راهنمای سفر به دانمارک

دانمارک کشوری در شمال اروپا و پایتخت آن کپنهاگ است. این راهنمای سفر شامل اطلاعات ضروری مثل هزینه‌های سفر و جاذبه‌های گردشگری دانمارک است. با کجارو همراه باشید.

با دانمارک بهتر آشنا شوید:

درباره دانمارک

اطلاعات ضروری دانمارک

آب‌ و‌ هوای دانمارک

بهترین زمان سفر به دانمارک

هزینه‌ های سفر به دانمارک

جاهای دیدنی دانمارک

رژیم غذایی در دانمارک

درباره دانمارک

نمایی از کانال‌های آبی دانمارک

عکس از unsplash (عکاس: Ava Coploff)

دانمارک یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا است. چشم‌اندازهای زیبای طبیعی، تمیزی و امکانات دوستدار محیط زیست، دهکده‌ها و آثار تاریخی قرون‌وسطایی و متعلق به وایکینگ‌ها، همگی از جذابیت‌های دانمارک هستند. اهالی این کشور رفتار بسیار دوستانه‌ای با گردشگران دارند و مهمان‌نواز هستند. دانمارکی‌ها سبک زندگی شاد و منظمی دارند. البته سفر به این کشور اصلا سفر ارزانی نیست اما مطمئنا ارزش هزینه کردن دارد. ضمن اینکه نواحی دورتر از پایتخت، مناطق روستایی و حومه‌ شهرها بسیار ارزان‌تر هستند و البته از نظر جاذبه‌های طبیعی مثل تپه‌های سرسبز، دریاچه‌ها و خطوط ساحلی، بسیار شگفت‌انگیز و رویایی هستند. با کمک این راهنمای سفر علاوه بر اینکه با اطلاعات ضروری در مورد این کشور آشنا می‌شوید، می‌توانید تا حدودی هزینه‌های سفر به دانمارک را کاهش دهید و بهترین جاذبه‌های گردشگری آن را بشناسید.

اطلاعات ضروری دانمارک 

اختلاف ساعت با تهران

دانمارک در منطقه‌ زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد و یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

دانمارکی

واحد پول

کرون دانمارک (DKK)

نوع برق شهری

برق شهری در دانمارک ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است و پریزها و دوشاخه‌ها از نوع E و K است که تصویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید: 

پریز برق k e

عکس از وب‌سایت powerplugsocket.com

کد کشور

+۴۵

شماره‌های اضطراری

پلیس برای شرایط غیراضطراری: ۱۱۴

شماره‌ اضطراری عمومی برای پلیس، آمبولانس و آتش‌نشانی: ۱۱۲

جهت رانندگی: راست

فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه آلبورگ

فرودگاه آرهوس

فرودگاه بیلاند

فرودگاه کپنهاگ

آب‌ و‌ هوای دانمارک

چشم‌اندازهای طبیعی در دانمارک

عکس از unsplash (عکاس: Marc Markstein)

دانمارک آب‌و‌هوای معتدلی دارد. جریان گلف استریم سبب اعتدال هوا در این کشور شده است. در این کشور ۴ فصل متمایز وجود دارد؛ بهار، تابستان، پاییز و زمستان. آب‌وهوا در ماه‌های بهاری آوریل و مه ملایم است و ماه‌های تابستانی ژوئن و ژوئیه و اوت، گرم‌ترین ماه‌های سال هستند. پاییز از سپتامبر تا نوامبر ادامه دارد و معمولا ابری و بارانی است. ماه‌های زمستانی دسامبر تا مارس سرد هستند و یخبندان و بارش برف دارند.

دانمارک در منطقه‌ معتدل شمالی قرار دارد و میانگین دمای هوای هوای آن ۷/۷ درجه سانتی‌گراد است. فوریه معمولا سردترین ماه سال و میانگین دما صفر درجه سانتی‌گراد است. ماه اوت با میانگین دمای ۱۵/۷ درجه‌ سانتی‌گراد، گرم‌ترین ماه سال است.

دمای دریا

سواحل دانمارک

عکس از unsplash (عکاس: Zuzana Ruttkay)

دانمارک با کیلومترها خط ساحلی احاطه شده و یکی از سرگرمی‌ها و تفریحات اهالی و گردشگران در این کشور، شنا در اقیانوس است. بهترین زمان برای شنا در دانمارک در ماه‌های تابستانی از ژوئن تا اوت است. میانگین دمای دریا در این مدت بین ۱۷ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد است. در ماه اوت، میانگین دمای آب تا ۲۵ درجه هم می‌رسد.

بهترین زمان سفر به دانمارک 

کانال‌های آبی دانمارک

عکس از unsplash (عکاس: Nick Karvounis)

دانمارک نسبت به سایر کشورهای منطقه‌ اسکاندیناوی آب‌و‌هوای ملایم‌تری دارد و آب‌و‌هوا در سراسر این کشور تغییرات اندکی دارد. وضعیت وزش باد و نزدیکی به دریا باعث تفاوت آب‌و‌هوایی در دانمارک شده است. میزان بارش باران در تمام طول سال تقریبا ثابت و میانگین سالانه‌ آن برابر با ۶۱ سانتی‌متر است. مناطق غربی مرطوب‌تر از نواحی شرقی هستند.

با وجود اینکه در فصل بهار آفتاب ملایم است و آسمان‌ کمتر ابری می‌شود، تابستان بهترین فصل برای سفر به دانمارک است. ماه‌های تابستانی ژوئن، ژوئیه و اوت زمانی که آب‌و‌هوا در گرم‌ترین حالت خود قرار دارد و طبیعت و چشم‌اندازهای طبیعی به زیباترین شکل خود در می‌آیند. فعالیت وسایل حمل و نقل عمومی و امکانات گردشگری در این فصل به بیشترین میزان خود می‌رسد.

