تکلیف ارز همراه حجاج کی مشخص می‌شود؟

طیبه فلاحتی
شنبه، ۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۰
تکلیف ارز همراه حجاج کی مشخص می‌شود؟

میزان ارز ارائه شده از طرف دولت برای حجاج ۹۷ در هفته آینده مشخص می‌شود.

حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت با بیان اینکه میزان ارز ارائه شده از سوی دولت برای حجاج در هفته آینده مشخص می‌شود، گفت:

 ما امکانات موجود در منا را افزایش داده‌ایم و امتیازات گرفته شده از عربستان در قالب ارائه تسهیلات به حجاج بوده است.

حجت الاسلام قاضی عسکر در ادامه سخنان خود این چنین اظهار کرد که ما امسال همچون سال گذشته به مردم این نوید را می‌دهیم که یک حج بانظم و آرامی را خواهند داشت، ضمنا در توافق بین دو کشور امتیازات جدیدی گرفته شد که از جمله آن همچون سال پیش یکی از موارد حفظ عزت، کرامت و امنیت حجاج بود.

ایشان  با اشاره به ارز همراه حجاج بیان کرد که هر حاجی ۳۰ الی ۴۰ روز در سفر حج است و این مبلغی که در اختیار او است، به معنای پول برای خریدن کردن در عربستان نیست، گاهی اوقات افراد برای نیازهای شخصی خود نیازمند خریدن مواردی هستند که از این رو ما با بانک مرکزی صحبت کردیم و امیدواریم تکلیف ارز همراه حجاج هم همچون ارز مبادله‌ای آنها مشخص شود.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت با اشاره به این مطلب که میزان ارز همراه حجاج هنوز مشخص نیست، گفت:

با توجه به التهابات ارزی دولت محترم پذیرفته که ارز مبادله‌ای به حجاج بدهد، اما هنوز تکلیف میزان پرداختی آن مشخص نیست و در هفته آینده مشخص می‌شود. نباید فراموش کنیم که مردم ما سالیان دراز است که پول خود را در بانک گذاشتند و این پول در زمان خود ارزش واقعی داشته، اما امروز با توجه به برخی مسائل ارزش آن کاهش پیدا کرده و این ‌حق مردم است که از ارز مبادله‌ای بهره ببرند.

قاضی عسکر در ادامه در خصوص تعداد حجاج سال ۹۷ تصریح کرد که بیش از ۸۵ هزار حاجی در سال ۹۷ داریم که در حدود ۱۰ هزار نفر از آنها زائران اهل سنت ما هستند و مابقی زائران شیعه محسوب می‌شوند، تعداد ۵۰۷ کاروان شیعه و ۷۰ کاروان اهل تسنن داریم که براساس تمهیدات به عمل آمده اقدامات لازم برای سفر حجاج آماده شده است و از ۲۷ تیرماه زائران ما مشرف می‌شوند، البته قبل از آنکه حجاج اعزام شوند خدمه و عوامل کاروان‌ها برای آماده‌سازی زائران در هتل‌ها اعزام می‌شوند.

ایشان با بیان اینکه پروزاهای حجاج ایرانی توسط شرکت ایران ایر و هما انجام می‌شود، گفت:

 مابقی پروازهای ما با شرکت سعودی است، نکته حج امسال این است که تنوع برنامه‌های آموزشی ما بیشتر شده و ۳۳۰ هزار اثر در داخل سایت بر اساس آموزش‌های دوره‌های پیش جمع‌آوری شده، آموزش‌های مجازی نیز فعال است و نرم‌افزارهای موبایلی نیز طراحی شده است که حجاج از آن بهره ببرند.

به گفته قاضی عسکر به علت اینکه امسال حجاج ما در ماه مرداد و شهریور به سفر حج مشرف می‌شوند، برای این امر چادرهای نسوز و کولرگازی نصب شده و امکانات موجود در منا و سایر بخش‌ها را ارتقا داده شده و بیشترین امتیازات در چهارچوب تسهیلات گرفته شده است که مورد پذیرش عربستان هم بوده است.

قاضی عسکر در پایان سخنان خود چنین بیان کرد که ما امسال از فرصت‌ها به خوبی استفاده کرده‌ایم و در زمان مناسب هتل‌ها را اجاره کرده و امروز که برخی کشورها وارد عمل شدند، اجاره‌ها ۲۰ الی ۳۰ درصد افزایش را شاهد هستند؛ از این رو این اقدام سریع به نفع ما شد.

 

 

منبع ایسنا

دیدگاه