تور مجازی: شهر نیس؛ فرانسه

سارا کرایی
سارا کرایی پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۵
تور مجازی: شهر نیس؛ فرانسه

نیس، پنجمین شهر پرجمعیت فرانسه، شهر فرهنگ و هنر و شهری همیشه پویا است. شهری که پس از پاریس جایگاه بیشترین تعداد موزه‌های فرانسه است و یکی از شهرهایی است که بزرگترین جمعیت مسلمانان فرانسه را دارد. در ادامه با کجارو همراه باشید و درباره تاریخچه این شهر زیبا بخوانید.

از اواخر قرن ۱۹ میلادی، سواحل دریای مدیترانه در جنوب شرقی فرانسه را «کوت دازور یا ریویرای فرانسه» (Cote d’Azur) نامیدند. زیبایی نفس‌گیر و آب‌وهوای معتدل این منطقه، از گذشته تاکنون توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. شهر نیس (Nice)، پایتخت تفریحی و تعطیلات فرانسه، بزرگترین شهر ساحلی و پنجمین شهر بزرگ این کشور است و در این منطقه قرار گرفته است. وجود ارتفاعات آلپ، ۳۰۰ روز آفتابی در طول سال و هر از گاهی بارش باران در فصل تابستان، نیس را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری فرانسه تبدیل کرده است.

نیس

سال‌ها پیش، گروه‌های زیادی بر سر حاکمیت این ناحیه در جنگ و ستیز بودند. یکی از وقایع تاریخ پرحادثه‌ی این منطقه در شهر نیس به وقوع پیوسته است. در سال ۱۵۴۳ میلادی، نیس مورد هجوم دزدان دریایی الجزایری قرار گرفت. استحکامات و نیروهای نظامی شهر محدود بودند؛ ازاین‌رو مردم عادی دست به کار شدند و خود برای مبارزه با متجاوزان وارد عمل شدند. یکی از بی‌باک‌ترین آن‌ها، کاترین سگورین (Catherine Ségurane) بود که شجاعانه در برابر دزدان دریایی مقاومت می‌کند و حتی یکی از آن‌ها را می‌کشد؛ سپس، پرچمی را به بالای سر می‌برد و مقاومت را رهبری می‌کند. اگرچه، برخی پایان قصه را به شکلی دیگر بیان می‌کنند. اما، اهمیتی ندارد داستان واقعی به چه شکل بوده، آنچه مهم است پایان پیروزمندانه مردم نیس است.

نیس

پیش از قرن ۱۸ میلادی، سواحل نیس محل زندگی ماهیگیران و کارگران بود و در مقابل، ثروتمندان خانه‌های خود را در ارتفاعات، به دور از ساحل می‌ساختند. در این شهر، کلیساهای بسیار و کاخ‌های بی‌شمار در قرن ۱۷ تا ۱۸ میلادی به سبک معماری ایتالیایی ساخته شدند. به‌علاوه، نیس موزه‌های متنوع و بسیاری دارد؛ از موزه باستان‌شناسی گرفته تا موزه تاریخ طبیعی و هنرهای زیبا و بسیاری دیگر. در سال ۱۹۳۰، شهر نیس میزبان مسابقات اتومبیل‌رانی بین‌المللی فرمول وان نیز بوده است.

نیس

اما بدون شک، پیش از هر چیز، شهر نیس به‌عنوان شهری اشرافی و تجملاتی شناخته می‌شود و قطعا این شهرت را به خاطر حضور اعضای خانواده سلطنتی روسیه در خود به‌دست آورده است. شاهنشاه الکساندر فئودرونا در ۲۶ اکتبر ۱۸۵۲ به نیس می‌آید. در بندر ویلفرانش (Villefranche Bay) که کیلومترها با شهر نیس فاصله دارد، زمین‌هایی برای سکونت خانواده سلطنتی خریداری می‌شود. بعدها، ۴۰۰ خانواده روسی املاکی در نیس خریداری می‌کنند و در آنجا ساکن می‌شوند. به این ترتیب، تعداد روسی‌های نیس افزایش می‌یابد و ۳۵۰۰ نفر از جمعیت ۱۲۰,۰۰۰ نفری شهر را تشکیل می‌دهند. در همان سال‌ها، ساخت کلیسای جامع سنت نیکولاس ارتودوکس (St Nicholas Orthodox Cathedral) کامل می‌شود ـ کلیسایی که یکی از جاذبه‌های مهم شهر نیس و بزرگترین کلیسای ارتودکس روسی در غرب اروپا است.

نیس

بعضی می‌گویند شایعه اشرافی و تجملاتی بودن شهر نیس واقعیت ندارد و این گفته درست نیست که گوشه‌گوشه نیس پر از میلیونرها و مولتی‌میلیونرها است و در اصل، مردم نیس زندگی معمولی دارند. اما این حقیقت را نمی‌توان انکار کرد که هتل‌های نیس جزو گران‌ترین هتل‌های دنیا هستند و در واقع، سفر کردن و بازدید از نیس برای هر کسی امکان‌پذیر نیست.

تور مجازی روزهای فرد، ساعت ۱۰:۱۵ شب در کجارو منتشر می‌شود. برای دسترسی به مقاله‌های این بخش به صفحه‌ی اختصاصی تور مجازی مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

منبع airpano

دیدگاه