پرنده ای از دوران ماقبل تاریخ در پارک پرندگان سنگاپور

زینب موحدی
زینب موحدی جمعه، ۲۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۰
پرنده ای از دوران ماقبل تاریخ در پارک پرندگان سنگاپور

پارک پرندگان سنگاپور، یک بار دیگر نماینده‌ای از دوران ماقبل تاریخ را به نمایش گذاشت. لک‌لک‌های نیل که به نام منقار کفشی هم معروف هستند، پرندگانی عظیم‌الجثه هستند که از زمان دایناسورها باقی مانده‌اند.

پارک پرندگان در سنگاپور به تازگی یک جفت «لک‌لک نیل» را از قطر به این کشور آورده و امیدوار است که این پرنده که چهره‌ای ماقبل‌تاریخ‌گونه دارد، در این پارک پرورش یابد و تولید مثل کند. پارک پرندگان «جورونگ» (Jurong Bird Park) تنها نهاد زیست‌شناسی در جنوب شرقی آسیا است که این نوع از گونه‌های شناخته شده را در اختیار دارد و به نمایش می‌گذارد و قرار است که این پرندگان جدید در نمایشگاه تالاب‌های این پارک زندگی کنند.

لک لک نیل

لک‌لک‌های نیل به‌طور معمول ۱٫۵ متر ارتفاع دارند و پهنای بال‌های آن‌ها حداکثر به ۲ متر می‌رسد

لک‌لک‌های نیل، از پرندگان بومی مناطق گرمسیر شرق آفریقا هستند و با تهدیدهای زیادی مانند از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی و تجارت غیرقانونی حیات وحش مواجه هستند. تنها ۳۰ مورد از این پرنده که در «اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از فهرست قرمز گونه‌های در معرض خطر طبیعت» به‌عنوان یک گونه‌ی «آسیب‌پذیر» طبقه‌بندی شده است، تحت حفاظت انسان‌ها زندگی می‌کنند. از این پرندگان تنها دو مورد موفق زاد و ولد تحت مراقبت انسان ثبت شده است و اکنون، این پارک سنگاپوری امید زیادی دارد که بتواند آن‌ها را پرورش بدهد.

منقارهای بزرگ و عجیب و غریب این لک‌لک‌ها، که عامل شهرت این پرندگان به لک‌لک منقار کفشی است و همچنین، چهره‌ای ماقابل‌تاریخ‌گونه به آن‌ها بخشیده است، بیشتر از ۲۰ سانتی‌متر درازا دارد و یک قلاب تیز که در انتهای آن است، برای کشتن طعمه از آن استفاده می‌کند. برآورد می‌شود که حدود ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ پرنده از این گونه‌ی جانوری در حیات وحش باقی مانده باشد؛ آن‌ها می‌توانند تا ۳۵ سال به حیات خود ادامه بدهند.

لک لک نیل

پرنده‌ی نر ۱۱ ساله و پرنده‌ی ماده‌ی ۱۷ ساله، در اولین عرض‌اندام خود در خانه‌های بازسازی‌شده‌شان در نمایشگاه تالاب‌های پارک پرندگان جورونگ

پارک پرندگان جورونگ، اولین بار در سال ۱۹۹۵ اقدام به نمایش لک‌لک‌های نیل کرد و آخرین نمونه از آن‌ها در سال ۲۰۱۵ مرد. این پارک در سال ۱۹۷۱ افتتاح شد و با مساحتی بیشتر از ۲۰ هکتار باغ که در دامنه‌ی کوه بنا شده، بزرگ‌ترین باغ پرندگان آسیا است. ۳۵۰۰ پرنده از ۴۰۰ گونه‌ی مختلف که ۲۰٪ از آن‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند، در این پارک زندگی می‌کنند. یک مرکز تحقیقاتی و پرورش پرندگان نیز در پارک جورونگ وجود دارد که فعالیت‌های آن مبنی بر ایجاد پرندگانی که به انسان‌ها خدمت کنند، مورد انتقاد شدید گروه‌های طرفدار حقوق حیوانات قرار گرفته است. سالانه، در حدود ۸۰۰٬۰۰۰ بازدیدکننده از این پارک دیدن می‌کنند.

مطالب مرتبط:

منبع lonelyplanet

دیدگاه