فراموش نکنید که ماه ژوئیه فصل تعطیلات برای دانمارکی‌هاست و معمولا به مناطق حومه و ساحلی سفر می‌کنند. در این فصل مناطق محبوب توریستی بسیار شلوغ هستند. شاید این شلوغی برای‌تان خوشایند نباشد.

چشم‌اندازی از شهر کپنهاگ

عکس از unsplash (عکاس: Aurora Ferreira)

کپنهاگ در تمام طول سال گردشگر دارد اما فصل پرگردشگر سال در این شهر در ماه‌های ژوئیه و اوت است. بهترین زمان برای سفر به کپنهاگ ماه‌های مه، اوایل ژوئن و سپتامبر است.

پاییز هم فصل مناسبی برای سفر است به‌خصوص که برگ‌های هزاررنگ پاییزی، جلوه‌ دیگری به مناظر طبیعی می‌دهند که قابل وصف نیست. اما فراموش نکنید که در این فصل دمای آب در نواحی ساحلی پایین است و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری هم ساعت کاری خود را کاهش می‌دهند.

زمستان‌های دانمارک سرد است اما به‌ندرت غیرقابل‌تحمل می‌شود. در واقع زمستان‌های دانمارک نسبت به سایر کشورهای شمالی اسکاندیناوی، گرم‌تر است. فصل زمستان هم برای گردشگران محدودیت زیادی ندارد و برای سفر و تجربه‌ زمستان‌ دانمارک و تعطیلات کریسمس هم می‌توانید روی آن حساب کنید.

هزینه‌ های سفر به دانمارک

هزینه‌‌ محل اقامت

BOOK1 by Brøchner Hotels آرهوس دانمارک

عکس از بوکینگ (عکاس: نامشخص)

اقامت در خوابگاه هاستل‌ها شبی ۲۰۰ کرون دانمارک هزینه دارد. معمولا در این خوابگاه‌ها ۱۲ نفر یا بیشتر شب را به صبح می‌رسانند. خوابگاه‌های کوچک‌تر از ۲۴۰ کرون شروع می‌شوند. هتل‌ها در دانمارک ارزان نیستند. برای اقامت در هتل باید شبی در حدود ۶۸۵ کرون و بالاتر بپردازید. هتل‌هایی که خارج از شهرهای بزرگ قرار دارند، از شبی ۴۵۰ کرون شروع می‌شوند. کرایه اتاق‌های اشتراکی از طریق Airbnb در حدود ۳۲۵ کرون هزینه دارد. برای کرایه‌ یک واحد کامل آپارتمان، در حدود ۹۰۰ کرون باید بپردازید. در مورد این اقامتگاه‌ها هم هرچه از شهرهای بزرگ فاصله بگیرید، هزینه‌ آن‌ها کمتر می‌شود. اگر می‌خواهید سفر ارزانی داشته باشید، اقامت در اردوگاه شبی بین ۵۵ تا ۹۵ کرون هزینه دارد. برای اقامت در هرکدام از اردوگاه‌های دانمارک باید کارت  Camping Key Europe داشته باشید. این کارت در حدود ۱۱۰ کرون هزینه دارد. اگر قصد دارید که فقط یک شب در اردوگاه اقامت کنید می‌توانید با پرداخت ۳۵ کرون، کارت عبور موقت بگیرید.

میانگین هزینه‌ غذا

BOOK1 by Brøchner Hotels آرهوس دانمارک

عکس از بوکینگ (عکاس: نامشخص)

غذا در دانمارک گران است. اگر بخواهید در یکی از رستوران های دانمارک غذا بخورید بین ۷۵ تا ۱۱۵ کرون باید بپردازید. این هزینه برای یک غذای ارزان در وعده‌ ناهار است. وعده‌های غذایی شام بین ۱۳۵ تا ۲۰۵ کرون هزینه دارند. هات‌داگ ارزان را می‌توانید با پرداخت ۲۵ تا ۳۵ کرون بخرید. اگر قصد دارید بیرون غذا بخورید، انواع غذاها و کباب‌های حاضری و پیتزافروشی‌ها ارزان‌ترین انتخاب هستند. اگر قصد دارید خودتان آشپزی کنید، هزینه ی خرید مواد اولیه برای یک هفته در حدود ۳۲۰ کرون است. فروشگاه‌های Netto و Lidl، فروشگاه‌های ارزان برای خرید مواد غذایی هستند.

هزینه‌ حمل و نقل عمومی

دوچرخه‌سواری در دانمارک

عکس از unsplash (عکاس: Max Adulyanukosol)

سفر با قطار در سراسر دانمارک در حدود ۵۵۰ کرون هزینه دارد. اتوبوس‌ها از ۳۰۸ کرون شروع می‌شوند. هرچه زمان تهیه بلیط به زمان سفر نزدیک‌تر باشد، قیمت آن بیشتر می‌شود بنابراین سعی کنید بلیط‌ها را هرچه زودتر رزرو کنید. زودتر رزرو کردن بلیط تفاوت عمده و قابل توجهی در قیمت بلیط به‌دنبال دارد. بلیط قطار از فرودگاه تا مرکز شهر کپنهاگ، ۴۰ کرون قیمت دارد. قطارهای محلی و اتوبوس‌ها برای بلیط‌های دو منطقه‌ای ۲۴ کرون هزینه دارند. پیدا کردن پروازهای ارزان از مبدا دانمارک و به مقصد دانمارک، آسان است. چون در منطقه‌ اسکاندیناوی، فرودگاه‌ها یکی از مهم‌ترین مراکز حمل و نقل عمومی هستند. با اتوبوس و قطار هم می‌توانید به کشورهای اطراف سفر کنید. در واقع سفر کردن از دانمارک به کشورهای دیگر بسیار راحت است.

هزینه‌ فعالیت‌های تفریحی

موزه‌ها معمولا در حدود ۷۰ کرون هزینه ورودی دارند. انواع مختلفی از تورهای روزانه در دانمارک وجود دارد که معمولا شامل گشت و گذار در طبیعت حومه‌ شهر است. بیشتر این تورهای یک روزه ۳۴۰ کرون و بیشتر هزینه دارند.

میانگین هزینه‌ روزانه‌ پیشنهادی: ۳۵۰ تا ۴۲۵ کرون

البته این هزینه‌ پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید هزینه‌های سفر خود را کاهش دهید.

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

غذای خیابانی بخورید

غذاهای خیابانی در دانمارک

عکس از وب‌سایت thesmoothescape.com (عکاس: نامشخص)

از غرفه‌های خیابانی می‌توانید انواع فست‌فود مثل سوسیس، هات‌داگ و ساندویچ را با قیمتی بین ۲۷ تا ۳۵ کرون بخرید. اگر نمی‌خواهید خودتان آشپزی کنید، این شیوه ارزان‌ترین راه برای غذا خوردن در دانمارک است. انواع پیتزا و غذای حاضری را می‌توانید در این غرفه‌های خیابانی خریداری کنید که قیمت‌های قابل قبولی دارند.

از بلیط‌های نارنجی استفاده کنید

سیستم راه‌آهن دانمارک، بلیط‌های ارزان خود را از طریق وب‌سایت به فروش می‌رساند که به بلیط نارنجی مشهور هستند. این بلیط‌ها را فقط آنلاین می‌توانید بخرید و قبل از اینکه سوار شوید باید آن‌ها را پرینت بگیرید. این بلیط‌ها یک‌سوم بلیط‌هایی که از ایستگاه می‌خرید، هزینه دارند.

بلیط‌ها را از قبل رزرو کنید

رزرو کردن بلیط اتوبوس‌ها و قطارها از یک ماه قبل تا ۵۰ درصد در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند. اپراتورهای مشهور عرضه بلیط عبارت‌اند از DSB و Abildskou.

خودتان آشپزی کنید

غذا خوردن در رستوران در دانمارک به‌هیچ‌وجه ارزان نیست و از آنجایی که آشپزی دانمارک چندان مشهور نیست، اگر خودتان آشپزی کنید و غذای دانمارکی نخورید، چیز زیادی از دست نداده‌اید. هزینه‌ خرید مواد اولیه برای آشپزی برای مدت یک هفته ۲۴۰ کرون است که بسیار ارزان‌تر از حالتی تمام می‌شود که بخواهید وعده‌های غذایی را بیرون میل کنید. در نهایت اگر دوست دارید بیرون غذا بخورید، از پیشنهادها ویژه برای وعده‌ ناهار استفاده کنید که قیمت‌های بسیار مناسب‌تری دارند.

در منزل یکی از اهالی اقامت کنید

کوچه‌های جذاب در دانمارک

عکس از unsplash (عکاس: Steffen Muldbjerg)

اگر می‌خواهید حسابی صرفه‌جویی کنید و هزینه‌ سفرتان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید، باید از سرویس کوچ سرفینگ استفاده کنید. فقط اقامت رایگان است که تا حد زیادی هزینه‌های سفر شما را کاهش می‌دهد؛ چون هزینه‌ اماکن اقامتی در دانمارک واقعا زیاد است. کوچ سرفینگ در میان دانمارکی‌ها بسیار رواج دارد و شما می‌توانید میزبان‌های زیادی را پیدا کنید حتی در شهرها و روستاهای کوچک. مسافران زیادی به این شیوه از اقامت و پذیرش مهمان اطمینان دارند و از آن استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید، از ماه‌ها قبل از تاریخ ورودتان، برای میزبان‌ها درخواست بفرستید.

کارت گردشگری دریافت کنید

اگر می‌خواهید به جاذبه‌های گردشگری متعددی سر بزنید، توصیه‌ ما این است که حتما از کارت‌های تخفیف گردشگری استفاده کنید. با در اختیار داشتن این کارت‌ها می‌توانید از تخفیف در ورودی جاذبه‌های گردشگری یا جاذبه‌های رایگان استفاده کنید. حمل و نقل رایگان هم یکی دیگر از مزیت‌های فوق‌العاده‌ این کارت‌ها است.

بطری آب همراه داشته باشید

آب لوله‌کشی در دانمارک قابل آشامیدن و سالم است. به‌جای اینکه دائم آب معدنی بخرید، یک بطری آب همراه داشته باشید و در صورت لزوم آن را پر کنید. با انجام این کار، هم در هزینه‌ سفرتان صرفه‌جویی می‌کنید و هم به حفظ محیط زیست کمک می‌کنید.

خودروهای اشتراکی کرایه کنید

استفاده از وب‌سایت‌هایی که امکان کرایه خودرو به‌صورت اشتراکی را فراهم می‌کنند، گزینه‌ بسیار خوبی برای کاهش هزینه‌های رفت و آمد هستند. وب‌سایت‌هایی مثل Blablacar در سراسر اروپا فعالیت می‌کنند و به‌راحتی می‌توانید برای سفرهای خود به دانمارک از آن استفاده کنید. البته این سیستم هنوز داخل دانمارک فعال نیست اما برای سفر از کشورهای اطراف به دانمارک می‌توانید از آن استفاده کنید.

رایگان سواری یا هیچ هایکینگ (Hitchhike) را امتحان کنید

هیچهایک در اروپا

عکس از وب‌سایت women-on-the-road.com (عکاس: نامشخص)

رایگان‌سواری یا هیچ هایکینگ سوار شدن بر خودرو یا کامیون عبوری به قصد سفر و بدون پرداخت کرایه است. هیچ هایکینگ در دانمارک مثل سایر کشورهای منطقه‌ اسکاندیناوی راحت است البته چندان رایج نیست. از آنجایی که بیشتر اهالی این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند، برای برقراری ارتباط با آن‌ها مشکلی نخواهید داشت. با نوشتن مقصد سفرتان روی یک برگه یا نشان دادن یک پرچم که ملیت شما را نشان می‌دهد می‌توانید به خودروهای عبوری اطلاع دهید که قصد سفر دارید. اگر رانندگان عبوری بفهمند که گردشگر هستید احتمال اینکه شما را سوار کنند بیشتر است. مثل بسیاری از کشورهای دیگر، هیچ هایکینگ در بزرگراه‌ها ممنوع است.

