هواپیمایی کاسپین؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان

عماد جعفری
عماد جعفری پنجشنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
هواپیمایی کاسپین؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان

هواپیمایی کاسپین یکی از ایرلاین‌های ایرانی است که با همکاری بخش خصوصی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند و سهم عمده‌ای در انجام پروازهای داخلی و خارجی روزانه ناوگان هواپیمایی کشور را بر عهده دارد. 

هواپیمایی کاسپین یکی از ایرلاین‌های خصوصی ایرانی است که فعالیت آن از حدود ۲۵ سال قبل آغاز شد و در این مدت توانسته است ضمن تجهیز، توسعه و نوسازی ناوگان خود، در سایر بخش‌ها مانند بازرگانی، عملیات پروازی، آموزش، فنی-مهندسی و پشتیبانی نیز پیشرفت کند.

تاریخچه هواپیمایی کاسپین

هواپیمایی کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد و به‌عنوان یکی از شرکت‌های هواپیمایی‌ خصوصی ایران تاسیس شد و قطب اصلی آن در فرودگاه مهرآباد قرار دارد. در حال حاضر، این شرکت با همکاری نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

در آغاز فعالیت، کاسپین پروازهای خود را با چهار فروند هواپیمای یاک ۴۲ آغاز کرد و در سال ۱۳۷۹ با خرید پنج فروند هواپیمای ملکی توپولوف 154 نخستین گام را برای توسعه و نوسازی ناوگان خود برداشت. البته پس از ممنوعیت پرواز این نوع هواپیما در ایران، در سال ۱۳۸۸ تیم مدیریت کاسپین خرید هواپیمای MD را در دستور کار خود قرار داد و در پایان آن سال، ایرلاین کاسپین پنج فروند هواپیمای MD را در آشیانه‌اش جا داده بود. در ادامه این روند، در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ کاسپین پنج فروند هواپیمای بوئینگ 400-737  نیز وارد ناوگان این شرکت شدند. 

کاسپین

البته پیشرفت شرکت کاسپین محدود به نوسازی ناوگان نبوده و این شرکت اولین دارنده هواپیمای بوئینگ 737 ملکی عملیاتی در کشور، تنها مرکز نگهداری و تعمیرات بومی تایپ هواپیمای بوئینگ 737 و اولین مرکز آموزش این تایپ در سطوح خلبانی، مهمانداری و تکنسین فنی را در اختیار دارد. در حوزه سامانه‌های فناوری اطلاعات وارتباطات نیز شرکت هواپیمایی کاسپین از سال ۱۳۹۳ اقدام به طراحی و استقرار «سامانه یک‌پارچه سیمرغ» کرد. این سامانه تنها سیستم یک‌پارچه بومی در صنعت هوانوردی در کشور محسوب می‌شود که سامانه‌های مرتبط در زمینه‌های رزرواسیون و فروش، مدیریت پذیرش مسافر (DCS)، مدیریت ناوگان و کرو، نگهداری و تعمیرات، ترانسپورت و... را زیر پوشش قرار می‌دهد.

نام و لوگوی هواپیمایی کاسپین

هواپیمایی کاسپین

نام شرکت هواپیمایی کاسپین برگرفته از نام قومی سفیدپوست به نام «کاسپیان» (یا کاسپی‌ها) است که هم‌زمان با مادها و قبل از پارس‌ها در شمال باختر دریای هیرکان زندگی می‌کرده‌اند. این قوم به‌عنوان اولین ساکنان خطه گیلان و کرانه دریای خزر شناخته شده‌اند.

ناوگان هوایی شرکت کاسپین

هواپیمایی کاسپین

در حال حاضر، ناوگان شرکت هوایی کاسپین دارای شش فروند هواپیمای MD-83 و چهار فروند هواپیمای B737-400/500 (سه فروند فعال و یک فروند زمین‌گیر) با میانگین سنی ۲۲.۴ سال است.

مقاصد داخلی هواپیمایی کاسپین

هواپیمایی کاسپین

مقاصد خارجی هواپیمایی کاسپین

هواپیمایی کاسپین

خدمات بار هواپیمایی کاسپین

هواپیمایی کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین نیز مثل سایر شرکت‌های هواپیمایی قوانین خاصی برای وزن بار مجاز در نظر گرفته است. این میزان برای پروازهای داخلی و خارجی متفاوت است. در سفرهای داخلی هر مسافر مجاز است تا ۲۰ کیلوگرم بار و چمدان با خود همراه داشته باشد. در مورد پروازهای خارجی نیز وزن بار مجاز ۳۰ کیلوگرم است و در صورتی که وزن بار مسافر بیش از این میزان باشد، مشمول جریمه اضافه بار خواهد شد. علاوه بر چمدان و بار، هر مسافر می‌تواند یک کیف دستی با خود به داخل کابین هواپیما ببرد. وزن مجاز برای کیف دستی حداکثر چهار کیلوگرم و مجموع ابعاد آن حداکثر ۱۱۵ سانتی‌متر است.

سوانح هواپیمایی کاسپین

سوانج کاسپین

در ظهر روز چهارشنبه ۸۸/۴/۲۴ نیز یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع توپولف تی یو-۱۵۴ به شماره پرواز ۷۹۰۸ متعلق به شرکت هواپیمایی کاسپین که عازم ارمنستان بود، دقایقی پس از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی در ۱۲ کیلومتری جنوب قزوین بین منطقه فارسیان و جنت آباد در بخش مرکزی قزوین سقوط کرد. این سقوط منجر به کشته شدن تمامی ۱۶۹ سرنشین (مسافر و خدمه) این هواپیما شد. 

مطالب مرتبط:

دیدگاه