سرقت تابلوی نقاشی ون گوگ از موزه‌ای در هلند

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۰
سرقت تابلوی نقاشی ون گوگ از موزه‌ای در هلند

تابلوی نقاشی «باغ پارسوناژ نوینن در بهار» متعلق به هنرمند مطرح دنیا، ونسان ون گوگ، از موزه‌ی سینگر لارن هلند به سرقت رفت.

در حمله‌ی روز دوشنبه به موزه‌ی «سینگر لارن» (Singer Laren) در هلند، تابلویی از نقاشی‌های ونسان ون گوگ به سرقت رفت؛ این در حالی است که موزه به‌خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا موقتا بسته شده بود. این موزه در شرق آمستردام قرار دارد و مسئولان آن گفته‌اند نقاشی «باغ پارسوناژ نوینن در بهار» (Parsonage Garden at Nuenen in Spring) که توسط ونسان ون گوگ، نقاش هلندی سبک پست‌امپرسیونیسم در سال ۱۸۸۴ خلق شده‌ است، در ساعت‌های اولیه‌ی روز دوشنبه دزدیده شد. بعدازظهر آن روز تنها چیزی که از بیرون موزه به چشم می‌خورد، صفحه‌ی سفید بزرگی بود که به‌جای در شکسته‌شده‌ در نمای شیشه‌ای ساختمان گذاشته شده بود.

مقاله‌ی مرتبط:

«اورت ون اس» (Evert van Os)، مدیرکل موزه سینگر لارن، گفت این مؤسسه که مجموعه‌ آثار زوج آمریکایی «ویلیام و آنا سینگر» را در خود جای داده، از بابت این سرقت به‌شدت عصبانی، غمگین و شوکه است. این نقاشی از «موزه‌ی خرونینگر» (Groninger Museum) در شهر هلندی خرونینگن به امانت گرفته شده بود و ارزش آن هنوز مشخص نیست. پلیس در جستجوی سارقان است. او در ادامه توضیح داد:

به‌خاطر این سرقت عمیقا شوکه و ناراحت هستم. این نقاشی اثر یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان ما است و اتفاقی بد برای موزه خرونینگر و سینگر لارن به شمار می‌رود؛ در عین حال ماجرایی شوم برای همه‌ی مردم است؛ چراکه ذات وجودی هنر برای دیده‌شدن و اشتراک آن بین مردم جامعه و الهام‌گرفتن از آن و به آرامش‌رسیدن است؛ به‌خصوص در این برحه‌ی دشواری که در آن به سر می‌بریم.

سرقت تابلوی نقاشی ون گوگ

پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که سارق یا سارقان با شکستن در شیشه‌ای موزه، وارد این محل شده‌اند و همین موضوع باعث روشن‌شدن آژیرهای موزه شده و مأموران را مطلع کرده؛ اما تا رسیدن آن‌ها، دیگر از نقاشی و سارق خبری نبوده است. تیمی متشکل از کارشناسان سرقت آثار هنری و جرم‌شناسی در حال بررسی ویدیوی سرقت و صحبت با اهالی اطراف موزه هستند.

پیش از تعطیلی موزه، اینجا با همکاری موزه‌ی امپراتوری (موزه ریجکس)، میزبانی نمایشگاهی با عنوان «آینه‌ی روح» با آثار هنری هنرمندان مختلفی نظیر «یان توروپ»‌ (Jan Toorop) و «پیت موندریان» (Piet Mondrian) را برعهده داشت. مجموعه‌ آثار موزه‌ی سینگر لارن اکثرا با تمرکز روی سبک‌های مدرنیسم نظیر نئوامپرسیونیسم، پوینتیلیسم، اکسپرسیونیسم و کوبیسم هستند. این اولین باری نیست که سرقتی تا این اندازه مهم از موزه انجام می‌شود. در سال ۲۰۰۷، سارقان اقدام به سرقت هفت اثر هنری از باغ مجسمه‌ی این مجموعه کردند که یکی از آن‌ها، مجسمه‌ی برنزی «اندیشه‌گر» اثر رودن بود؛ هرچند این مجسمه‌ی مشهور چند روز بعد در حالی پیدا شد که یک پا نداشت.

مطالب مرتبط:

منبع afar

دیدگاه