جاهای دیدنی دانمارک 

جذابیت‌های دانمارک، این کشور دیدنی را به یکی از مقصدهای محبوب گردشگری در دنیا تبدیل کرده است. در این کشور دیدنی می‌توانید از وساحل زیبا، قلعه‌های رویایی، جنگل‌های سرسبز، آب‌و‌هوای مطبوع، اهالی مهمان‌نواز و شوق زندگی که در گوشه و کنار شهرهای کوچک و بزرگ وجود دارد، لذت ببرید. در ادامه با تعدادی از جاهای دیدنی دانمارک آشنا می‌شویم.

کپنهاگ

نمایی از کپنهاگ

عکس از وب‌سایت vdio.com (عکاس: نامشخص)

کپنهاگ، دنیایی از جاذبه‌های گردشگری متنوع و مقصد اصلی گردشگران در سفر به دانمارک است. پایتخت زیبای دانمارک، معماری فوق‌العاده، تفریحات شبانه‌ پرجنب‌و‌جوش و اهالی مهمان‌نوازی دارد. بزرگ‌ترین شهر دانمارک، یک مقصد گردشگری گران است اما بدون شک ارزش هزینه کردن دارد.

باغ‌های تیوولی (Tivoli)، کپنهاگ

باغ‌های تیوولی

عکس از وب‌سایت visitdenmark.de (عکاس: نامشخص)

بسیاری از گردشگران در سفر به کپنهاگ از این باغ‌های دیدنی و مشهور استقبال می‌کنند. قدمت این مجموعه به سال ۱۸۴۳ برمی‌گردد. باغ‌های تیوولی الهام‌بخش پارک‌های موضوعی دیزنی بوده‌اند. در این مجموعه‌ تفریحی جاذبه‌های متعددی وجود دارد. رستوران، کافه، باغ، غرفه‌های مواد غذایی، تئاتر عروسکی، چرخ و فلک و ترن هوایی. یک تالار کنسرت قدیمی هم در این مجموعه وجود دارد. تیوولی به یکی از سمبل‌های کپنهاگ تبدیل شده و در تمام دنیا شهرت دارد و در فیلم‌های بسیاری به نمایش درآمده است. شب‌ها، نمایش آتش‌بازی، آسمان را روشن می‌کند و در فصل زمستان، باغ با هزاران لامپ رنگی به مناسبت کریسمس تزیین می‌شود. جمعه‌شب‌ها در فصل تابستان، کنسرت‌های رایگان برگزار می‌شود.

کاخ کریستینبورگ  (Christiansborg)، کپنهاگ

دیدنی های دانمارک

در جزیره‌ کوچک Slotsholmen درست در مرکز کپنهاگ، کاخ کریستینبورگ، مقر دولت دانمارک واقع شده است. قدمت این بنا بیش از ۸۰۰ سال است. این کاخ که مرکز قدرت پادشاهی دانمارک است از پارلمان، دادگاه عالی و دفتر نخست‌وزیر میزبانی می‌کند. طرفداران سریال محبوب Borgen با این مجموعه به‌خوبی آشنا هستند. بخش‌های زیادی از این مجموعه برای بازدید عموم باز است. یک اسقف اعظم استحکامات شهر را در سال ۱۱۶۷ در این مکان ساخته است و اکنون گردشگران می‌توانند از بقایای به جامانده از قلعه‌ اسقف دیدن کنند.

موزه ملی دانمارک، کپنهاگ

دیدنی های دانمارک

اگر از باغ تیوولی ده دقیقه پیاده‌روی کنید، به موزه‌ ملی دانمارک می‌رسید که نمایش باشکوهی از تاریخ و فرهنگ این کشور است. در این موزه، مجموعه‌ بی‌نظیری از آثار هنری و صنایع دستی دانمارک شامل نقره‌جات و ظروف چینی و تزیینات کلیساهای گوتیک و رومانسک به نمایش درآمده است. انواع عتیقه‌جات و لباس‌هایی از قرن هجدهم و نوزدهم هم در این موزه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است. کامل‌کننده‌ این موزه، یک نمایشگاه قوم‌نگاری است که آثاری از گرینلند، آسیا و آفریقا هم در میان آثار آن به چشم می‌خورد. در موزه‌ کودکان، بچه‌ها می‌توانند لباس‌های سنتی بپوشند، سوار کشتی وایکینگ‌ها شوند و با کلاس‌های درس قدیمی آشنا شوند.

گالری ملی دانمارک، کپنهاگ

گالری ملی دانمارک

عکس از وب‌سایت copenhagencard.com (عکاس: نامشخص)

گالری ملی دانمارک، بزرگ‌ترین مجموعه‌ هنری دانمارک را در اختیار دارد. این آثار ابتدا در کاخ کریستینبورگ نگهداری می‌شدند اما در اواخر قرن نوزدهم به مکان فعلی منتقل شدند. این مجموعه بیش از ۷۰۰ سال هنر اروپا و اسکاندیناوی را پوشش می‌دهد و آثار ارزشمندی از هنرمندان مشهوری چون پیکاسو و ادوارد مونک را در اختیار دارد. کافه‌ مجموعه هم مکان جذابی برای استراحت و آشنایی با محیط اطراف است.

