پاسپورت سلامت چیست و چه کمکی به آغاز دوباره سفرها خواهد کرد؟

نگین توکلی
نگین توکلی دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰
پاسپورت سلامت چیست و چه کمکی به آغاز دوباره سفرها خواهد کرد؟

پاسپورت‌های سلامت، گواهینامه‌هایی دیجیتالی‌ هستند که شرایط سلامتی افراد را در رابطه با ویروس کووید ۱۹ تایید می‌کنند و هم‌اکنون، برخی از دولت‌ها در حال مذاکره برای استفاده از این مدرک برای آغاز دوباره سفر هستند.

ماه‌ها از شروع بیماری همه‌گیر کرونا در جهان می‌گذرد و کماکان سفر در بیشتر نقاط، برای جلوگیری از شیوع بیشتر  این بیماری ممنوع است. در این میان، برخی از کشورها گرد هم جمع شده‌اند و به‌دنبال راه‌حلی برای فراهم‌کردن امکان سفر هستند. پاسپورت سلامت، ممکن است آغازگر سفر در دنیای امروز ما باشد.

مسئولان دولتی در یونان می‌گویند که قصد دارند مرزهای کشور را به روی گردشگرانی که دارای پاسپورت سلامت هستند، باز کنند. این گواهینامه بین‌المللی در واقع یک مدرک دیجیتالی است که وضعیت سلامتی یک فرد را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که تست وی برای بیماری کووید ۱۹، منفی است.

مسافران این مدرک را قبل از سوار شدن در هواپیما یا کشتی‌های کروز، از روی گوشی‌های هوشمند خود به مسئولان مربوطه ارائه خواهند کرد و پس از رسیدن به مقصد نیز دمای بدن آ‌‌‌ن‌ها با تب‌سنج بررسی خواهد شد.

مقاصد محبوب گردشگری مانند «ساردینیا» (Sardinia)، «کاپری» (Capri) و «ایسکیا» (Ischia) در کشور ایتالیا و جزایر «بالئاری» (Balearic) در کشور اسپانیا نیز در حال بررسی این طرح، برای بازگشایی مرزهایشان به روی گردشگران بین‌المللی هستند.

ایسکیا

جزایری چون ایسکیا، امکان بازگشایی سفر را با پاسپورت‌های سلامت در نظر می‌گیرند. عکس از «آناپورنا ملور» (Annapurna Mellor)

در همین حین در میان دولت‌های آلمان، فرانسه و انگلستان، گفت‌وگو با محققان و شرکت‌های تکنولوژی بر سر احتمال توسعه این پاسپورت‌های سلامت یا پاسپورت‌های مصونیت ادامه دارد. کشورهای اروپایی در حال حاضر به‌دنبال استراتژی‌هایی کاربردی برای خروج از قرنطینه می‌گردند و این پاسپورت‌ها به افراد اجازه خواهند داد تا آزادانه میان مرزها تردد کنند.

سیستم سلامت کیو‌آر رنگی (colour-coded QR health system) کشور چین، مشخص می‌کند که فرد موردنظر دارای ریسک مسری‌بودن است یا خیر. پاسپورت‌های سلامت نیز با کارکردی مشابه با همین سیستم، قرار است از داده‌های آزمایش آنتی‌بادی کووید ۱۹ استفاده کنند تا نشان دهند که آیا این فرد اخیرا به ویروس مبتلا بوده است یا خیر. اما نگرانی‌های بسیاری درباره کارآیی این اسناد وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کرد.

یکی از نگرانی‌های موجود این است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است که در حال حاضر، هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند افرادی که دارای آنتی‌بادی‌های پس از بهبود از کووید ۱۹ هستند، دوباره به این بیماری مبتلا نمی‌شوند و در برابر کرونا مصون هستند. سازمان بهداشت جهانی در گزارشی که در روز ۲۴ آوریل (۵ اردیبهشت) منتشر شد، اعلام کرد:

در این مرحله از همه‌گیری، شواهد کافی درباره موثربودن مصونیت ناشی از آنتی‌بادی‌ها، برای تضمین صحت «پاسپورت مصونیت» یا «گواهینامه بدون ریسک» وجود ندارد. افرادی که یک بار تست مثبت داشته‌اند و دوره بیماری یا ناقل بودن را طی کرده‌اند و فکر می‌کنند از ابتلای دوباره به این بیماری مصون هستند، ممکن است توصیه‌های بهداشت عمومی را جدی نگیرند.

در حال حاضر، قبل از صدور پاسپورت‌های سلامت، به تحقیقات بیشتری نیاز است؛ اما این احتمال وجود دارد که به‌زودی برای آغاز پروازها، این پروژه وارد مرحله آزمایش شود. در ماه آوریل، شرکت هواپیمایی امارات، اولین ایرلاینی بود که از مسافران، قبل از سوار شدن در هواپیما تست کرونا گرفت.

ایرلاین امارات با کمک مسئولان بهداشت دبی از مسافرانی که می‌خواستند از دبی به تونس سفر کنند، تست کووید ۱۹ گرفت. این تست شامل یک آزمایش خون بود که پس از ۱۰ دقیقه نتیجه مثبت یا منفی را نشان می‌داد. این شرکت هواپیمایی اعلام کرد که می‌توان از این داده‌ها در آینده برای صدور گواهینامه‌های سلامت، استفاده کرد.

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه