افزایش خطوط پروازی بین ایران و عمان به ۴۸ پرواز در هفته

زهرا  آذرنیوش
زهرا آذرنیوش سه شنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۵
افزایش خطوط پروازی بین ایران و عمان به ۴۸ پرواز در هفته

 افزایش خطوط پروازی بین ایران و عمان به ۴۸ پرواز در هفته افزایش یافته است.

بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مقام‌های رسمی کشوری و لشکری سلطنت عمان، سفرا، دیپلمات‌ها و وابستگان نظامی دیگر کشورها، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و ایرانیان مقیم عمان، شامگاه دوشنبه در باشگاه دیپلماتیک مسقط برگزار شد. در این مراسم که با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در مسقط و سفارت برگزار شد، شهاب بن طارق آل سعید، مشاور ویژه سلطان عمان، وزیر نفت و تعدادی از نمایندگان مجالس شورا و دولت عمان، به نمایندگی از دولت این کشور، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به سفیر و سایر دیپلمات‌های ایرانی در مسقط تبریک گفتند.

سفیر ایران در مسقط در این مراسم، با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران علیرغم تندبادهای شدید و ناملایمات پی در پی، به درختی استوار و پایدار تبدیل شده است و با برقراری نظام جمهوری، فصل جدیدی را بر مبنای مشارکت و آرای مردم در جهت تحقق اراده ملی آغاز کرد. وی با تاکید بر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، آن را نمود سلطه ظالمانه این کشور بر جهان دانست و خاطرنشان کرد که ایران در مقابل این سلطه ظالمانه، راه مقاومت در پیش گرفته است. سفیر ایران به روابط ایران و عمان بر اساس اسناد تاریخی اشاره کرد و گفت:

روابط رسمی سیاسی دو کشور از سال ۱۹۷۱ میلادی آغاز شد، اما اسناد تاریخی نشان می‌دهد از سال ۵۹۷ میلادی این روابط شکل سازمان یافته به خود گرفت و اگرچه فراز و نشیب‌هایی را دید اما از مرحله‌ای به مرحله بالاتر ارتقا یافت.

سفیر ایران نقش رهبران دو کشور در گسترش روابط دو جانبه را با اهمیت ویژه و رو به جلو توصیف کرد. وی اضافه کرد که روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور اخیرا وارد مرحله نوینی شده و افزایش حجم تبادل تجاری در دو سال اخیر در نتیجه تلاش‌های انجام گرفته برای تسهیل تجارت بین دو کشور توسط نهادهای مرتبط با آن، افزایش یافته است. سفیر ایران در مسقط یکی از موارد رشد روابط ایران و عمان در شش ماه اخیر را لغو کردن روادید ورود به ایران برای اتباع عمانی و صدور روادید فرودگاهی برای اتباع ایرانی در فرودگاه‌های عمان معرفی کرد و گفت:

در نتیجه تسهیل در رفت و آمد، خطوط پروازی بین دو کشور به عدد ۴۸ پرواز در هفته از شهرهای مختلف با شرکت‌های متنوع افزایش یافته است.

در این مراسم، شهاب بن طارق آل سعید، مشاور سلطان عمان در جمع دیپلمات‌های ایرانی، اشاره کرد که دو کشور تلاش‌های مثبتی برای توسعه همکاری‌ها در تمام سطوح انجام داده‌اند که برای استحکام بیشتر روابط ایران و عمان، نیازمند تلاش و جدیت بیشتری است.

در این مراسم، فیلم‌های مستندی از دستاوردهای ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران و فیلم‌هایی از جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی کشور برای شرکت کنندگان به نمایش در آمد. یک شرکت‌ فرش ایرانی نیز فرش دستباف نفیسی را که دارای قدمتی ۵۰ ساله بود به رسم یادبود به مشاور سلطان عمان اهدا کرد.

مطالب مرتبط:

منبع isna

دیدگاه