نیهاون (Nyhavn)، کپنهاگ

نیهاون در کپنهاگ

عکس از وب‌سایت thousandwonders.net (عکاس: Ross G. Strachan)

حتما تصاویر زیبای کانال نیهاون را در کارت‌پستال‌ها و پوسترهای مختلف دیده‌اید؛ مکانی عالی برای گشت‌و‌گذار و لذت بردن از کافه‌های فوق‌العاده‌ کپنهاگ. این منطقه با اضافه شدن خانه‌های رنگارنگ، رستوران‌ها و موزه‌های متعدد به یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری دنیا تبدیل شده است. علاوه بر گردشگران خارجی، بسیاری از اهالی شهر هم برای تفریح و گذراندن وقت به این منطقه می‌روند و در کافه‌ها و رستوران‌ها از اوقات فراغت خود لذت می‌برند. اگر دوستدار ماجراجویی و هیجان هستید هیدروفویل یا قایق‌های باله‌دار را امتحان کنید یا از تورهای کروز لذت‌بخشی که در بندر ارائه می‌شود، لذت ببرید.

برج مدور (Round Tower)، کپنهاگ

دیدنی های دانمارک

اگر دوست دارید زیباترین چشم‌اندازها از شهر زیبای کپنهاگ را ببینید از برج مدور بالا بروید. این برج در سال ۱۶۴۲ به‌عنوان رصدخانه ساخته شده است. اگر به نجوم علاقه‌مند باشید می‌توانید از تماشای مجموعه‌ای مرتبط با منجم مشهور دانمارکی یعنی تیکو براهه (Tycho Brahe) لذت ببرید. در غیر این صورت می‌توانید از بالای این برج مناظر زیبای شهر را ببینید و لذت ببرید. سکوی بازدید این برج از طریق یک سطح شیب‌دار مارپیچ قابل دسترسی است.

کاخ آمالین برگ (Amalienborg)، کپنهاگ

کاخ آمالین برگ

عکس از وب‌سایت hamlettours.com (عکاس: نامشخص)

در محله‌ قدیمی Frederiksstaden، کاخ‌ دیدنی آمالین برگ را خواهید دید که باغ‌های آرامی در کنار آب دارد. این بنا در اصل به‌عنوان اقامتگاهی برای طبقه‌ نجبا ساخته شده است. در سال ۱۹۷۴ پس از آتش‌سوزی در کاخ کریستینبرگ، خانواده‌ سلطنتی دانمارک در این کاخ اقامت کردند و از آن به بعد این کاخ به‌عنوان کاخ زمستانی خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار گرفته است. این مجموعه از چهار کاخ یکسان هشت‌وجهی تشکیل شده است که ادعا می‌شود که طراحی آن بر اساس نقشه‌ای است که برای میدانی در پاریس طراحی شده است. این میدان در حال حاضر میدان کونکورد (Place de la Concorde) نام دارد. این مجموعه به سبک روکوکو ساخته شده و المان‌های معماری فرانسوی و آلمانی را ترکیب کرده است. سربازان گارد سلطنتی با کلاه‌هایی از پوست خرس و یونیفرم‌های آبی، یکی از جاذبه‌های مورد توجه گردشگران در این مجموعه‌ دیدنی هستند.

پل اورسوند (Oresund Bridge)

دیدنی های دانمارک

پل اورسوند یک پل دوطرفه جاده‌ای و ریلی است که با عبور از تنگه اورسوند دو کشور سوئد و دانمارک را از طریق زمینی به یک‌دیگر متصل می‌کند. این پل که مدت‌ها برای اجرای آن برنامه‌ریزی می‌شد و گاهی این برنامه‌ریزی‌ها بحث‌برانگیز بود، در نهایت به یکی از نمادهای اسکاندیناوی تبدیل شد. این پل از کپنهاگ شروع می‌شود و در حدود ۱۰ کیلومتر است. با ماشین یا قطار می‌توانید از آن بگذرید. در بخش دانمارکی، پل با یک تونل شروع می‌شود تا در پروازهای فرودگاه کپنهاگ که در مجاورت آن قرار دارد، مشکلی ایجاد نکند. این سازه در سال ۱۹۹۹ افتتاح شد و در حال حاضر جزیره‌ شیلند (Zealand)، بزرگترین جزیره‌ دانمارک را به سواحل جنوب غربی سوئد، بندر مالمو، سومین شهر بزرگ این کشور متصل می‌کند. در این مسیر دو ریل راه‌آهن برای رفت‌وآمد قطارها و چهار خط ماشین‌رو تعبیه شده است. پل اورسوند طولانی‌ترین پل جاده‌ای و ریلی اروپا است و شبکه‌های جاده‌ای و ریلی شبه جزیره اسکاندیناوی از طریق این پل به اروپای مرکزی و غربی وصل شده است.

موزه فضای باز Lyngby، کپنهاگ

دیدنی های دانمارک

در ۱۵ کیلومتری خارج کپنهاگ، یک موزه‌ فضای باز به نام Lyngby وجود دارد که بخشی از موزه‌ ملی دانمارک است. بسیاری از گردشگران دانمارک حتما بازدید از این موزه را در برنامه‌ سفر خود می‌گنجانند. این موزه وسعتی برابر با ۳۵ هکتار را در بر می‌گیرد. خانه‌باغ‌های سنتی، آسیاب، ساختمان‌های کشاورزی و بناهای مختلفی از سراسر کشور در این موزه‌ زنده گرد هم آمده‌اند. نژادهایی از حیوانات بومی اهلی، باغ‌های تاریخی زیبا و خانه‌های قدیمی و سنتی و مکان‌های در نظر گرفته شده برای پیک‌نیک از جذابیت‌های این موزه‌ روباز هستند. در اطراف این موزه می‌توانید از اسب‌سواری لذت ببرید.

قلعه کرانبورگ (Kronborg)، هلسینگور (Helsingør)

قلعه کرانبورگ دانمارک

عکس از وب‌سایت visitdenmark.com (عکاس: نامشخص)

قلعه‌ کرانبورگ نه‌تنها مکانی برای برگزاری نمایشنامه‌ هملت شکسپیر است بلکه به‌عنوان یکی از آثار میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. به همین دلیل یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار در شهر هلسینگور است. کسانی که حتی اندکی به ادبیات علاقه دارند، از تماشای این قلعه‌ زیبا لذت می برند. این بنای چشم‌گیر به‌خوبی از دور قابل‌مشاهده و تشخیص است. قدمت بنای فعلی به سال ۱۶۴۰ برمی‌گردد البته قلعه‌های قدیمی‌تری نیز در مکان همین قلعه پیش از ساخت آن وجود داشته‌اند. برای مدت صد سال از این قلعه به‌عنوان پادگان نظامی استفاده شده است و در نهایت قلعه در سال ۱۹۲۴ بازسازی شده است.

