهایی که باعث آزار مهمانداران هواپیما می‌شود

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
رفتارهایی که باعث آزار مهمانداران هواپیما می‌شود

با اینکه اکثر ما سفرهای هوایی زیادی انجام داده‌ایم، اما شاید ندانیم که عدم‌رعایت یک سری نکات جزئی می‌تواند باعث ناراحتی و کلافگی مهمانداران هواپیما شود.

مهمانداران در پروازها حضور دارند تا سفر هوایی را برای ما آسان‌تر کنند و خوب است بدانیم که ما به‌عنوان مسافر چطور می‌توانیم قدردان زحمات‌شان باشیم. از همین رو در این مقاله از کجارو ضمن اشاره به رفتارهایی که باعث ناراحتی مهمانداران هواپیما می‌شود، به شما می‌گوییم که چطور می‌توان کمک حال مهمانداران بود تا آن‌ها پروازی امن و شاد را برای مسافران به ارمغان بیاروند. مهمانداران در این زمینه توصیه‌هایی را مطرح کرده‌اند که بر کارایی عملکرد آن‌ها اثر می‌گذارد، هرچند که برخی از این توصیه‌ها به ایمنی پرواز و مسافران مربوط می‌شود. 

هنگام سفارش قهوه، صریح باشید

سفرهای هوایی

موقع سفارش چای یا قهوه در طول پرواز، خیلی خوب است که تا زمان رسیدن مهماندار به صندلی شما تصمیم بگیرید که چه می‌خواهید و درباره‌ی ویژگی‌های سفارش‌تان واضح باشید. بریانا (Bryanna) به‌عنوان مهماندار یکی از ایرلاین‌های مهم آمریکایی گفته است، در طول پروازهای صبحگاهی، سؤال‌کردن از تک‌تک مسافران که قهوه‌ی خود را چطور دوست دارند، می‌تواند زمان سرو نوشیدنی را خیلی طولانی کند. او ادامه می‌دهد:

مسافران موردعلاقه‌ی من آن‌هایی هستند که به‌وضوح می‌گویند قهوه‌ی خود را با چه میزان خامه و شکر دوست دارند.

راهروی هواپیما را خیلی سریع خالی کنید

هواپیما

همه کسانی که با هواپیما پرواز کرده‌اند، می‌دانند که سوار و پیاده‌شدن از هواپیما دشواری‌های خود را دارد. مسافری که در چنین زمانی مشغول صحبت با تلفن همراهش باشد، به‌جز خودش، به وقت مسافران دیگر اهمیتی نمی‌دهد. بریانا دراین‌باره می‌گوید:

وقتی مسافری هنگام سوار یا پیاده‌شدن توجهی به حرف‌های مهمانداران نمی‌کند، نه‌تنها از نظر مهمانداران بی‌ادب و گستاخ به نظر می‌رسد، بلکه باعث ناراحتی مسافران پشت سرش نیز می‌شوند، زیرا هم‌زمان که مشغول صحبت با تلفن است، در حال گذاشتن وسایل خود در قفسه‌های بالاسری است و به این ترتیب وقت زیادی از بقیه تلف می‌کند.

جازمین کینگ (Jasmine King)، مهمانداری که تجربیات خود را با ما در میان گذاشته است، می‌گوید وقتی مسافران برای پرسیدن سؤتا که اضطراری نیست، جلوی در ورودی هواپیما می‌ایستند و متعاقباً مانع از سوارشدن سایر مسافران می‌شوند، واقعا کلافه‌کننده است. علاوه بر این، مهمانداران توصیه می‌کنند که اگر مسافران در وضعیت اضطراری نیستند، به‌محض ورود به هواپیما به سرویس بهداشتی نروند، زیرا هنگام برگشت از توالت می‌توانند مانع عبور سایر مسافران شوند. او در ادامه گفت:

مرحله‌ی سوارشدن مسافران، شلوغ‌ترین بخش از فرایند پرواز است که ما واقعا ممنون می‌شویم اگر مسافران در سریع‌ترین زمان ممکن چمدان خود را در قفسه‌ها بگذارند و با خالی‌کردن راهرو به سایر مسافران اجازه‌ی عبور دهند.

