جزیره‌ای نروژی می‌خواهد اولین منطقه بدون زمان در جهان باشد

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی جمعه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰
جزیره‌ای نروژی می‌خواهد اولین منطقه بدون زمان در جهان باشد

جزیره‌ی نروژی سوماروی به‌خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای که دارد و چندین ماه در سال را بدون شب سپری می‌کند، می‌خواهد به اولین منطقه‌ی بدون زمان در جهان تبدیل شود.

جزیره‌ای در نروژ قصد دارد با برداشتن زمان‌بندی‌های متداول، به اولین منطقه‌ی بدون زمان دنیا تبدیل شود. قبل از روی کارآمدن زمان‌بندی‌های دنیای امروز، زمان مسئله‌ای محلی بود که هر شهر طبق روشنی روز، آن را تعیین می‌کرد. سپس خطوط راه‌آهن و هماهنگی ترافیک راه‌آهن با جدول زمانی وابسته به سیستم زمان‌بندی استاندار به‌وجود آمد. به‌این‌ترتیب، منطقه‌ی زمانی و ساعت بیست و چهار ساعته جهانی شکل گرفت. اکنون ما روزهای خود را براساس همین ساعت تقسیم‌بندی می‌کنیم، اما جزیره‌ی نروژی سوماروی (Sommaroy) می‌خواهد این روال را کنار بگذارد.

جزیره‌ نروژی سوماروی

جزیره‌ی سوماروی با شهر ترومسو، شمالی‌ترین شهر اروپا که در شمال مدار شمالگان واقع است، یک ساعت فاصله دارد و غروب خورشید در این جزیره مانند سایر نقاط دنیا نیست و همین آن را منحصربه‌فرد کرده است. درواقع، خورشید از ۲۸ اردیبهشت تا ۴ مرداد غروب نمی‌کند و درنتیجه ۳۰۰ نفر جمعیت ساکن در جزیره، ۶۹ روز را بدون شب سپری می‌کنند. علاوه‌براین، در حدفاصل ۱۰ آبان تا ۱۱ دی نیز مجدداً با همین مسئله روبه‌رو می‌شوند و کل ۲۴ ساعت‌شان، فقط با روشنایی روز مواجه هستند. با این اوصاف اگر در منطقه‌ای زندگی کنید که نیمه‌شب و وسط روز، خورشید بتابد، لزومی به رعایت زمان‌بندی رایج نیست و به‌همین دلیل ساکنان جزیره کارزاری برای تحقق این خواسته، این راه حل را درپیش گرفته‌اند. یکی از ساکنان محلی می‌گوید:

اینجا همیشه نور خورشید وجود دارد و ما براساس آن عمل می‌کنیم. در ساعت دو شب که برای مردم شهر نیمه‌شب محسوب می‌شود، می‌توانید ببینید که کودکان فوتبال بازی می‌کنند، بزرگ‌ترها به چمن‌زنی یا رنگ‌آمیزی خانه‌ی خود مشغول هستند و نوجوانان درحال شناکردن هستند.

جزیره‌ نروژی سوماروی

اعضای شورای شهر با یکی از وزرای نروژ درباره‌ی اینکه چطور رسماً به منطقه‌ی بدون زمان تبدیل شوند، دیدار کرده‌ و متعاقب آن مردم جزیره، هفته‌ی گذشته درخواستی را به شهرداری تحویل داده‌اند. شهروندان امیدوارند که با تبدیل جزیره به منطقه‌ی بدون زمان،‌ دیگر زمان باز یا بسته‌شدن مغازه‌ها یا مدارس کنار گذاشته شود و مردم بتوانند ساعات کاری انعطاف‌پذیری داشته باشند.

جزیره‌ی سوماروی به‌واسطه‌ی داشتن سواحل سفید و دریای فیروزه‌ای،‌ از مقاصد گردشگری معروف در دنیا است و به‌همین دلیل برخی مردم محلی شک و تردیدهایی دارند درباره‌ی اینکه آیا بخش گردشگری جزیره می‌تواند خود را به‌راحتی با شرایط بدون زمان وفق دهد یا خیر.

برای سفر به نروژ می‌توانید انواع تورهای اروپا را در کجارو مشاهده و ارزان‌ترین تور مسافرتی را برای سفرتان تهیه کنید.

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه