آیا آثار داوینچی در موزه لوور به نمایش گذاشته می‌شود؟

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر سه شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۵
آیا آثار داوینچی در موزه لوور به نمایش گذاشته می‌شود؟

حزب راستگرای لیگ ایتالیا با نمایش آثار داوینچی در موزه لوور فرانسه مخالفت کرد.

طرح گرامیداشت پانصدمین سالگرد درگذشت داوینچی با نمایش آثار وی در سراسر اروپا در دستور کار بوده و موزه لوور فرانسه امیدوار است که همه شاهکارهای نقاشی وی را در یک نمایشگاه واحد به نمایش گذارد.

موزه لوور قصد دارد نقاشی‌های داوینچی را ماه مه آینده (اردیبهشت ۹۸) به مناسبت پانصدمین سالگرد فوت وی به نمایش گذارد. اما حزب لیگ ایتالیا تهدید کرده به توافقی در زمینه مبادله فرهنگی میان دو کشور ایتالیا و فرانسه عمل نخواهد کرد.

فرانسه و ایتالیا با هم توافق کرده بودند که موزه لوور آثار «رافائل» هنرمند دوره رنسانس را در ازای نقاشی‌های داوینچی به موزه‌ای در رم تحویل دهد. 

اما اکنون اعضای حزب راستگرای لیگ ایتالیا با این موضوع به مخالفت برخاسته‌اند.

به گفته «لوسیا بورگونزونی»، معاون وزارت میراث فرهنگی ایتالیا، این توافق، یکی از شرم‌آورترین تصمیمات دولت قبلی این کشور در زمینه میراث فرهنگی است.

وی گفت تحویل دادن همه نقاشی‌های داوینچی به فرانسه، ایتالیا را در یک رویداد مهم فرهنگی به حاشیه می‌کشاند؛ لئوناردو، ایتالیایی است و صرفا در فرانسه فوت کرده است. 

وی مذاکره مجدد در مورد توافق منعقده را خواستار شد و گفت:

فرانسه نمی‌تواند همه چیز را داشته باشد.

«ژاک فرانک» متخصص آثار داوینچی و مشاور موزه‌های ملی فرانسه ضمن ابراز تاسف بابت عهدشکنی ایتالیا گفت:

این مسئله را درک می‌کنم که ایتالیایی‌ها و دولت فعلی این کشور در حال حاضر می‌خواهد از این آثار برای برگزاری نمایشگاهی در کشور خود استفاده کند؛ اما تصور می‌کنم که برای بیان این خواسته، اندکی دیر باشد.

رم و پاریس از زمان روی کار آمدن دولت جدید و پوپولیست ایتالیا رابطه خوبی با هم ندارند.

اما مناقشه میان دو کشور ریشه در گذشته دارد. به گفته «پاسکال بریواس» مورخ و متخصص فرانسوی در زمینه موضوعات دوره رنسانس، ادعای مالکیت آثار داوینچی به چند سده قبل باز می‌گردد.

یکی از ویژه‌ترین این موارد ادعایی، این اتهام است که فرانسه تابلوی مونا لیزای داوینچی را از ایتالیا سرقت کرده است.

بریواس در عین حال گفت:

همه نقاشی‌های موجود لئوناردو در فرانسه، توسط شخص وی در سده شانزدهم به فرانسه فروخته شده است و ما قراردادهایی در همین ارتباط در اختیار داریم.

در همین حال، گفته می‌شود که یک کارگر ایتالیایی در سال ۱۹۱۱ در حالی که قصد داشت از فرانسه به ایتالیا بازگردد، تابلوی مونالیزا را ربود.

داوینچی نقاش دوره رنسانس بود که در زمینه‌هایی چون مجسمه‌سازی، معماری، موسیقی، ریاضی، مهندسی، اختراعات، آناتومی، زمین‌شناسی و نویسندگی نیز فعالیت داشت. وی در سال ۱۴۵۲ در نزدیکی شهر وینچی ایتالیا به دنیا آمد، اما بخش اعظم حیات حرفه‌ای خود را در فلورانس و میلان سپری کرد.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه