مشاهده ۱۸ توله یوزپلنگ از ابتدای سال جاری در کشور

تیم  کجارو
تیم کجارو یکشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
مشاهده ۱۸ توله یوزپلنگ از ابتدای سال جاری در کشور

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۸ توله یوزپلنگ در زیستگاه های سراسر کشور مشاهده شد که نشان از موفقیت‌آمیز بودن طرح حفاظت از یوزپلنگ در کشور دارد.

۱۸ توله یوزپلنگ ازابتدای سال جاری در کشور مشاهده شد معصومه ابتکار روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی یوزپلنگ افزود:

مهمترین تلاش ما حفاظت از زیستگاه‌های یوزپلنگ در سراسر کشور است.

وی با اشاره به زیستگاه‌های یوزپلنگ در کشور، اظهار کرد:

یک سوم از مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، زیستگاه یوزپلنگ است ازاین‌رو حفاظت از آن‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

ابتکار با تاکید بر اهمیت این‌گونه‌ی در معرض انقراض، گقت:

یوزپلنگ گربه سانی ارزشمند است که در راس هرم قرار دارد، یوزپلنگ در کل آسیا منقرض شده و فقط در ایران زیست می‌کند ازاین‌رو یک گونه ارزشمند از نماد ملی، منطقه ای و بین المللی برای کشور است.

معاون ریاست جمهوری با اشاره به تمهیدات صورت گرفته برای حفاظت از یوزپلنگان ادامه داد:

با نصب دوربین‌های تله‌ای در زیستگاه‌های یوزپلنگ از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۸ توله مشاهده شد که نتیجه تلاش جمعی سازمان محیط زیست، پروژه حفاظت از یوزپلنگ، محیط بانان، جوامع محلی، کارشناسان، متخصصان و سازمان ملل است.

وی با اشاره به وجود دو یوزپلنگ نر و ماده در اسارت در پارک پردیسان اظهار کرد:

با توجه به ارزشمند بودن این‌گونه‌ها با یک مشاور بین‌المللی گربه‌سانان در ارتباط هستیم و تمام رفتار این دو یوز تحت کنترل است.

وی گفت:

مکان اسارت دو یوزپلنگ یک سایت تحقیقاتی با هدف مطالعه و تکثیر در اسارت است، با توجه به اینکه نگهداری و تکثیر حیات وحش در اسارت بسیار کار پیچیده‌ای است اما تلاش می‌کنیم تا شرایط لازم برای این هدف فراهم شود که تاکنون نیز گام‌های مهمی برداشته شد.

ابتکار با بیان میزان تلفات یوزپلنگ‌ها ادامه داد:

سالانه شاهد تلفات یوزپلنگ به‌دلایل مختلف از جمله شکار، تلفات جاده‌ای و ناآگاهی مردم هستیم که فرهنگ سازی در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است و یکی از برنامه‌های اجرایی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بالابردن آگاهی جوامع محلی نسبت به حیات این گربه‌سان ارزشمند است.

وی با اشاره به دشواری سرشماری این گربه‌سانان گفت:

از آنجا که سرشماری یوزپلنگ بسیار دشوار است بنابراین عدد و رقم دقیقی از تعداد یوزپلنگ‌های موجود در طبیعت نمی‌توانیم اعلام کنیم چون به محاسبات دشواری نیاز دارد اما شواهد نشان می‌دهد تکثیر در زیستگاه‌هایی که آرامش در آن‌ها برقرار است قابل قبول است.

رییس سازمان محیط زیست گفت:

اخیرا نیز جریمه تلفات یوزپلنگ را افزایش دادیم که گمان می‌کنیم این رقم بازدارنده باشد همچنین تعامل خوبی میان سازمان حفاظت محیط زیست و قوه قضاییه در این زمینه برقرار است.

وی در پایان از محیط بانان فعال در زیست گاه های یوزپلنگ تقدیر کرد و سهم آنان در حفاظت از این گربه سان ارزشمند را بسیار برجسته دانست. منبع: ایرنا

مطالب مرتبط:

دیدگاه