سقف بازار وکیل در حال فرو ریختن است

زهرا  آذرنیوش
زهرا آذرنیوش یکشنبه، ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۵
سقف بازار وکیل در حال فرو ریختن است

بازار وکیل یکی از مشهورترین آثار تاریخی دوره زندیه و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی شیراز، در حال فرو ریختن است.

به‌دنبال اعلام کارشناسان مبنی بر احتمال فرو ریختن سقف بازار وکیل شمالی در شیراز، اکنون شورای شهر شیراز نیز خواستار توجه دولت شد. چهارشنبه هفته گذشته رییس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در نشست مشترکی با اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان فارس در خصوص بازار وکیل شمالی هشدار داد و اعلام کرد که این اثر تاریخی و بسیار با اهمیت در حال فروریختن است، اما هیچ فریادرسی نیست.

به‌دنبال هشدار رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز، به مسئولان در خصوص احتمال ریزش سقف بازار وکیل شمالی، نایب رئیس این شورا نیز توئیتی خواستار توجه رئیس دولت به این موضوع شد.

گفته‌ها نشان از این دارد که نه شهرداری بودجه‌ای برای مرمت بازار در اختیار دارد و نه میراث فرهنگی به آن اهمیت می‌دهد و اعتبارات استانی هم پاسخگوی بحران بازار وکیل نیست. در ادامه این هشدارها، نایب رییس شورای شهر شیراز نیز با انتشار توئیتی خواستار همکاری رئیس‌جمهوری برای نجات بازار وکیل شد.

ابراهیم صبوری در پیام توئیتری خود گفته است:

بازار وکیل شمالی در حال فروریختن است‌! آقای رئیس‌جمهوری انتظار داریم با تدابیر ویژه این بنای عظیم تاریخی دوره زندیه را نجات دهید!

وی شهروندان را نیز دعوت کرده است به کمپین نجات بازار وکیل بپیوندند. بنابراین از روز گذشته برخی از دوست‌داران میراث فرهنگی و گردشگری در فضای مجازی برای متوجه کردن افکار عمومی و نظر مسئولان و جلوگیری از تخریب بیشتر و فروریختن بازار وکیل در استان فارس وارد عمل شده‌اند. فعالان گردشگری امید دارند با حضور اربابی و حقیقت، در سطوح بالای مدیریتی سازمان میراث فرهنگی، نگاه‌ها به استان فارس و جایگاه والای این استان در حوزه گردشگری خصوصا گردشگری تاریخی، عمیق‌تر و تاثیرگذارتر شده و شاهد برنامه‌ریزی بهتر و بودجه‌بندی مناسب‌تری برای این استان و بناهای تاریخی آن باشند.

بازار وکیل شیراز که زمان ساخت آن به دوران زندیه می‌رسد، بخشی از مجموعه تاریخی زندیه را شامل می‌شود و شامل ۲ بخش شمالی و جنوبی و بازارهای فرعی و سراها و بناهای بسیار شاخصی است. این بازار از مشهورترین آثار بر جای مانده از کریم خان زند است که هنوز مورد بهره‌برداری قرار دارد. تمام کارهای بازرگانی، خریدوفروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات پایاپای، صدور یا دریافت حوالجات و صرافی‌ها همگی در دوره زندیه، در حجره‌های این بازار انجام می‌شد و در واقع بازار وکیل مانند قلب اقتصادی شیراز عصر زندیه بود.

 منبع عکس:کجارو

مطالب مرتبط:

منبع isna

دیدگاه