قلعه اگسکوف (Egeskov)

قلعه اگسکوف دانمارک

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Malene Thyssen)

این قلعه‌ زیبا که انگار از دل داستان‌های قدیمی بیرون آمده است، کمتر از ۳۰ دقیقه از ادنسه (Odense)  فاصله دارد و یکی از بهترین نمونه‌های قلعه‌های تاریخی در اروپا است که به‌خوبی حفظ و نگهداری شده است. ساختار رنسانس فوق‌العاده‌ این بنا در سال ۱۵۵۴ تکمیل شده و هدف اولیه از ساخت این قلعه، اهداف نظامی بوده است. در جریان قرن‌های متمادی، کاربری و مالکیت این قلعه تغییر کرده است. در سال ۱۹۵۹ این مجموعه برای بازدید عموم گشوده شد و از آن زمان به بعد برنامه‌های متعددی برای توسعه و بازسازی آن صورت گرفته است. یک موزه‌ ماشین‌های قدیمی در سال ۱۹۶۷ در آن افتتاح شد و جاذبه‌های دیگری به مرور به این مجموعه اضافه شد؛ از جمله تورهای سگ‌وی (Segway) . بازدید از این مجموعه‌ باشکوه و زیبا یکی از بهترین بخش‌های سفر شما به دانمارک خواهد بود. ضمنا بازدید از این قلعه، تفریح خوبی برای خانواده‌هاست.

موزه هانس کریستین آندرسن

موزه هانس کریستین آندرسن

عکس از lonelyplanet.com (عکاس: Laerke Beck Johansen)

همه‌ ما هانس کریستین آندرسن نویسنده‌ معروف دانمارکی را می‌شناسیم و با داستان‌های زیبایش دوران کودکی را سپری کرده‌ایم. داستان‌های خواندنی این نویسنده با فرهنگ دانمارکی گره خورده است. اگر به ادبیات علاقه‌مند هستید، در سفر به دانمارک، بازدید از این موزه را به هیچ عنوان نباید از دست بدهید. قدمت این موزه به سال ۱۹۰۸ بازمی‌گردد و به زندگی این نویسنده اختصاص یافته است. آثار، یادگاری‌ها و دست‌نوشته‌هایی از او در این موزه به نمایش درآمده است. سالن گنبدی این مجموعه با تصاویری از اتوبیوگرافی آندرسن تزیین شده است. در جنوب غربی کلیسای جامع اودنسه، خانه‌ کودکی هانس کریستین آندرسن قرار دارد که بخشی از موزه است.

جزایر فارو

دیدنی های دانمارک

اگر می‌خواهید از مناطق گردشگری شلوغ فاصله بگیرید و آرامش بیشتری را تجربه کنید، جزایر فارو را به‌عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنید. پادشاهی دانمارک شامل دو کشور خودمختار جزایر فارو و گرینلند می‌شود. جزایر فارو  مجمع‌الجزایری از ۱۸ جزیره‌ دورافتاده است. چشم‌اندازهای طبیعی این جزایر شامل سواحل صخره‌ای شیب‌دار، مراتع، تپه‌های پوشیده از مه و آبدره‌های زیباست. گلف استریم آب‌و‌هوای این جزیره را معتدل کرده است. تنوع فوق‌العاده‌ای از موجودات دریایی و گونه‌های متنوعی از ماهی را در این منطقه می‌توانید مشاهده کنید. ماهیگیران زیادی چه برای تفریح و چه کار به این منطقه سفر می‌کنند. علاوه بر موجودات دریایی متنوع، پرندگان ساحلی زیادی را هم می‌توانید در این جزیره از نزدیک ببینید. علاوه بر اینها، در فصل تابستان فستیوال‌های متعدد موسیقی هم در این جزایر برپا می‌شود.

علاوه بر چشم‌اندازهای زیبای طبیعی، در این جزایر می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری مختلفی مثل موزه‌ تاریخ و کلیسای قدیمی هم دیدن کنید.

شهر راسکیله (Roskilde)

شهر راسکیله

عکس از وب‌سایت orangesmile.com (عکاس: نامشخص)

این شهر تاریخی دانمارک بین سال‌های ۹۶۰ تا ۱۵۳۶ پایتخت این کشور بوده است. در این شهر زیبا می‌توانید با تاریخ دانمارک آشنا شوید، ساختمان‌های قدیمی و زیبا را ببینید و از موزه‌های متعدد با موضوع وایکینگ‌ها دیدن کنید. این شهر کوچک در نزدیکی کپنهاگ قرار دارد. رفتن به آن از کپنهاگ بسیار راحت است. کلیسای جامع راسکیله یکی از مشهورترین کلیساهای دانمارک است. هر سال ماه ژوئن بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی اروپا در این شهر برگزار می‌شود.

آرهوس (Aarhus)

آرهوس دانمارک

عکس از وب‌سایت awayandfar.com (عکاس: نامشخص)

دومین شهر بزرگ دانمارک به هنر و فرهنگ مشهور است. علاوه بر موزه‌های متعدد و نگارخانه‌های دیدنی، پارک‌های تفریحی فوق‌العاده‌ای در این شهر وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان لگولند (Legoland) و Tivoli Friheden را نام برد. اواخر ماه اوت در فستیوال تفریحی آرهوس شرکت کنید. علاوه بر این، این شهر یک شهر دانشگاهی محسوب می‌شود و به همین دلیل تفریحات شبانه و جوان‌پسند و رستوران‌های ارزان‌قیمتی دارد.

پارک جنگلی Dyrehaven

پارک جنگلی Dyrehaven دانمارک

عکس از وب‌سایت kgkgolf.dk (عکاس: نامشخص)

این پارک جنگلی که درمیان مردم با نام پارک گوزن شناخته می‌شود، خارج از کپنهاگ و در شهر Klampenborg قرار دارد. هم گردشگران و هم اهالی این کشور از فعالیت‌های ورزشی و تفریحی متعددی مثل دوچرخه‌سواری، پیاده‌گردی و اسب‌سواری در حوالی این پارک لذت می‌برند. داخل این پارک، مجموعه‌ تفریحی Bakken واقع شده است. ورودی این پارک رایگان است.

راندرس (Randers)

راندرس در دانمارک

عکس از britannica/Shutterstock (عکاس: tlorna)

این شهر کوچک در بندرگاه  آب‌دره‌ Kolding واقع شده است و مکانی آرام و جذاب برای فعالیت‌های تفریحی متعددی چون پیاده‌گردی در طبیعت، تماشای پرندگان و دوچرخه‌سواری است. خیابان‌های سنگ‌فرش و کوچه‌های پرپیچ‌و‌خم این شهر به‌همراه قلعه‌ها و آثار تاریخی، از جذابیت‌های این شهر کوچک دانمارکی هستند. 

سواحل دانمارک

دانمارک سواحل متعدد و ۷۴۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد. در ماه‌های تابستان، گردشگران زیادی به‌خصوص از آلمان برای لذت بردن از این سواحل به دانمارک سفر می‌کنند. گرچه ممکن است آب‌و‌هوا کمی غیرمنتظره باشد اما گذراندن یک روز آفتابی در سواحل دانمارک، تجربه‌ لذت‌بخشی است که سفرتان را به یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای زندگی تبدیل می‌کند.

موزه‌ اسکاگن (Skagen)

دیدنی های دانمارک

 این موزه در شهر  توریستی اسکاگن در شمالی‌ترین نقطه‌ دانمارک قرار دارد. این موزه به نمایش آثار هنری و آثار مرتبط با دوران اوج این هنر در منطقه اختصاص دارد. هزینه‌ ورودی این موزه، ۱۰۰ کرون است.

شیلند شمالی

از طریق قطار می‌توانید خود را از کپنهاگ به شیلند شمالی برسانید؛ جایی که چشم‌اندازهای طبیعی و ساحلی زیبایی دارد و قلعه ی زیبای کرانبورگ هم در آن واقع شده است. اگر می‌خواهید یکی دو روزی را دور از هیاهوی شهر و شلوغی و ازدحام بگذرانید، این منطقه مکان مناسبی است چراکه بسیاری از گردشگران معمولا از آن صرف‌نظر می‌کنند.

قلعه بوربی (Borreby)

دیدنی های دانمارک

قدیمی‌ترین سازه به سبک رنسانس که در دانمارک هنوز پابرجاست، همین قلعه است که خارج از جزیره‌ شیلند واقع شده است. اگر به قلعه‌ها علاقه داشته باشید قطعا از تماشای قلعه‌ بوربی که در فیلم‌های زیادی به نمایش درآمده، لذت می‌برید.

پیاده‌گردی در طبیعت بکر دانمارک

درست مثل سایر اهالی اسکاندیناوی، دانمارکی‌ها هم به گشت‌و‌گذار در طبیعت بسیار علاقه‌مند هستند. مسیرهای پیاده‌روی زیادی در سراسر این کشور وجود دارد که بسیاری از آن‌ها با هم تقاطع دارند. هم برای پیاده‌روی چند ساعته و هم برای سفرهای کوتاه چند روزه در دل طبیعت، امکانات کافی در دانمارک وجود دارد. در وب‌سایت waymarkedtrails.com می‌توانید مسیرهای پیاده‌روی را پیدا کنید.

باغ ژاپنی Den Japanske Have

باغ‌های ژاپنی آرهوس

عکس از وب‌سایت birkegaardens-haver.dk (عکاس: نامشخص)

این باغ ژاپنی زیبا علاوه بر باغ‌های کوچک و بزرگ، دارای امکاناتی چون چای‌خانه، فروشگاه، کافه و یک خانه‌ ژاپنی است. در فصل پاییز و زمستان، زیبایی این باغ به اوج خود می‌رسد.

جشنواره‌های موسیقی

در دانمارک فستیوال‌های موسیقی متعددی برگزار می‌شود که برخی از آن‌ها شهرت جهانی دارند. مثلا فستیوال موسیقی راک راسکیله که هر سال برگزار می‌شود و در طی آن ۸۰ هزار بلیط به فروش می‌رسد. از دیگر رویدادهای مهم موسیقی در این کشور می‌توان فستیوال Skanderborg را نام برد که در ماه اوت برگزار می‌شود و مختص موسیقی راک است. فستیوال جاز کپنهاگ  در ماه ژوئیه برگزار می‌شود.

شهر Svendborg

سووندبورگ

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Hubertus45)

این شهر در جزیره‌ Funen در جنوب دانمارک قرار دارد. در این شهر زیبا می‌توانید رد پای تاریخ را به وضوح مشاهده کنید. در بازدید از این شهر حتما از کاخ Vlademars دیدن کنید؛ کاخی که پادشاه کریستین چهارم برای پسرش ساخته بود. البته پسر او قبل از اینکه در این کاخ زندگی کند، از دنیا رفت. بخش‌های مختلفی در این مجموعه وجود دارد که می‌توانید از گشت‌و‌گذار در آن‌ها لذت ببرید. سه موزه و یک کافه‌ دوست‌داشتنی در این مجموعه وجود دارد که بازدید از آن‌ها برای عموم آزاد است. علاوه بر این کاخ، می‌توانید چند روزی را به گشت‌و‌گذار حوالی این شهر و تماشای آثار معماری متعدد آن بگذرانید.

