کشف مقبره‌های شاهانه مملو از گنج در یونان

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی شنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
کشف مقبره‌های شاهانه مملو از گنج در یونان

باستان‌شناسان دانشگاه سینسینتی حین حفاری در منطقه‌ی پیلوس یونان موفق شدند، دو مقبره‌ی شاهانه‌ مملو از گنج پیدا کنند که گفته می‌شود، ۳۵۰۰ سال قدمت دارند.

باستان‌شناسان موفق به کشف دو مقبره‌ی عصر برنز در یونان شدند که حاوی جواهرات طلای حکاکی‌شده و سایر آثار باستانی بوده است. به‌گفته‌ی تیم کاوش، کشف این مقبره‌ها که به شکل کندوی زنبور عسل هستند و قدمت‌شان به ۳۵۰۰ سال قبل بازمی‌گردد، حقایق جدیدی از زندگی در یونان باستان را برملا خواهد کرد.

باستان‌شناسان دانشگاه سینسینتی روز سه‌شنبه، از اکتشافات خود در محوطه‌ی واقع در پیلوس در جنوب‌غرب یونان خبر دادند. آن‌ها در طول ۱۸ ماه کاوش این محوطه، اشیایی نظیر یک حلقه‌ی طلا پیدا کردند که روی آن تصویر دو گاو در کنار خوشه‌های گندم حکاکی شده بود، یک آویز طلا نیز یافتند که یک الهه‌ی مصری محافظ مردگان را به تصویر می‌کشید. حکاکیِ روی حلقه، صحنه‌ای جالب از دامپروری و کشاورزی را نشان می‌دهد: گاوهایی که در تولید گندم حضور دارند. دکتر جک دیویس (Jack Davis)، رییس گروه کلاسیک در دانشگاه سینسینتی، می‌گوید:

این حکاکی، پایه و اساس کشاورزی را نشان می‌دهد. تا جایی که می‌دانیم، این اثر تنها نمونه‌ی تصویر گندم در هنر کِرت یا تمدن مینوسی به حساب می‌آید.

مقبره های کشف شده در یونان

ثروت و مقام مردگان این دو قبر را می‌توان از ورقه‌های نازک طلا روی کف مقبره فهمید که از روی دیوارهای آن جدا شده است. دیویس و همکار باستان‌شناسش، شارون استاکر (Sharon Stocker) سال گذشته این دو مقبره را پیدا کردند؛ زمانی که مشغول کاوش در محوطه‌ی اطراف مقبره‌ی «جنگجوی گریفین» بودند که در سال ۲۰۱۵ توسط آن‌ها کشف شد. علت نام‌گذاری جنگجوی گریفین، به‌خاطر حکاکی حیوانی اسطوره‌ای (نیمی عقاب و نیمی شیر) روی پلاکی از عاج بود که در کنار جواهرات طلا و زره و سلاح، در این قبر کشف شد. دیویس در رابطه را اهمیت کشف اخیرشان می‌گوید:

۵۰ سالی می‌شود که مقبره‌ی درخورتوجهی مانند این در هیچ‌یک از محوطه‌های باشکوه عصر برنز پیدا نشده؛ به همین دلیل کشف اخیر، بسیار خارق‌العاده است.

مقبره‌های تازه کشف‌شده حاوی کهربا و آمیتیست به‌ترتیب از منطقه‌ی بالتیک و مصر هستند که خود دلیلی است بر اینکه پیلوس، مکان مهمی در مسیر تجارت عصر برنز به شمار می‌رفته است. بر اساس بیانیه‌ی وزارت فرهنگ و ورزش یونان، حفاری اکتشافی در این منطقه دشوار بود، چراکه باید حدود ۴۰ هزار سنگ را برمی‌داشتند که به‌خاطر ریزش گنبد‌های این دو قبر در زمان باستان انباشته شده بود، اتفاقی که به محافظت از آن در برابر غارتگران و دزدان کمک کرد.

مقبره های کشف شده در یونان

استاکر می‌گوید که حفاری در این محل درست مثل بازگشت به دوره‌ی میسنی‌ها بود، عصری که قدمت مقبره‌ها به آن زمان برمی‌گردد. تیم باستان‌شناسی دانشگاه سینسینتی از تصویرسنجی (فتوگرامتری) و نقشه‌برداری دیجیتالی برای مستندسازی و مشخص‌کردن محل اشیا در مقبره‌ها استفاده کردند. این مقبره‌ها در نزدیکی کاخ نستور قرار دارند؛ جایی که در سال ۱۹۳۹ توسط کارل بلگن (Carl Blegen) کشف شد و نام آن از اسم یک پادشاه یونانی در ایلیاد و اودیسه هومر گرفته شده است.

کارل بلگن از اساتید دانشگاه سینسینتی تصمیم داشت که کار خود را در محوطه‌ای که مقبره‌های شاهانه پیدا شدند، ادامه دهد، اما آن زمان مالک اجازه‌ی این کار را به او نداد. بر اساس بیانیه‌ی وزارت فرهنگ و ورزش یونان، این زمین در سال ۲۰۱۸ در اختیار وزارت‌خانه‌ی مذکور قرار گرفت و مشکل حفاری در آن برطرف شد. تیم باستان‌شناسی دانشگاه سینسینتی حدقل برای دو سال دیگر به کار خود در این محوطه ادامه خواهند داد.

مطالب مرتبط:

منبع cnn

دیدگاه