صنعت گردشگری برای پیشرفت، به ثبات و امنیت نیاز دارد

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی جمعه، ۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
صنعت گردشگری برای پیشرفت، به ثبات و امنیت نیاز دارد

با وجودی که بخش زیادی از اتفاقات هنگ کنگ فقط مختص همین مکان است، اما مهم‌ترین درسی که از اعتراضات این شهر می‌توان گرفت، لزوم ثبات و امنیت برای پیشرفت صنعت گردشگری است.

با اینکه ماجرای گردشگری در هنگ کنگ پرتلاطم ۲۰۱۹، مختص به همین خطه از دنیا بوده، اما در عین حال به ناپایداری در کل صنعت جهانی گردشگری نیز اشاره داشته است. داستان هنگ کنگ در سالی که گذشت، شامل موارد مختلفی می‌شد: حق تعیین سرنوشت، هزینه‌ای که برای دموکراسی باید پرداخت و بلوغ ابرقدرتی جهانی به نام چین. البته که گردشگری نیز بخشی از این داستان است و نشان می‌دهد، یک اقتصاد گردشگری مستحکم و سازماندهی‌شده تا چه اندازه به ثبات، امنیت و پیش‌بینی‌پذیر بودن مقصد خود وابسته است.

اعتراضات هنگ کنگ

اعتراضات و ناآرامی‌های مدنی، تا پیش از این همیشه باعث به‌هم‌ریختن اوضاع در مقاصد گردشگری می‌شد؛ استمرار اعتراضات در هنگ‌ کنگ که به تداوم احساسات دموکراسی خواهانه اشاره دارد، نیز بدان معنا است که شهرت و امنیت این شهر به سطحی سقوط کرده است که برگشت سریع آن به وضعیت گذشته بسیار دشوار خواهد بود.

دست‌کم برای آینده‌ی قابل‌ پیش‌بینی، صنعت گردشگری هنگ کنگ به‌شکل جبران‌ناپذیری تغییر یافته است. این داستان تلخ با عدد و رقم بیان شده، به این ترتیب که ورود گردشگران بین‌المللی بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته؛ فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ در ماه نوامبر نزدیک به یک میلیون مسافر خود را از دست داد که نسبت به سال گذشته از افتی ۱۶ درصدی حکایت داشت.

کاتای پسیفیک، شرکت هواپیمایی حامل پرچم هنگ کنگ، در گزارش خود به چهارمین ماه متوالی کاهش در ترافیک ورودی مسافران اشاره داشت که نسبت به نوامبر سال گذشته، کاهشی ۴۶ درصدی را نشان می‌داد. داستان هنگ کنگ در تابستان شتاب بیشتری گرفت، تا جایی که اسکیفت، یک شرکت رسانه‌ای مستقر در نیویورک که خدمات پژوهشی و بازاریابی برای صنایع مسافرتی ارائه می‌کند، این سؤال جنجال‌برانگیز را پرسید: اگر هنگ کنگ سقوط کند، چه می‌شود؟ بدترین سناریویی که می‌توان برای سفر متصور شد. درنظرگرفتن هنگ کنگ به‌عنوان یکی از شهرهای چین شاید دور از واقعیت به نظر برسد؛ اما در طی ماه‌های گذشته، رویکرد «یک کشور، دو سیستم» به‌شدت حالت تصنعی به خود گرفته است. گزارش‌هایی مبنی بر درخواست کمک صنعت سفر از دولت، دردسرهای بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی هنگ کنگ، همچنین پیامدهای منطقه‌ای ناشی از متزلزل‌شدن صنعت قدرتمند گردشگری وجود دارد.

اعتراضات هنگ کنگ

نزاع‌های سیاسی و ناآرامی‌های مدنی، هیچ‌گاه سنخیتی با اهداف گردشگری نداشته‌اند، چراکه گردشگران ترجیح می‌دهند در طول سفر، اوقات آرام و لذت‌بخشی داشته باشند؛ یکی از دلایلی هم که منجر به رشد جهانی سریع در سفرهای بین‌المللی شده، ثبات نسبی در بخش زیادی از دنیا بوده است.

درسی که می‌توان از اتفاقات هنگ کنگ گرفت، این است که ثبات و موفقیت می‌تواند با سرعتی شگفت‌آور از بین برود. این موضوع با توجه به معضل‌هایی نظیر تغییرات اقلیمی، بیشتر رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. معترضان طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ که برای تحقق موضوعاتی بسیار مهم‌تر از درآمد گردشگری و تولید ناخالص داخل قدرتمند مبارزه می‌کنند، به‌طور ناخواسته به صنعت گردشگری یادآور شده‌اند که متحمل چه خساراتی خواهند شد.

مطالب مرتبط:

منبع skift

دیدگاه