امیلی کیتلی (Emily Keathley)، یکی از دیگر از مهمانداران است که می‌گوید، آزاردهنده‌ترین مسافران، آن‌هایی هستند که توجهی به علامت بستن کمربند به‌خصوص قبل از پرواز و فرود نمی‌کنند. او می‌افزاید:

مسافرانی در پرواز داشته‌ام که درست قبل از برخاستن هواپیما، از جای خود بلند شده‌ و به دستشویی رفته‌اند؛ از آنجا که هنگام بلندشدن هواپیما، همه باید در جای خود نشسته باشند، پس چنین رفتاری، یک تخلف ایمنی به حساب می‌آید و می‌تواند باعث تأخیر در پرواز شد. به یاد داشته باشید که روشن‌بودن علامت کمربند بی‌دلیل نیست.

نظافت را رعایت کنید

هواپیما

مهمانداران اغلب هنگام راه‌رفتن در کابین هواپیما، یک کیسه‌ی زباله دست‌شان است تا زباله‌ها را جمع‌آوری کنند؛ هرچند که باز هم یک سری از مسافران زباله‌های خود را در جیب‌های پشت صندلی مقابل‌شان می‌ریزند و به این ترتیب مهمانداران باید پس از پیاده‌شدن مسافران، آن‌ها را تمیز کنند. علاوه بر این، اگر بنا بر هر دلیلی خرابکاری کردید، پیش از آنکه مشکل بزرگ‌تری اتفاق بیفتد، فوراً موضوع را اطلاع دهید.

به حرف مهمانداران توجه کنید

مهمانداران هواپیما

تا لاوت (Ally Lovett)، به شغل مهمانداری مشغول است و یکی از آزاردهنده‌ترین رفتار مسافران را زمانی می‌داند که طبق اعلان‌ مهمانداران در زمان نزدیک‌شدن به فرود هواپیما، وسایل الکترونیک خود را کنار نمی‌گذارند. او می‌گوید:

نمی‌دانم آیا این مسافران صدای ما را می‌شوند یا تا آخرین لحظه صبر می‌کنند که چندبار به آن‌ها تذکر بدهیم تا لپ‌تاپ خود را خاموش کنند. این ماجرا باعث حیرتم می‌شود.

مؤدب باشید

پرواز

یک سفر طولانی احتمالاً هر کسی را خسته و بداخلاق کند؛ هرچند رعایت ادب هنگام برخورد با کادر پرواز،‌ به تلاش چندانی نیاز ندارد و می‌تواند وضعیت را برای همه بهتر کند. بریانا به چند پیشنهاد ساده اشاره می‌کند که با رعایت آن‌ها کادر پرواز احساس نمی‌کنند که نادیده گرفته شده‌اند. او توضیح می‌دهد:

زمانی که مهمانداران به ردیف شما می‌رسند، هدفون‌ها را از روی گوش‌تان بردارید. هنگام سفارش نوشیدنی از کلمه‌ی «لطفاً» استفاده کرده و بعد تشکر کنید. زباله‌های خود را به مهماندار تحویل دهید. موقع ورود به هواپیما و خروج از آن، سلام و خداحافظی را فراموش نکنید.

او همچین می‌گوید که صبوری و مهربانی مسافران همیشه برای مهمانداران ارزشمند است و کمک شایانی به آن‌ها می‌کند. علاوه بر این، در نظر داشته باشید که اگر مهمانداری فوراً به خواسته‌ی شما توجه نکرد، این به‌معنای نادیده‌گرفتن شما نیست؛ بلکه احتمالاً او درگیر موضوع مهم‌تری است. او در ادامه می‌گوید:

باور کنید که شما را فراموش نمی‌کنیم. فقط گاهی اوقات باید کارهای زیادی انجام دهیم.

ارزان‌ترین بلیط هواپیما به مقصد خارجی یا داخلی خود را در کمترین زمان در کجارو تهیه کنید. ما با همکاری آژانس‌‌های هواپیمایی این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم تا با جستجوی ساده، بلیط هواپیما موردنظرتان را به‌سادگی خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

منبع huffingtonpost

دیدگاه