خواهران پنه‌لوپه به ایران بازگشتند

مینا داودی
مینا داودی یکشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰
خواهران پنه‌لوپه به ایران بازگشتند
پنه‌لوپه های رُمی، با پیام صلح از میلان به تهران رسیدند.
مدیرکل موزه‌ی ملی ایران با اعلام این خبر گفت:
شب گذشته (شنبه ۲۸ شهریور) چهار مجسمه‌ی پنه‌لوپه وارد ایران و در موزه‌ی ملی ایران مستقر شدند.
جبرئیل نوکنده اظهار کرد:
این مجسمه‌ها قرار است همزمان با آغاز هفته‌ گردشگری در موزه‌ی ملی ایران و با عنوان نمایشگاه «پیکره‌ای برای صلح؛ پنه‌لوپه از تخت‌جمشید تا رُم» به نمایش درآیند.
به گفته‌ وی، این محموله شامل چهار مجسمه‌ پنه‌لوپه است که دو مجسمه متعلق به موزه‌ی واتیکان در رُم، یک مجسمه متعلق به موزه‌ی «کاپی تولینی» در ایتالیا و یک مجسمه به همراه انگشت دست متعلق به ایران که پیش از این به مدت چهار ماه در بنیاد «پرادا» میلان به نمایش درآمده بود، به ایران رسیدند. این باستان‌شناس درباره‌ی علت حضور مجسمه‌ی پنه‌لوپه در ایران نیز اظهار کرد:
به گفته‌ پژوهشگران، این مجسمه که در کاوش‌های تخت‌جمشید به دست آمده است، در دوره‌ی هخامنشی توسط دولت رُم به عنوان هدیه‌ی «صلح» به پادشاه ایران اهدا شد، اما در زمان حمله‌ی اسکندر مقدونی به ایران آسیب دید.
مجسمه‌های‌ پنه‌لوپه ایران از ۱۸ اردیبهشت با همتایان خود در بنیاد «پرادا» میلان به نمایش درآمده بود. محمدرضا کارگر - مدیر اداره کل موزه‌ها – پیش از این درباره‌ی نمایش این مجسمه‌ها گفته بود:
یکی از اهداف مطرح شده برای این اقدام، نشان دادن تفاوت‌ها و ارزش‌های این سه مجسمه با یکدیگر است. همچنین براساس مباحث همکاری بین موزه‌های دو کشور، هزینه‌ نگهداری، حفاظت، بسته‌بندی و انتقال مجسمه‌ها به ایران و ایتالیا، بر عهده‌ دولت ایتالیا است.
منبع: ایسنا  

مطالب مرتبط:

دیدگاه