گردشگری عربستان همه رکوردها را شکست | بلندپروازی برای ۱۵۰ میلیون گردشگر در سال

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور سه شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۰۱
گردشگری عربستان همه رکوردها را شکست | بلندپروازی برای ۱۵۰ میلیون گردشگر در سال

آمارهای گردشگری عربستان از اهداف سالانه این کشور جلو زد.

 گردشگری عربستان در سال گذشته رکوردهای جدیدی را در سهم تولید ناخالص داخلی، اشتغال و هزینه‌های بازدیدکننده ثبت کرد که به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از اهداف گردشگری در سال ۲۰۳۰ این کشور بود.

بر اساس گزارش تاثیرات اقتصادی شورای جهانی سفر و گردشگری، سال گذشته سال رکوردشکنی همه‌جانبه عربستان در حوزه سفر و گردشگری بوده و این کشور رشد ۳۲ درصدی را تجربه کرده است تا با درآمد ۴۴۴ میلیارد ریال در تولید ناخالص تبدیل به ۱۱٫۵ درصد اقتصاد این کشور شود. 

مشاغل تحت‌تاثیر گردشگری در عربستان رشد حدود ۴۳۶ هزار نفر در سال گذشته داشته و به دو و نیم میلیون نفر شاغل رسیده است. این آمار اشتغال به این معنا است که از هر پنج شغل در عربستان یک شغل مربوط به حوزه سفر و گردشگری است. 

مشاغلی که تحت‌تاثیر همه‌گیری کرونا بودند، اکنون به شرایط عادی برگشتند؛ اما اشتغال حوزه گردشگری عربستان نسبت به آخرین اوج خود، رشد حدود ۲۴ درصدی را تجربه کرده است. 

اگرچه مشاغل از دست رفته در طول همه‌گیری در سال ۲۰۲۲ به‌طور کامل بهبود یافتند، اعلام امروز نشان می‌دهد که اشتغال بخش مسافرت و گردشگری نسبت به اوج قبلی تقریبا ۲۴ درصد افزایش یافته است.

هزینه‌کرد گردشگران خارجی عربستان با ۵۷ درصد افزایش به ۲۲۷ میلیارد ریال سعودی رسیده و رکورد قبلی را با ۹۳ میلیاردر ریال سعودی شکسته است. همچنین هزینه‌کرد گردشگران داخلی عربستان ۲۱ درصد رشد داشته است.

عربستان سعودی در سال ۲۰۲۳ میزبان ۱۰۰ میلیون گردشگر بوده که هفت سال از اهداف این کشور جلوتر است و آن‌ها حالا هدف بلند‌پروازانه ۱۵۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۳۰ را دنبال می‌کنند. 

جولیا سیمپسون، رئیس و مدیرعامل شورای جهانی سفر و گردشگری گفت: 

دستاوردهای سال گذشته عربستان در بخش سفر و گردشگری چشم‌گیر بوده و این کشور در مسیر تبدیل‌شدن به پیشتاز گردشگری در جهان است. گسترش گردشگری در عربستان نقش مهمی در آینده اقتصادی این کشور دارد و همچنین به توسعه بازار جهانی گردشگری کمک قابل‌توجهی خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود که سفر و گردشگری عربستان در سال ۲۰۲۴ به رشد خود ادامه دهد و به سهم ۴۹۸ میلیارد ریالی در تولید ناخالص داخلی این کشور برسد و همچنین شاغلان گردشگری در این کشور نیز به ۲٫۷ میلیون نفر افزایش پیدا کنند. همچنین بر اساس پیش‌بینی‌ها، هزینه‌کرد گردشگران بین‌المللی عربستان نیز ۲۵۶ میلیارد ریال برای سال جاری در نظر گرفته شده است. 

شورای سفر و گردشگری پیش‌بینی کرده است که گردشگری خاورمیانه در طول سال ۲۰۲۴ به رشد خود ادامه خواهد داد و سهم تولید ناخالص داخلی آن به ۵۰۷ میلیارد دلار خواهد رسید. همچنین پیش‌بینی می‌شود مشاغل به ۸٫۳ میلیون نفر، هزینه‌کرد گردشگران بین‌المللی به ۱۹۸ میلیارد دلار و هزینه‌کرد گردشگران داخلی به بیش از ۲۲۴ میلیارد دلار برسد.

مطالب مرتبط:

منبع wttc

دیدگاه