برخلاف اخبار گذشته، تایلند تا پیش از ۲۰۲۱ گردشگر خارجی نمی‌پذیرد

زینب موحدی
زینب موحدی دوشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۹
برخلاف اخبار گذشته، تایلند تا پیش از ۲۰۲۱ گردشگر خارجی نمی‌پذیرد

تایلند که پیش از این خبر از برنامه‌هایی برای تسهیل شرایط برای ورود گردشگران داده بود، به احتمال زیاد تا پیش از ۲۰۲۱ گردشگر خارجی نمی‌پذیرد.

معاون اداره گردشگری تایلند پیش‌بینی کرده است که این کشور مرزهای خود را تا پیش از ۲۰۲۱ به روی گردشگران خارجی باز نخواهد کرد. «چاتان کونجارا نا آیوندا» (Chattan Kunjara Na Ayudhya)، معاون امور بازاریابی بین‌المللی در اداره گردشگری تایلند (TAT)، در سخنانی که طی یک وبینار مطبوعاتی برگزار شد، گفت که تاکنون در هیچ‌کدام از نشست‌های هفتگی ملی که با موضوع بررسی مسائل مربوط به کووید ۱۹ برگزار می‌شوند، هیچ صحبتی درباره جدول زمانی اعلام شده برای از سر گیری سفرهای تفریحی داخلی و خارجی انجام نشده است. وی ضمن اشاره به رویکرد «بسیار محتاطانه» دولت تایلند در خصوص احیای گردشگری، گفت احتمال نمی‌دهد که گردشگران تا پیش از سال ۲۰۲۱ به تایلند بازگردند:

هیچ واکنشی از جانب دولت مبنی بر بازگشایی کشور در سال جاری مشاهده نکرده‌ام. همین مسئله فشار زیادی را بر صنعت گردشگری تایلند وارد کرده است. کریسمس که ایام اوج گردشگری است، اکنون تبدیل به مسئله بغرنجی شده است و حتی جشن سال نوی چینی در فوریه در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و من را به‌شدت نگران کرده است. متاسفانه، وضعیت اصلا امیدبخش نیست.

یک زن و فرزندانش در تایلند

صحبت‌ها درباره ایجاد «کریدور سفر» نیز متوقف شده است. «کریدور سفر» اصطلاحی درباره همکاری کشورهای همسایه در دوران شیوع کرونا و در خصوص ایجاد منطقه‌ای امن در محدوده مرزهای خود و دادن اجازه سفر به شهروندان یکدیگر به‌صورت آزادانه و بدون الزام به گذراندن دوران قرنطینه است. معاون اداره گردشگری تایلند در این خصوص افزوده است:

ماه گذشته، صحبت‌هایی درباره شکل‌گیری کریدور سفر مطرح شد. آن صحبت‌ها به‌خاطر شیوع کرونا در بسیاری از کشورهایی مانند ویتنام که امیدوار بودیم از آن‌ها گردشگر جذب کنیم، دیگر ادامه نیافت.

در همین حین، فهرست گروه‌های مجاز برای ورود به تایلند نیز با سختگیری‌های بهداشتی مواجه شده است. این فهرست از دیپلمات‌ها و مسئولان سازمان ملل متحد به تجار و بازرگانان، سرمایه‌گذارانی که با دولت قرارداد همکاری می‌بندند، گروه‌های فیلمسازی، نیروی کار مهاجر، کارکنان نمایشگاه‌ها و دارندگان ویزای الیت تایلند تعمیم یافته است؛ اما شرایطی برای این گروه‌ها در نظر گرفته شده است که یکی از آن‌ها، مبدا سفر آن‌ها به تایلند است. همه افراد باید قرنطینه ۱۴ روزه را طی کنند. همچنین، تایلند در صدد است با هدف جذب گردشگر سلامت، مرزهای خود را به روی چند کشور خاص باز کند.

معاون TAT این نکته را نیز افزوده است که این اداره مشغول برنامه‌ریزی برای ایجاد کریدوری امن برای سفرهای تفریحی است؛ مشروط به آنکه تمامی گردشگران حداقل ۳۰ روز را در تایلند بگذرانند. به احتمال زیاد جزایری مانند کوه سامویی یا پوکت را به این طرح اختصاص خواهند داد:

در حال حاضر، این طرح در دستور کار نیست؛ چراکه دولت رویکرد انتظار و رصد اوضاع را در نظر گرفته است. آن‌ها می‌خواهند ببینند که مسافران خارجی حاضر در فهرست کنونی، مانند گروه‌های فیلمسازی و دیپلمات‌ها، چه برخوردی با این مسئله خواهند داشت. هنوز هم موضوع‌های زیادی برای نگرانی وجود دارد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه