ایران در میان ۱۰ کشور اول جهان از نظر جاذبه های گردشگری

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
ایران در میان ۱۰ کشور اول جهان از نظر جاذبه های گردشگری

به گفته  سید علی اکبر شمسیان، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی ۳۲ هزار منطقه تاریخی و ۱۰۰ هزار اثر تاریخی مکشوفه در ایران وجود دارد.

 شمسیان ظهر دوشنبه در نشست علمی تجارب کشور فرانسه در توسعه پایدار گردشگری که در تالار اجتماعات جهاد دانشگاهی مشهد و با حضور مدیر گروه گردشگری دانشگاه مونت پلیه فرانسه برگزار شد، اظهار کرد:
۴۹ اثر تاریخی ایران در نوبت ثبت جهانی قرار دارند.
وی از افراط گری که در قالب اقدامات تروریستی تهدید کننده صلح جهانی و گفتگوی تمدنی است و نیز رویدادهای اخیر فرانسه که جان انسان های بیگناهی را گرفت ابراز تاسف کرد و ادامه داد:
تمدن ها هموراه نیازمند بازبینی و بازآفرینی خود هستند و این امر به جز با مبادله اندیشه و تجربه میان فرهنگ ها و تمدن ها میسر نمی شود.
شمسیان گردشگری را از مهم ترین ایزارهای ارتباط بین فرهنگی خواند و خاطرنشان کرد:
ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر برخورداری از جاذبه های گردشگری است چنانچه ۳۲ هزار منطقه تاریخی و ۱۰۰ هزار اثر تاریخی مکشوفه در این کشور وجود دارد که نشان از توانمندی در حوزه میراث فرهنگی است.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی اذعان داشت:
فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران شامل ۱۹ مکان است که تمامی آن ها مکان های فرهنگی هستند و افزون بر مکان های ثبت شده ۴۹ اثر نیز در نوبت ثبت جهانی یونسکو قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه مشهد در سال ۲۰۱۷ از سوی ایسسکو به عنوان پایتخت فرهنگی منطقه آسیایی کشورهای اسلامی معرفی شده است، افزود:
در یک کلام مشهد شهر زیارت، تاریخ و فرهنگ ایرانی- اسلامی است.
شمسیان خاطر نشان کرد:
در سال ۲۰۱۴ تعداد ۵ میلیون گردشگر خارجی وارد ایران شده اند که اغلب آنان گردشگران مذهبی بوده اند و حدود ۵۰ درصد از گردشگران خارجی زیارتی هستند و دسته دوم نیز گردشگران فرهنگی تاریخی هستند.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه گروه سوم گردشگران خارجی گردشگر سلامت هستند، خاطرنشان کرد:
با وجود ظرفیت های بی بدیل فرهنگی، تاریخی و طبیعی کشور فاصله زیادی بین ظرفیت های بالقوه و بالفعل توسعه ای گردشگری در کشور و به خصوص در شهر مشهد مشاهده می شود.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اظهار امیدواری کرد با ارتقای فضای دیپلماسی عمومی، ایران به یکی از پربازدید ترین مناطق گردشگران فرهنگ دوست مبدل شود و افزود:
یکی از حوزه های مهم پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گردشگری است و در این زمینه خواهان همفکری و استفاده از تجارب دانشگاه مونت پلیه فرانسه هستیم.
منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

دیدگاه