همکاری دانمارک در کاوش تپه باستانی کرمانشاه

نیکی قره گوزلویان
نیکی قره گوزلویان سه شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰
همکاری دانمارک در کاوش تپه باستانی کرمانشاه

محققان دانشگاه رازی کرمانشاه و دانشگاه کپنهاگ دانمارک، جهت پیگیری تحولات عصر آهن غرب، کاوش در تپه خیبر روانسر در استان کرمانشاه را آغاز کردند.

تپه خیبر از جمله منطقه‌های باستانی است که طی کاوش‌های انجام شده تاکنون، قطعات سفال از دوره‌های مس‌سنگی جدید (گودین شش/ اروک)، دوره مفرغی میانی و جدید، عصر آهن و دوره اشکانی در آن کشف شده، و با این حال، یافته‌های عصر آهن در این منطقه، به هزاره دوم و اولی پیش از میلاد و عصر آهن سه باز می‌شود. اکنون، محققان دانشگاه رازی کرمانشاه و دانشگاه کپنهاگ دانمارک، برای پیگیری و کاوش‌های بیشتر در این منطقه، دست به همکاری زده‌‌اند.

سجاد علی‌ بیگی، باستان شناس و سرپرست برنامه کاوش باستانی تپه خیبر روانسر درباره این منطقه گفته است:

با استناد به بررسی‌های میدانی و بقایای سطحی، خیبر، دژی بزرگ به وسعت حدود ۲۰ هکتار، با برج و باروی مستحکم بوده که در بیرونی‌ترین بخش، با خندقی عمیق و بزرگ حفاظت می‌شده است. در بخش شمال‌غربی و شمال‌شرقی، دو چشمه پر آب وجود دارد که احتمالا منبع مناسبی برای پر کردن خندق بوده‌اند.

او در ادامه گفت:

باستان شناسان معتقدند که محوطه خیبر، محوطه‌ای مناسب برای پیگیری تغییرات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی عصر آهن غرب ایران، به‌ویژه غرب زاگرس است. ما به‌دنبال علت‌های شکل‌گیری این بستر فرهنگی و جغرافیایی هستیم.

علی بیگی در انتها افزود:

سرپرست دانمارکی این پژوهش، نیکول بریش، دانشیار آشورشناسی دانشگاه کوپنهاگ است، و مجوز  کاوش توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی صادر شده است.

عکس: ایرنا

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه