انتخاب ساری و اردبیل به‌عنوان پایتخت گردشگری اکو

پوریا  محمدی پیوند
دوشنبه، ۸ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۸
انتخاب ساری و اردبیل به‌عنوان پایتخت گردشگری اکو

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، کردشگری و صنایع دستی از انتخاب ساری و اردبیل به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ خبر داد.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در وبینار بزرگداشت انتخاب شهر «دوشنبه» واقع در تاجیکستان، به‌عنوان پایتخت گردشگری سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، از تصمیم ایران برای انتخاب ساری و اردبیل به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ خبر داد. وی همچنین در با شرکت در کنفرانس تخصصی «گردشگری کشاورزی» که در کنار این وبینار برگزار شد، با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری‌های گردشگری در سطح منطقه و کشورهای همسایه، اذعان داشت:

طبق پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته و بررسی رفتارشناسی گردشگران، ارتباطات گردشگری در ایام پساکرونا به‌صورت منطقه‌ای و با کشورهای همسایه انجام خواهد پذیرفت، ازاین‌رو با توجه به این‌که در دوران پساکرونا کشورهای همسایه و منطقه‌ای اهمیت بیش از پیش پیدا خواهند کرد؛ لذا بر تمرکز توسعه همکاری‌های گردشگری کشورهای اکو به‌صورت منطقه‌ای تاکید می‌شود.

تیموری با ارائه گزارشی از وضعیت گردشگری کشور ایران در شرایط کرونا، اقدامات مربوط به آمادگی و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته را در ایام پساکرونا تشریح کرد و به ارائه گزارش کاملی از اقدامات صورت‌گرفته در زمینه گردشگری کشاورزی پرداخت. وی خاطرنشان کرد:

این نشست در ادامه توافق‌هایی است که سال ۹۸ در پی سفر وزیر گردشگری جمهوری اسلامی ایران به کشور تاجیکستان صورت گرفت و پیرو آن، شهر دوشنبه به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اکو در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، و شهر ساری در سال ۲۰۲۲ و شهر اردبیل برای سال ۲۰۲۳ از سوی جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان پایتخت‌های گردشگری سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو انتخاب شدند.

گفتنی است که سازمان همکاری اقتصادی (اکو) با عضویت ۱۰ کشور ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان و با هدف تاسیس گسترش تجارت درون‌منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و نیز ارتقای شرایط برای توسعه اقتصادی پایدار و افزایش سطح زندگی و رفاه مردم به‌وجود است. سازمان همکاری‌های اقتصادی تنها سازمان بین‌المللی محسوب می‌شود که دبیرخانه آن در ایران قرار دارد.

منبع ایسنا

دیدگاه