طاق پیروزی پاریس در سال ۲۰۲۰ متحول می‌شود

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی دوشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۰
طاق پیروزی پاریس در سال ۲۰۲۰ متحول می‌شود

کریستو و الافور الیاسون، دو هنرمند معروفی هستند که قصد دارند با هنر چیدمانی خود در سال ۲۰۲۰، رنگ‌وبوی دیگری به طاق پیروزی پاریس بدهند.

طاق پیروزی پاریس در سال ۲۰۲۰ شاهد تغییر و تحولاتی خواهد بود، زیرا دو هنرمند مطرح به‌نام‌های کریستو و الافور الیاسون می‌خواهند هنرهای چیدمانی مختلفی را در این جاذبه‌ی معروف به‌نمایش بگذارند. کریستو، هنرمند تجسمی آمریکایی بلغارستانی الاصل، اعلام کرده است که در پروژه‌ای به‌نام «L’Arc de Triomphe, Wrapped» قصد دارد طاق پیروزی را در پارچه‌ای بپوشاند. برای این پروژه، پارچه‌ی آبی‌رنگ و قابل‌‌بازیافتی از پلی‌پروپیلن به طول ۲۵ هزار مترمربع نیاز است که باکمک هفت هزار متر طناب قرمز به‌دور طاق پیروزی بسته می‌شود. بااینکه اعلام شده بود، این برنامه در آوریل ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد،‌ اما ازآنجاکه شاهین کسترل، بهار هر سال روی این سازه‌ی تاریخی لانه می‌سازد، آن را به ۱۹ سپتامبر تا ۴ اکتبر ۲۰۲۰ موکول کردند.

پروژه‌ی یادشده دراصل قرار بود هم‌زمان با نمایشگاه مرتبطی در مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو،‌ اجرا شود. این نمایشگاه که از ۱۸ مارس تا ۱۵ ژوئن ۲۰۲۰ برگزار می‌شود به آثار کریستو و همسر مرحومش، ژان کلود که همکار هنری او نیز بود، اختصاص دارد و شامل بررسی برخی پروژه‌های آن‌ها نظیر «بسته‌بندی پونت نئوف، پروژه‌ای برای پاریس، ۱۹۷۵- ۱۹۸۵» می‌شود.

طاق پیروزی پاریس

هنرمند دانمارکی-ایسلندی، الافور الیاسون نیز سفارش چیدمان دائمی نورپردازی در طاق پیروزی به‌هزینه‌ی ۳٫۴ میلیون دلار را برای سال ۲۰۲۰ پذیرفته است. بنیاد پاریس توسط شهردار کنونی پاریس در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد تا از بخش خصوصی برای تأمین بودجه‌ی هنر عمومی، پول جمع‌آوری کند و اکنون هزینه‌ی این پروژه را نیز تقبل کرده است. هرچند، پیشنهاد الیاسون برای این پروژه همچنان در مرحله‌ی نهایی‌شدن است و معاون مدیر بنیاد پاریس می‌گوید، باتوجه به مشکلات فنی پروژه باید دید که آیا اجرای آن امکان‌پذیر است یا خیر. به‌همین دلیل هنوز زمان دقیق آغاز آن مشخص نیست، ‌اما گفته شده است که جزئیات بیشتر درباره‌ی این پروژه در اواخر تابستان یا اوایل پائیز ارائه خواهد شد.

استفاده از هنر چیدمانی در طاق پیروزی، انگیزه‌هایی فراتر از زیبایی‌شناختی صرف دارد؛ درواقع، پاریس میزبانی المپیک ۲۰۲۴ را برعهده دارد و شهردار نیز صحبت‌هایی درباره‌ی پاکسازی و بازسازی شهر داشته است. طاق پیروزی همین امسال تحت نوسازی‌ها و تعمیرات گسترده قرار گرفت، چراکه جلیقه زردها طی تظاهرات خود به آن آسیب زدند و با اسپری روی آن گرافیتی (دیوارنگاری) کشیدند.

اگر از علاقه‌مندان به هنر مدرن هستید و نمی‌توانید تا آغاز هنر چیدمان پاریس در سال ۲۰۲۰ صبر کنید،‌ به اولین موزه‌ی شناور دنیا به‌نام «Fluctuart» بروید که فعالیت خود را در چهارم ژوئیه روی رودخانه‌ی سن آغاز می‌کند و آثار هنرمندانی نظیر جی‌آر، کیت هرینگ و شپارد فیری را به‌مدت یک‌سال درمعرض دید عموم قرار می‌دهد.

اگر برای سفر به پاریس برنامه‌ریزی می‌کنید، می‌توانید تور پاریس را در کجارو جستجو کرده و بهترین آفر تور را از میان آژانس‌های معتبر مسافرتی با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید. همچنین برای داشتن برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای سفر خود، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی پاریس را در اختیار شما قرار داده است که ضمن کسب اطلاعات لازم درباره آن‌ها، سفر راحت‌تر و بهتری داشته باشید.

مطالب مرتبط:

منبع afar

دیدگاه