هزینه نهایی حج تمتع ۱۴۰۲ مشخص شد

افشین حیدری
شنبه، ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۶
هزینه نهایی حج تمتع ۱۴۰۲ مشخص شد

هزینه حج تمتع ۱۴۰۲ با صرفه‌جویی در برخی امور ۱۰۹ تا ۱۳۹ میلیون تومان است. البته این مبلغ برای افرادی که هزینه حج را در سال ۱۳۹۹ پرداخت کرده بودند، ۴۳ تا ۷۸ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

نام‌نویسی حج تمتع ۱۴۰۲ از دهم اسفندماه آغاز شده است و بر اساس زمان‌بندیِ ثبت‌نام اولویت‌ها، در حال حاضر اولویت‌های اول و دوم امکان ثبت‌نام دارند.

اولویت‌های حج تمتع آینده در پنج گروه اعلام شده است که اولویت نخست برای افرادی است که در حج تمتع ۱۳۹۹ ثبت‌نام کرده و هزینه این سفر را پرداخت کرده‌اند، اما موفق به تشرف به این سفر معنوی نشده‌اند. اولویت دوم نیز به ودیعه‌گذاران تا پایان سال ۱۳۸۵ تعلق دارد که این دو گروه در حال حاضر می‌توانند با تکمیل اطلاعات خود در سامانه رزرو، اقدام به ثبت‌نام حج تمتع ۱۴۰۲ کنند.

اولویت‌های سوم (ودیعه‌گذاران تا ۳۱ فرودین ۱۳۸۶)، چهارم (ودیعه‌گذاران تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶) و پنجم (ودیعه‌گذاران تا اول خرداد ۱۳۸۶) نیز به‌ترتیب از ۱۴، ۱۶ و ۱۸ اسفندماه می‌توانند برای تشرف به حج آینده نام‌نویسی کنند.

بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت، اولویت‌های دوم تا پنجم حج تمتع آینده برای ثبت‌نام باید ۱۲۰ میلیون تومان به‌عنوان قسط اول بپردازند، اما نکته جالب اینجا است که هزینه نهایی حج تمتع برای افرادی که امسال اقدام به ثبت‌نام می‌کنند، با نرخ ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی و صرفه‌جویی در برخی امور از ۱۰۹ تا ۱۳۹ میلیون تومان است؛ به‌طوری که اولویت‌های دوم تا پنجم باید این مبلغ را برای تشرف به حج تمتع ۱۴۰۲ پرداخت کنند.

البته با توجه به الزامی بودن پرداخت قسط اول به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان، مشخص نیست چرا فردی که قصد دارد کاروان ۱۰۹ میلیون تومانی را انتخاب کند، باید ۱۲۰ میلیون تومان در ابتدای امر بپردازد!

خبرگزاری فارس روز گذشته به هزینه نهایی حج تمتع برای اولویت‌های اول حج که هزینه سفر را سال ۹۹ پرداخت کرده بودند، اشاره کرد که هزینه سفر حج ۱۴۰۲ برای این افراد ۴۳ تا ۷۸ میلیون تومان بسته به پرداخت قسط اول یا دوم هزینه حج ۱۳۹۹ و همچنین نوع کاروان متفاوت است.

در ماه‌های گذشته هزینه حج تمتع آینده تا ۱۵۰ میلیون تومان هم برآورد شده بود که البته خبرگزاری فارس با بررسی وضعیت و هزینه‌های این سفر معنوی، پیش‌بینی کرد که حداقل هزینه حج تمتع آینده برای افرادی که امسال اقدام به ثبت‌نام می‌کنند، حدود ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

هزینه حج آینده ۲ نرخی است و حدود ۳۷ هزار نفر از مشمولان، افرادی هستند که سال ۱۳۹۹ با پرداخت هزینه سفر، اعلام آمادگی کرده بودند، اما هنوز به این سفر مشرف نشده‌اند. سهمیه ایران در حج ۱۴۰۲ هم ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر است.

 

دیدگاه