روسیه ویزا و مستر کارت را متوقف می‌کند

طیبه فلاحتی
طیبه فلاحتی دوشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۵
روسیه ویزا و مستر کارت را متوقف می‌کند

کشور روسیه برای مواجهه با تحریم‌های پیش‌رو آمریکا تصمیم به کنارگذاری ویزا و مستر کارت کرده است.

در حالی که روسیه با چشم‌انداز تحریم‌های سخت‌تر آمریکا در ژانویه پیش‌رو مواجه است، بانک مرکزی روسیه به بانک‌های این کشور در مورد ریسک‌های استفاده از سیستم پرداخت ویزا و مستر کارت، هشدار داد.

بانک مرکزی روسیه به بانک‌های این کشور توصیه کرد گام‌های پیش‌گیرانه‌ای را برای وضعیتی بردارند که در مواجهه با تحریم‌های آمریکا بانک‌های مشارکت‌کننده با آن‌ها، مجبور شوند ارتباطات لازم برای خدمات ۲ سیستم پرداخت بزرگ جهان، ویزا و مستر کارت، را متوقف کنند.

مرکز پرداخت کارت‌های اعتباری، یکی از بزرگترین بانک‌های خصوصی روسیه، اورال‌سیب، روس‌بانک، که به عنوان شعبه روسی گروه مالی بین‌المللی سوسیت جنرال فعال است، دومین بانک بزرگ روسیه، وی‌تی‌بانک و بانک خصوصی پرومسویاز بانک، لیست بانک‌های بزرگ روسی هستند که در حال حاضر به‌عنوان واسطه این خدمات فعالیت می‌کنند.

از بانک‌های نام برده شده، وی‌تی‌بانک و بانک خصوصی پرومسویاز بانک همین حالا هم در لیست تحریم آمریکا قرار داده شده‌اند.

بانک مرکزی روسیه، توصیه می‌کند که بانک‌های روس باید به دنبال جایگزین برای خدماتی باشند که در حال حاضر توسط ویزا و مستر کارت ارائه می‌شود. این بانک‌ها باید با این جایگزین احتمالی، قرارداد نگهداری منعقد کرده و در امکان یک‌پارچه‌سازی آن را تست کنند.

روسیه در پاسخ به تحریم‌ها، سیستم پرداخت خود را ایجاد کرده است. در سال ۲۰۱۵ پس از این که در پی تحریم‌های آمریکا، برخی مشتریان بانک‌های روسی، موقتا نتوانستند از کارت‌های اعتباری مستر کارت و ویزا کارت خود استفاده کنند، سیستم پرداخت «میر» معرفی شد. روسیه ۳۷ میلیون میر کارت تا جون ۲۰۱۸ چاپ کرده است.

مدیرعامل اسبربانک، جرمن گرف، در اوایل ماه جاری اعلام کرد که یک یا دو بانک روسیه در معرض خطر تحریم‌های آمریکا قرار دارند. هرچند او تاکید کرد که هیچ‌کدام از بانک‌های بزرگ تحریم نخواهند شد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه