اولین تصاویر از یک کشتی یک میلیارد دلاری

مریم آقائی
مریم آقائی سه شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰
اولین تصاویر از یک کشتی یک میلیارد دلاری

چند روزی است کشتی یک میلیون دلاری با سازه‌ای اضافه و عجیب که در آن قرار دارد، شروع به کار کرده است؛ کشتی که خود استخری بسیار زیبا و اتاق‌هایی بسیار خاص دارد.

بزرگترین و جالب‌ترین کشتی کروز دنیا اوایل این هفته به خانه‌ی خودش در فلوریدا پورت اِوِرگلید (Florida’s Port Everglade) وارد خواهد شد. در اولین مسافرت این کشتی، ملاله یوسف زَی، برنده جایزه صلح نوبل کشتی را همراهی خواهد کرد تا به‌عنوان مادرخوانده‌ی مسافران، در این سفر همراه آن‌ها باشد. در واقع با این عمل این کشتی به گونه‌ای با ارزش قلمداد خواهد شد. ملاله تا پایان سفر همراه کشتی نخواهد بود و یک روز بعد برای دریافت جایزه‌ی دیگری به دانشگاه هاروارد خواهد رفت.

۱

در هنگام ورود کشتی این اجازه داده شد تا افرادی از داخل کشتی دیدن کنند. نکته جالب دو بازوی شیشه‌ای کشتی بود که معمار آن همان معمار برج العربیه است. او توضیح می‌داد که چطور توانسته است ایده‌ی اولیه‌ی این بازوهای شیشه‌ای را به عمل برساند.

به‌طور کلی در طراحی کشتی محدودیت‌های زیادی وجود دارد. حرکت کشتی، محدودیت در میزان بارگیری و چگونگی پنهان کردن تجهیزاتی که نباید دیده شوند، مانند موتورهای گرم کننده‌ها و مشابه آن، باعث ایجاد سختی‌های بسیاری برای طراح کشتی می‌شود. بنابراین برای ساخت این کشتی به نیروی کار بسیار و البته متخصص نیاز بوده و مسئولین ساخت آن توانسته‌اند در فرانسه نیروی کار مورد نظر را فراهم کنند. برای ساخت این کشتی بیش از یک میلیارد دلار هزینه شده که در واقع بیشترین هزینه‌ای است که تا امروز برای ساخت یک کشتی کروز شده است.

ایده‌پرداز اولیه‌ی این تیوب‌های شیشه‌ای می‌گوید:

وقتی اولین بار آن را مطرح کردم تیم سازنده گفتند چنین چیزی امکان ندارد و باید آنرا فراموش کنم. اما خوشبختانه مهندسی در تیم وجود داشت که در حرفه‌ی خودش بسیار با استعداد بود و اعلام کرد که این کار امکان پذیر است و برای ساخت آن اقدام کرد.

در نتیجه‌ اتاق‌های بسیار زیبایی به این کشتی اضافه شد که می‌توان آن‌ها را اتاق‌های ایده‌های درخشان نامید. این اتاق‌ها به نوعی ازدواج بین ایده‌های صحیح با کشتی صحیح هستند.


۲

در نتیجه‌ی این تلاش‌ها برای اولین بار یک کشتی در حالی شروع به حرکت می‌کند که اتاقی به وسعت یک زمین تنیس در یک طرف آن قرار دارد. این قسمت از کشتی می‌تواند به بالا و پایین حرکت کند و مصارف مختلفی هم داشته باشد؛ می‌تواند یک رستوران باشد یا فقط روی سطح آب دریا تکان بخورد یا اینکه به‌عنوان مکانی برای جشن مورد استفاده قرار گیرد.

بهشت دیگری هم در این کشتی وجود دارد که سه دیوار شیشه‌ای دارد و زمین آن با رنگ پسته‌ای پوشیده شده و درختان زیادی در آن آویزان هستند. مبلمان بسیار زیبایی هم در آن قرار داده شده که محیط بسیار جالبی را ایجاد کرده‌ است.

در این کشتی یک استخر هم ساخته شده که منظره‌ای از دریا دارد و در آن از رنگ‌های گرم و طبیعی استفاده شده است. صندلی ها و چهارپایه‌های زیبا و کاشی‌هایی به سبک کاشی متروی نیویورک در آن به کار رفته است. به نظر می‌رسد این استخر با توجه به علایق بانوان طراحی و ساخته شده است.

در یکی از سوئیت‌های این بخش دو اتاق خواب و دو سرویس بهداشتی در بالای بال‌ها قرار گرفته‌اند. این دو متعلق به یک کابین بسیار بزرگ هستند که محلی هم برای سرگرمی دارد.

۴

نکته‌ی جالب دیگر این بخش عدم وجود پله است. استخر با یک رمپ مارپیچی به عرشه‌ی دیگر کشتی  متصل شده و در بخش دیگر یک مسیر شیبدار جای پله را گرفته است و از طریق آن به یک باغچه‌ی پشت بامی راه دارد.

از طرف دیگر قرار دادن نشیمن‌گاه‌های منحنی، صفحه‌های قوس‌دار و درختان سوزنی جلوی شدت بادها را می‌گیرد و همچنین از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می‌کند. علاوه بر این‌ها یک باغبان مسئول کاشت درختان مقاوم در برابر آب شور است (درختانی که بتوانند از آب شور دریا تغذیه کنند) و همواره در کشتی حضور دارد.

معمار این کشتی سال‌ها در مورد سازه‌های با ساختار سه بعدی مطالعه و کار کرده و بنابراین ساخت این کشتی به‌صورت سه بعدی برای او قابل انجام بوده است. او می‌گوید امکان این وجود داشته که بتواند کل کشتی را در یک تونل باد قرار دهد و البته این اولین تجربه‌ی او برای قرار دادن سازه‌ها در تونل باد نبوده است. سه بعدی بودن ساختار این کشتی خود از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است.

زمانی که اولین پست مربوط به این اتاق جالب و منحصر به فرد در اینستاگرام منتشر شد کسی باور نمی‌کرد چنین سازه و اتاقی در یک کشتی باشد و تنها دلیل قرار گرفتن آن در یک کشتی، منظره‌ی ۳۶۰ درجه‌ای از دریا بود که از درون دیوارهای شیشه‌ای این اتاق قابل دیدن بود.

 

 

مطالب مرتبط:

منبع telegraph

دیدگاه