کتیبه‌های سنگی Jelling stones

این مجموعه، سنگ‌های رونی بزرگ هستند که قدمت آن‌ها به قرن دهم برمی‌گردد. سنگ رونی یا کتیبه رونی به‌طور معمول سنگی بلند شده از سطح زمین با کتیبه‌ای به خط رونیک بر آن است. این مجموعه در سال ۱۹۹۴ به‌عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شده است. با قطار از شهر آرهوس می‌توانید خود را به این مجموعه‌ تاریخی برسانید.

رژیم غذایی در دانمارک

BOOK1 by Brøchner Hotels آرهوس دانمارک

عکس از بوکینگ (عکاس: نامشخص)

در دانمارک هم سه وعده‌ غذایی وجود دارد که از این سه وعده صبحانه و شام در منزل صرف می‌شود. امروزه به‌دلیل تغییر سبک زندگی، وعده‌ ناهار را معمولا اعضای خانواده در کنار هم نیستند و بیشتر اوقات غذای حاضری می‌خورند.

صبحانه شامل نان چاودار، نان سفید و انواع مربا و پنیر است. بزرگترها معمولا از قهوه یا چای به‌عنوان نوشیدنی استفاده می‌کنند. کودکان و نوجوان‌ها از شیر و محصولات لبنی در وعده‌ صبحانه استفاده می‌کنند. انواع غلات صبحانه هم در دانمارک رایج است.

صبحانه‌ مخصوص دانمارکی یعنی ymerdrys با نان چاودار و شکر قهوه‌ای تهیه می‌شود. در نیمه‌ دوم قرن نوزدهم انواع خاصی از نان‌های صبحانه در دانمارک رایج شد که به‌شکل‌های مختلف تهیه می‌شوند و هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نان‌ها را به‌شکل تازه و در سراسر این کشور در تمام روزهای هفته می‌توانید به‌سادگی خریداری کنید.

یکشنبه‌ها بسیاری از دانمارکی‌ها علاوه بر نان رول‌های مخصوص صبحانه به‌همراه مربا یا پنیر، شیرین دانمارکی یا wienerbrød هم می‌خورند. این شیرینی از لایه‌های نازک خمیر به‌همراه کره، دارچین شکر یا کاسترد تهیه می‌شود. بعضی خانواده‌ها آب‌میوه هم به صبحانه‌ خود اضافه می‌کنند.

دانمارکی‌ها گاهی این وعده به‌شکل مهمانی برای جشن تولد یا سالگرد ازدواج هم برگزار می‌کنند.

wienerbrød شیرینی دانمارکی

عکس از وب‌سایت madensverden.dk (عکاس: نامشخص)

ناهار در دانمارک معمولا یک وعده غذایی سرد است که به‌همراه قطعاتی از نان چاودار کره‌ای و انواع سس‌ها سرو می‌شود. در دوران قرون‌وسطا، کشاورزان دانمارکی ساندویچ‌های نان چاودار را به‌همراه روغن یا کره و با گوشت یا ماهی دودی و نمکی مصرف می‌کردند. حتی در قرن شانزدهم، سنتی در دانمارک رواج یافته بود که به‌جای بشقاب از قطعات نان استفاده می‌کردند. چون بشقاب یک کالای گران بود. کریستین دوم پادشاه دانمارک در سال ۱۵۲۰ استفاده از این شیوه در مراسم خاص را منسوخ کرد. همین سنت باعث رواج ساندویچ باز در دانمارک شده است.  ساندویچ باز از یک تکه نان با یک یا چند لایه مواد غذایی روی آن تشکیل می‌شود. برای تهیه‌ این ساندویچ یک تکه تست یا نان تازه به کار می‌رود که مواد غذایی مختلفی مانند کره، پاته، پنیر، انواع مختلف کالباس از قبیل رست بیف، بوقلمون، ژامبون، بیکن، سالامی یا سوسیس‌های مختلف و سبزیجاتی از قبیل فلفل، گوجه فرنگی، تربچه، پیازچه و خیار روی آن قرار می‌گیرد.

رژیم غذایی در دانمارک

عکس از وب‌سایت denmark.dk (عکاس: نامشخص)

وعده‌ غذایی شام، middag نامیده می‌شود چون در دوران گذشته این وعده خیلی زود و در اواسط روز صرف می‌شده است. این وعده معمولا در خانه خورده می‌شود و اعضای خانواده سعی می‌کنند که برای این وعده دور هم جمع شوند و غذای گرم بخورند.

تا اواسط قرن بیستم این وعده از دو قسمت تشکیل می‌شد. قسمت اول برای شروع غذا شامل آب گوشت یا سوپ شیرین میوه‌جات بود. وعده‌ اصلی گوشت یا ماهی بوده که همراه با سیب‌زمینی و سس‌های خاص سرو می‌کردند. یکشنبه‌ها به‌جای وعده‌ اول، پودینگ سرو می‌کردند. در نهایت به مرور زمان این دو وعده یه یک وعده تبدیل شده‌اند.

امروزه با گسترش وسایل پخت و پز و برقی شدن وسایل و وجود یخچال و فریزر، سبک و سیاق آشپزی و مواد غذایی تغییر کرده است. آشپزی‌ ملت‌های گوناگون بر آشپزی این منطقه تاثیر گذاشته‌اند. غذاهای آمریکایی رواج پیدا کرده‌اند. در اواخر دهه‌ ۱۹۸۰ آشپزی ایتالیایی با ویژگی مصرف زیاد سیب‌زمینی، پاستا و پیتزا در این کشور گسترش یافته است و در اواخر دهه‌ ۱۹۹۰، غذاهای آسیایی هم به دانمارک راه پیدا کردند اما هیچ‌وقت زیاد رواج پیدا نکردند و همه‌گیر نشدند.

نویسنده: حمیده کریمی 

از کجا شروع کنیم

چگونه ویزای دانمارک بگیریم؟

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map