بدهی ۱۶ میلیون دلاری خطوط هوایی ایران به فرودگاه نجف در آستانه اربعین

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر سه شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۵
بدهی ۱۶ میلیون دلاری خطوط هوایی ایران به فرودگاه نجف در آستانه اربعین

شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به فرودگاه نجف ۱۶ میلیون دلار بدهکار است که در صورت عدم تسویه، پرواز‌های اربعین با مشکل روبرو خواهد شد.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران درباره احتمال کاهش مسافران اربعین که از طریق حمل‌ و نقل هوایی، عازم زیارت عتبات عالیات خواهند شد، با توجه به افزایش ۶۰ درصدی بلیط گفت:

در حال حاضر نمی‌توان در این رابطه اظهارنظری کرد و این در حالیست که از ابتدای سال ۹۷ شاهد کاهش سفرهای هوایی به‌ طور کلی بوده‌ایم.

با توجه به آمار سه ماه اول سال ۹۷، جابه‌جایی مسافران از طریق حمل‌ و نقل هوایی ۸ درصد کاهش یافته است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان این‌که در سال ۹۶ حدود ۱۰۶ هزار نفر با هواپیما عازم عتبات شده‌اند، بیان کرد:

در ایام اربعین در هر دو پرواز، تنها یک پرواز برای شرکت هواپیمایی توجیه اقتصادی دارد. یعنی در آغاز پروازهای اربعین ایرلاین‌ها زمانی که مسافران را می‌برند به ناچار با پرواز خالی بازمی‌گردند و در زمان بازگشت نیز، هواپیما خالی به عتبات می‌رود تا مسافران را بازگرداند.

قیمت بلیط اربعین بر اساس نرخ دلار هشت‌ هزار تومان محاسبه شده است، در حالی‍‍‍‍‍‍ نرخ بلیط اربعین بر اساس هشت‌ هزار تومانی محاسبه شده است که ایرلاین‌ها قادر به دریافت ارز از سامانه نیما نشده‌اند.

اخیرا در فرودگاه‌های عراق شامل فرودگاه بغداد و نجف اقدامات جدیدی صورت گرفته که باعث افزایش خدمات فرودگاهی و در نتیجه افزایش هزینه شرکت‌های هواپیمایی شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا هم‌چنان ایرلاین‌ها ایرانی به فرودگاه‌های عراق بدهکار هستند توضیح داد:

در حال حاضر نیز شرکت‌های هواپیمایی ما حدود ۱۶ ‌میلیون دلار به فرودگاه نجف بدهکار هستند.

ایرلاین‌ها برای دریاف ارز از بانک مرکزی پیگیر هستند تا بدهی خود را با  فرودگاه نجف تسویه کنند هم‌اکنون برخی از ایرلاین‌ها به دلیل اینکه نتوانسته‌اند بدهی خود را تسویه کنند در فرودگاه نجف با محدودیت‌هایی مواجه شده‌اند.

عکس کاور از Jasim Salman

مطالب مرتبط:

دیدگاه