تور مجازی مسجد شیخ لطف الله؛ سیری در دنیای عرفانی رنگ و نور

احمدرضا فرهبد
احمدرضا فرهبد یکشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۵
تور مجازی مسجد شیخ لطف الله؛ سیری در دنیای عرفانی رنگ و نور

مسجد شیخ‌ لطف ‌الله، شاهکار معماری قرن یازدهم و سلسله صفویه، با معماری بی‌نظیر خود در صدر جذاب‌‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان قرار دارد.

بازدید از مسجد شیخ لطف الله جزو جدایی‌ناپذیر سفر به اصفهان بوده و بدون تردید یکی از شاهکارهای معماری دنیای اسلام است. وجود این مسجد در  میدان امام یا میدان نقش جهان که یکی از میراث جهانی ارزشمند یونسکو محسوب می‌شود و همسایگی آن با مسجد امام و عمارت عالی قاپو یا کاخ عالی‌قاپو، باعث شده در میان آثار تاریخی اصفهان که هر یک از آن‌ها جزو بهترین‌های ایران هستند، جایگاه ویژه‌ای پیدا کند. در این مطلب قصد داریم با استفاده از فناوری تور مجازی از بخش‌های مختلف این مسجد بازدید کنیم.

مسجد شیخ لطف الله

منبع: گوگل مپ

البته اگر می‌خواهید از نزدیک از مسجد شیخ‌ لطف الله بازدید کنید و با تور به اصفهان سفر کنید، می‌توانید انواع تور اصفهان را در بخش تورهای کجارو مشاهده کنید. چنانچه قصد داریم با هواپیما به شهر گنبدهای فیروزه‌ای سفر کنید، می‌توانید برای مشاهده بلیط و خرید آن به بخش جست‌و‌جوی بلیط هواپیما و پرواز چارتر مراجعه کنید.

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد مسجد

مسجد شیخ الله چندین ویژگی دارد که آن را در میان مساجد شاخص ایران منحصر‌به‌فرد کرده است. نخست آن که دو جزو جدایی‌ناپذیر مساجد ایرانی یعنی مناره و حیاط، در این مسجد دیده نمی‌شود و برای ورود آن باید چند پله را پشت سر بگذارید. دوم آن که گنبد مسجد مدورترین گنبد دنیا بوده و به‌عنوان یکی از زیباترین گنبدهای جهان از آن یاد می‌شود.

معماری

بخش‌های مختلف مسجدبدون شک مسجد شیخ‌ لطف الله تجلی بی‌بدیل نور و رنگ در معماری ایرانی و اسلامی بوده و یکی از شاهکاری کاشی‌کاری دنیا محسوب می‌شود. 

ورودی

ورودی مسجد در ضلع شرقی میدان واقع شده و برای رسیدن به آن باید از چهار پله عبور کنید. اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، دیواره‌ها و سکوهای بزرگ کنار آن‌ها است که با سنگ مرمر پوشیده است. کتیبه اصلی ورودی مسجد با کاشی‌های لاجوردی معرق در سال ۱۰۱۱ ساخته شده و در سال ۱۰۱۲ به خط ثلث سفید مزین شده است. در ضمن دو کتیبه دیگر نیز در دو طرف پنجره‌ای در سر در ورودی مسجد به چشم می‌خورد.

مقرنس‌های سردر مسجد که نظیر آن تنها در مسجد امام دیده می‌شود. در چوبی دو لنگه مسجد با ۴۰۰ سال قدمت نیز توجه هر فردی را به‌سمت خود جلب می‌کند.

پس از عبور از بخش ورودی وارد راهرویی می‌شویم که دیوارهای با کاشی‌هایی که غالبا آبی یا سبز رنگ هستند و جلوه زیبایی به راهرو بخشیده‌اند. با طی مسافت کوتاهی در راهرو به پنجره‌ای مشبک می‌رسیم که به شبستان اصلی دید دارد.  در پایان مسیر خود به‌سمت راست می‌پیچید و با عبور از مسافتی کوتاه به شبستان می‌رسید. در این مسیر پنجره‌ای سنگی نسبتا بزرگی توجه شما را به خود جلب می‌کند.

بنای اصلی مسجد یا شبستان

بنای اصلی مسجد در قسمت کف چهارگوش، در قسمت میانی هشت‌ضلعی و در قسمت فوقانی نزدیک گنبد هشت‌ضلعی است.

دیواره‌های شبستان مسجد برای تحمل وزن بالای گنبد، بسیار قطور هستند. قطر دیواره‌ها در قسمت‌هایی که پنجره وجود دارد، یک متر و هفتاد سانتی‌متر و در قسمت‌های دیگر به بیش از دو متر می‌رسد که در قسمت‌های پایین از کاشی‌های هفت‌رنگ و در قسمت‌های فوقانی از کاشی‌های معرق استفاده شده است.

راهرو مسجد

منبع: گوگل مپ

محراب مسجد

محراب مسجد و گنبد آن از زیباترین قسمت‌های مسجد هستند.

گنبد مسجد

اوج زیبایی، کمال و نبوغ معماری مسجد در گنبد آن کرد پیدا کرده است.  طول دهانه آن ۱۲ متر و ارتفاع راس آن از زمین ۳۲ متر است، کاشی‌های معرق فضای داخلی و خارجی گنبد شاهکار معماری است در اطراف گنبد ۱۶ پنجره مشبک جهت تامین نور شبستان ایجاد شده‌اند و انعکاس پرتوهای نور روی کاشی‌ها مناظر زیبایی را خلق می‌کند.

گنبد مسجد شیخ لطف الله

عکاس: علیرضا عزیزی

زیباترین قسمت گنبد، نقش یک طاووس زیبا در مرکز آن است و پرتوهای نور که از پنجره‌های اطراف به گنبد می‌تابد، مانند پرهای طاووس به نظر می‌رسند. بهترین زمان برای مشاهده این طاووس در زیباترین شکل، هنگام غروب آفتاب است.

فضای خارجی نخودی رنگ گنبد با نقوش اسلیمی در نهایت هماهنگی و زیبایی آراسته شده است. یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد گنبد، تغییر رنگ آن در طول روز است. این گنبد صبح‌ها به رنگ خاک، در هنگام ظهر صورتی رنگ و در زمان غروب آفتاب خاکستری رنگ دیده می‌شود.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم از طریق فناوری تور مجازی از بخش‌های مختلف مسجد شیخ لطف الله، گل سرسبد جاذبه‌های تاریخی اصفهان دیدن کنید.


* Sheikh Lotfollah Mosque Esfahan *

منبع تصویر کاور: گوگل مپ 

مطالب مرتبط:

دیدگاه