کوسه به سرقت رفته از آکواریوم سن آنتونیو به خانه برگشت

زینب موحدی
زینب موحدی پنجشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
کوسه به سرقت رفته از آکواریوم سن آنتونیو به خانه برگشت

پرونده‌ی کوسه‌ی به سرقت رفته از سن آنتونیو حل شد؛ یک مظنون در این زمینه دستگیر شد و سرانجام، «هلن خانم» به خانه بازگشت.

اتفاقی که روز شنبه و با یک دزدی سریع در آکواریوم سن آنتونیو شروع شد، روز دوشنبه و با برگشتن «خانم هلن» به مخزن خود در آکواریوم به پایان رسید. فردی که مظنون به این دزدی است، زمانی که با عجله قصد داشت که به همراه محموله‌ی کوچک اما ارزشمندش که حاوی یک کوسه‌ی بسیار پرجنب‌وجوش بود از منطقه دور بشود، ردی از آب از خود به جای گذاشت.

این کوسه‌ی ماده‌ی ۴۱ سانتی‌متری در سرقتی به یغما رفت که به گفته‌ی مسئولان آکواریوم، با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده و سارق از ابتدا با هدف دزدیدن یک «کوسه» پا به داخل آکواریوم گذاشته بود! آکواریوم در بیانیه‌ای اعلام کرد که فرد مظنون به دزدی، بیشتر از یک ساعت استخر را زیر نظر گرفته و منتظر لحظه‌ی مناسب مانده بود.

به گفته‌ی رییس پلیس حومه سن آنتونیو که آکواریوم در آن واقع شده است، جستجو برای یافتن این ماده کوسه‌ی جوان که کارمندان آکواریوم او را به نام «خانم هلن» می‌شناسند، روز دوشنبه پلیس را به خانه‌ی مردی رساند که کلکسیون وسیعی از جانوران دریایی را نگهداری می‌کرد. جوزف سالواگیو، رئیس پلیس منطقه‌ی لئون ولی، گفت:

وقتی که وارد خانه شدیم، دیدیم که خانه تقریبا مدل کوچکی از آکواریوم سن آنتونیو است. او دقیقا می‌دانست که چه کاری انجام داده است و آن حیوان را زنده نگه داشته بود.

سرقت بزرگ کوسه

اکواریوم سن آنتونیو

خانم هلن، کوسه‌ی شاخدار ۴۱ سانتیمتری پس از یک سرقت نافرجام به خانه‌اش در آکواریوم سن آنتونیو بازگشت

ویدیویی که آکواریوم سن آنتونیو در صفحه‌ی فیس‌بوک خود گذاشته است، لحظه‌ی وقوع دزدی را نشان می‌دهد. دو مرد و یک زن به همراه یک نوزاد و یک کالسکه‌ی بچه در اطراف منطقه سرگردان بودند. در این ویدیو مشاهده می‌شود که این سه نفر اطراف مخزنی سرگردان هستند که بازدیدکنندگان می‌توانند به ماهی‌ها غذا بدهند و به آب نزدیک بشوند و حیوانات مختلف دریایی را نوازش کنند.

یکی از مردان به سرعت خم می‌شود و چیزی را از مخزن بیرون می‌کشد؛ او این کار را با استفاده از یک شبکه‌ی توری انجام می‌دهد که به گفته‌ی مقامات، آن را با خودش به آکواریوم آورده بود. سپس، مرد از محدوده‌ی دید دوربین خارج می‌شود؛ مردان دیگر هم به دنبال او می‌روند، ولی همسرش در همان اطراف به همراه نوزادش قدم می‌زند.

در بیانیه‌ی آکواریوم آمده است که

آن‌ها بعد از شکار کوسه، وارد یکی از اتاق‌های فیلتر می‌شوند و یکی از سطل‌های حاوی مایع سفیدکننده‌ای را که کارکنان ما برای ضدعفونی ابزارها استفاده می‌کنند به داخل سیستم تصفیه‌ی آب سرد خالی می‌کنند و با این کار به حیوانات دیگر ما آسیب می‌رسانند. آن‌ها این کوسه درون سطل قرار می‌دهند و آن را درون کالسکه قرار می‌دهند تا بتوانند از گیت خروجی، عبور کنند.

کارکنان به سرعت متوجه شدند که چه اتفاقی افتاده است و توانستند از آسیب‌های بیشتر ناشی از وجود سفیدکننده در آب جلوگیری کنند و از این لحظه، شکار کوسه‌ی به سرقت رفته آغاز شد.

رئیس پلیس منطقه با اشاره به برنامه‌ی هفته‌ی گذشته کوسه‌ها در کانال دیسکاوری به KSAT وابسته به CNN گفت:

وقتی که با ما تماس گرفته شد، ابتدا فکر کردیم که شوخی می‌کنند؛ چون هفته‌ی گذشته، «هفته‌ی کوسه» بود.

بازگشت خانم هلن به خانه

شب دوشنبه، پلیس موفق شد کوسه را نجات دهد و او را به آکواریوم بازگرداند. کارکنان آکواریوم در زمان برگشتن خانم هلن به خانه، با خوشحالی از او استقبال کردند.

پلیس می‌گوید که فرد سارق، کوسه را با هدف فروش ندزدیده بود؛ بلکه می‌خواست آن را به کلکسیون خود اضافه کند:

او یک کوسه می‌خواست... در گذشته یکی از همین کوسه‌ها را داشت که مرد.

طبق گفته‌های سالواگیو، یک مرد به دزدی متهم شده و اتهامات دو فرد دیگر در دست بررسی است. خانم هلن هم‌اکنون در قرنطینه به سر می‌برد تا کارکنان، آبی را که طی این چند روز کوسه در آن نگهداری می‌شد، بیازمایند و شرایط امن بازگشت او به محیط آکواریوم را فراهم کنند. جیمی شانک از آکواریوم سن آنتونیو، بعد از بازگردادن کوسه به KSAT گفت:

خیلی خوشحالم که موفق شدیم او را برگردانیم و به نظر می‌رسد که او سالم است. نمی‌توانم اتفاقاتی که برای او افتاده است را باور کنم. او یک جنگجوی کوچک است. او نجات یافته است.

مطالب مرتبط:

منبع cnn

دیدگاه