نرگس‌زارهای فارس ثبت ملی می‌شوند

زهرا  آذرنیوش
زهرا آذرنیوش جمعه، ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
نرگس‌زارهای فارس ثبت ملی می‌شوند

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس خبر از تلاش برای ثبت ملی نرگس‌زارهای شهرستان‌های کازرون و داراب داد.

استان فارس دارای آثار تاریخی و طبیعی بسیار زیادی است. نرگس‌زارهای این استان در شهرهای کازرون و داراب یکی از زیباترین آثار طبیعی این استان هستند که از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و زیبایی خاصی دارند. مصیب امیری، با اشاره به این ‌که یکصد اثر طبیعی دارای ارزش ثبت ملی در فارس شناسایی شده است، این آثار را بر اساس مرحله اول مطالعات، برای شناسایی آثار طبیعی شناسایی شده‌اند.

امیری گفت:

این آثار شامل غارهای آبی، درختان کهنسال، رویشگاه‌های گونه‌های گیاهی نادر، آبشار، دریاچه، رودخانه، مناظر بدیع جغرافیایی و زمین‌شناسی و ... است.

وی آثار شناسایی شده را به‌علت منحصر به فرد یا در معرض خطر بودن، در اولویت تهیه و تنظیم پرونده‌های ثبت ملی دانست. این مقام مسئول با تصریح این‌که گام اول در حفظ آثار طبیعی، ثبت ملی آن‌هاست، ادامه داد، پس از ثبت، ضمن رعایت حقوق مالکانه، با طرح‌های حفاظتی و مدیریتی مصوب، این آثار حفظ، احیا و بهره‌برداری می‌شوند.

امیری در ادامه خاطرنشان کرد، درهمین راستا، ‌اکنون تهیه و تنظیم پرونده‌های نرگس‌زارهای جره و بلبلک کازرون و چشمه تنگه رغز داراب برای ثبت در فهرست آثار طبیعی کشور در دست اقدام هستند و تا پیش از پایان سال به شورای ثبت آثار ملی ارسال خواهند شد. نرگس‌زارهای بلبلک و جره از جمله مشهورترین نرگس‌زارهای کازرون به شمار می‌روند که از تنوع گونه‌ای فراوان برخوردار است و انواع گل نرگس شامل شش پر، شهلا و معمولی در آن دیده می‌شود.

استفاده از گیاهان دارویی برای درمان بیماری‌ها از قدیم تاکنون رایج بوده و گیاهان خانواده نرگس، علاوه‌ بر ارزش زینتی به لحاظ دارا بودن ترکیبات آلکالوئیدی از نظرخواص دارویی نیز اهمیت دارند. این گیاه پیازدار با ارتفاع بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و با گل‌های۳ تا ۸ تایی در فصل زمستان به گل می‌نشیند. حدود ایام گل‌دهی نرگس کازرون ۴۵ روز است که از اوایل دی شروع شده و تا اواسط بهمن ماه ادامه دارد، به همین دلیل این ایام، مهمترین زمان گردشگری طبیعی شهرستان کازرون و داراب به شمار می‌رود. تنگه رغز داراب با وجود چشمه و آبشارهای فراوان، همانند بهشتی در دل کوه‌های استان فارس قرار گرفته است.

این تنگه از منحصربه فردترین مناظر جغرافیای طبیعی ایران محسوب می‌شود که دارای آبی با کیفیت بالا و شامل ۱۲ استخرهای طبیعی اس. .این تنگه در فصل بهار و تابستان، یکی از مقاصد گردشگری شهرستان داراب در استان فارس است.

 

مطالب مرتبط:

منبع isna

دیدگاه