قانون مرگ خودخواسته در کالیفرنیا تصویب شد

ساحره چمنی
ساحره چمنی سه شنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۵
قانون مرگ خودخواسته در کالیفرنیا تصویب شد

کالیفرنیا مرگ خودخواسته با نظارت پزشک را برای بیماران لاعلاج مجاز می‌دانند.

جری براون فرماندار ایالت کالیفرنیا روز دوشنبه قانون مرگ خودخواسته را امضا کرد. قانون مرگ خود خواسته تا حدودی با الهام از وضعیت یک زن کالیفرنیایی پا گرفت که برای دستیابی به مرگ خودخواسته به ایالت اورگان رفت. امسال دست‌کم در ۱۲ ایالت آمریکا طرح‌هایی برای کمک به بیماران لاعلاج جهت پایان دادن به زندگی پررنجشان ارائه شده است اما تاکنون هیچ‌کدام به قانون تبدیل نشده‌اند. جنبش "حق مرگ خودخواسته" زمانی در کالیفرنیا جان گرفت که بریتانی مینارد، بیمار مبتلا به سرطان در این ایالت برای پایان دادن قانونی به زندگی‌اش عازم ایالت اورگان شد. خانواده بریتانی، از جمله مادر او در حمایت از این قانون صحبت کرده‌اند. گروه‌های مذهبی با این قانون مخالفند و می‌گویند مرگ خودخواسته مخالف اراده خداوند است. کلیسای کاتولیک نیز از فرماندار کالیفرنیا خواسته بود این طرح را وتو کند. حامیان حقوق کم توانان جسمی و ذهنی نیز نگرانند که بیماران لاعلاج برای پایان دادن به زندگی‌شان تحت فشار قرار بگیرند. جری براون فرماندار کالیفرنیا که خود زمانی کاتولیک بوده و برای رسیدن به کشیشی مطالعات مذهبی داشته است هفته‌ها برای تصمیم گیری نهایی خود تامل کرده است. براون در نهایت تصمیم گرفته که در صورت وجود شرایط مشابه برای خودش چگونه عمل خواهد کرد. فرماندار کالیفرنیا می‌گوید:

من نمی دانم که اگر دچار بیماری لاعلاج و دردآوری بودم چه می‌کردم اما مطمئنم گزینه‌ای که این قانون پیش پا می‌گذارد مایه آرامش خیالم می‌شد.

قانون مرگ خودخواسته در کالیفرنیا مشخص کرده که دو پزشک باید استفاده از داروهای تسهیل کننده مرگ را تایید کنند و دو شاهد نیز زمان استفاده بیمار از این داروها، یعنی در بستر مرگ، باید حاضر باشند. اورگان، واشنگتن، ورمانت و مونتانا پیش از این قانونی مشابه تصویب کرده بودند. منبع: sacbee

عکس کاور از وب‌سایت humanrights.gov.au (عکاس: نامشخص)

مطالب مرتبط:

دیدگاه