راه‌ اندازی متروی "نقش جهان" در یونسکو بررسی می‌شود

ساحره چمنی
ساحره چمنی پنجشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۳۰
راه‌ اندازی متروی "نقش جهان" در یونسکو بررسی می‌شود

احتمال عبور مترو از زیر میدان نقش جهان اصفهان و وضعیت حفاظت این محوطه‌ی جهانی که یک بار دیگر در چند سال گذشته قرار گرفتن در فهرست میراث را تهدید می‌کرد، توسط یونسکو بررسی می‌شود.

سی‌ونهمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو که از چندی پیش در شهر بُن آلمان آغاز به کار کرده، در ابتدای کار به بررسی آثار میراث در خطر می‌پردازد و در ادامه وضعیت حفاظت آثار تاریخی را در قالب گزارش‌های ارائه شده از هر کشور مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم اقدامات مورد نیاز را تذکر می‌دهد. مسئول تدوین پرونده‌های ثبت جهانی پیش از سفر به آلمان در این زمینه گفت:

بررسی وضعیت حفاظت میدان نقش جهان اصفهان برای ایران یک مسئله‌ی حساس است، چون موضوع عبور مترو از زیر میدان نقش جهان مطرح شده است.

وی ادامه داد:

برای متروی خط دو اصفهان یک گزارش تهیه شده و ارزیابی زیست محیطی و محیطی آن نیز صورت گرفته است. همچنین اطلاعاتی از طریق متروی اصفهان برای گزارش وضعیت حفاظت این محوطه که چند ماه پیش به یونسکو فرستاده شده بود در پرونده قرار گرفت و ما نیز به رسم امانت‌ نظارت خود را مطرح کردیم، بنابراین گزارش‌ها عینا برای کمیته ارسال شدند.

وی با تاکید بر اینکه در بررسی گزارش وضعیت حفاظت عبور مترو از زیر میدان نقش جهان، چهار موضوع بررسی می‌شود، گفت:

اینکه آیا طرح جامع ترافیک، تنها راه‌حل را عبور مترو از زیر میدان نقش جهان اصفهان می‌داند یا جای دیگری هم می‌تواند مدنظر باشد، ابتدا بررسی می‌شود که البته از نظر سازمان میراث فرهنگی قطعا می‌تواند جای دیگری انتخاب شود.

طالبیان بررسی‌های باستان‌شناسی منطقه را دومین مورد قابل بررسی توسط کارشناسان ارزیاب یونسکو مطرح کرد و افزود:‌

بر اساس مورد سوم قابل بررسی، یک سال قبل از انجام هرگونه مداخله در زمینه‌ی ایجاد مترو از زیر میدان باید تست‌های مهندسی زمین و ارتعاش با دستگاه‌های خاص انجام شده و نتیجه‌ی گزارش‌ها به یونسکو ارسال و بررسی شود.

به گفته‌ معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در چهارمین مورد قابل بررسی باید دید که آیا بناهای موجود در منطقه ظرفیت عبور مترو را با توجه به استحکام و توانی‌شان دارند، یا خیر؟ او با تاکید بر لزوم رعایت دموکراسی در این زمینه اضافه کرد:

باید این چهار مورد بررسی شوند تا نخست گزارش‌ها تکمیل شده و پس از آن بتوانیم درباره‌ی عبور مترو تصمیم‌گیری کرد، حتی پس از بررسی شرایط و وضعیت حفاظت کنونی این میدان نقش جهان، ممکن است اعلام شود که ایران باید تا سال آینده اقدامات دیگری برای میدان نقش جهان انجام دهد.

مسئول تدوین پرونده‌های ثبت جهانی ادامه داد:

اگر بدون گذراندن یک فرایند و بدون تایید دستگاه‌هایی از سوی ایران یا یونسکو اقدامی در راستای ایجاد خط مترو در زیر میدان نقش جهان انجام شود، قطعا غیرمجاز است،‌ همه‌ مسئولان شهری می‌دانند که هر مداخله‌ای که بخواهد پس از ثبت جهانی یک منطقه در آن نقطه رخ دهد، نه‌تنها حقوق ملی بلکه حقوق جهانی را شامل می‌شود.

طالبیان با اشاره به پیگیری‌های شرکت متروی اصفهان برای ارائه‌ی دو گزارش در پرونده‌ی وضعیت حفاظت «میدان نقش جهان» افزود:‌

آن‌ها یک جلسه‌ی تخصصی برگزار کردند که باید چه کار کرد تا مترو از زیر میدان نقش جهان عبور کند، حتی از ژاپن و یک کشور دیگر کارشناسانی دعوت کردند و پس از آن نتیجه‌ی آن جلسات را در قالب گزارش فرستادند، نتیجه‌ای که ما نیز به آن رسیده بودیم و خوشحالیم که نظرمان با یک کارشناس بین الملل یکی است.

منبع: ایسنا  

مطالب مرتبط:

دیدگاه