اولیت های جدید ارزی اعلام شد

زلیخا رحمانیان
زلیخا رحمانیان دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۰
اولیت های جدید ارزی اعلام شد

طبق گزارش جدید بانک مرکزی، ۹ اولویت‌ جدید تأمین ارز بابت مصارف ارزی معرفی شد. 

مقاله‌های مرتبط:

بانک مرکزی، اولویت‌های جدید تأمین ارز بابت مصارف ارزی خدماتی مورد نیاز متقاضیان به نرخ اعلامی این بانک را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش روز دوشنبه بانک مرکزی، تأمین و انتقال ارز به نرخ اعلامی بانک مرکزی بابت هزینه‌های دفاتر نمایندگی‌ خارجی در ایران از جمله دفاتر نمایندگی بانک‌های خارجی در داخل کشور، از محل حساب ارزی این نمایندگی‌‌ها، مشروط بر آنکه ارز مورد نظر پیش از این توسط آن‌ها تأمین شده باشد، بلامانع اعلام شده است.

همچنین تأمین و انتقال یا پرداخت ارز بابت ارائه خدمات کنسولی سفارتخانه‌های خارجی داخل کشور و نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران، از جمله خدمات اخذ ویزا و کنسولی از محل حساب‌های ارزی متصل به دستگاه‌های POS ارزی مستقر در سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌ها مانعی ندارد.

تأمین و انتقال ارز برای صندوق ضمانت صادرات ایران بابت پرداخت هزینه‌های بیمه، اتکایی به بیمه‌گران خارجی، پرداخت خسارت بیمه‌نامه‌ها و ضمانت‌نامه‌های اعتباری ارزی به صادرکنندگان و سیستم بانکی، پرداخت هزینه‌های حقوقی وصول مطالبات خارجی به موسسه‌های خارجی، پرداخت حق اشتراک بانک‌های اطلاعات خریداران و بانک‌های خارجی برای اعتبارسنجی آن‌ها، با تائید بالاترین مقام صندوق ضمانت صادرات ایران از اولویت‌های جدید ارزی است.

بر این اساس در خصوص تأمین ارز برای پرداخت خسارت بیمه‌نامه‌ها و ضمانت‌نامه‌های اعتباری ارزی به صادرکنندگان و سیستم بانکی، صندوق ضمانت صادرات ایران موظف است نسبت به پیگیری وصول خسارت‌های پرداختی و بازگرداندن عین ارز به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک اقدام کند.

بر اساس این بخشنامه، تأمین و انتقال ارز بابت حق‌الوکاله دعاوی خارجی و سایر هزینه‌های حقوقی مربوط به بخش دولتی، در صورت ارائه تأییدیه دفتر مرکز امور خدمات حقوقی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران که در آن مبلغ حق‌الوکاله و موسسه خارجی مورد نظر قید شده، در وجه حساب اعلام شده توسط دفتر مذکور بلامانع است.

همچنین در رابطه با حق‌الوکاله دعاوی خارجی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی (بخش غیردولتی) به میزان صورتحساب وکیل در خارج از کشور در وجه وکیل که اصالت و اعتبار آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مورد نظر تائید شده باشد، بلامانع است.

تأمین و انتقال ارز بابت اصل، سود و همه عواید حاصل از سرمایه‌گذاری خارجی در کشور با تائید سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران نیز از نظر بانک مرکزی مانعی ندارد.

تأمین و انتقال ارز بابت هزینه‌های حمل، ترانزیت و توزیع محموله‌های پستی بین‌المللی برای شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران با امضای ذی‌حساب یا مدیر امور مالی و معاونت برنامه‌ریزی، پشتیبانی و توسعه مدیریت شرکت یاشده با تائید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و برای کاروران پستی غیردولتی و شرکت‌های فعال خدمات پستی سریع بین‌الملل (دارای مجوز‏‏‏‏‏ یا پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) با ارائه اصل صورتحساب و تائید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق پست بانک امکان‌پذیر است.

اولویت هفتم این بخشنامه، به تأمین، انتقال‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ یا پرداخت ارز (به صورت اسکناس) بابت برگزاری همایش‌های بین‌المللی و اعطای جوایز جشنواره‌ها و مسابقات به درخواست وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسه‌ها و شرکت‌های دولتی و واحدهای وابسته و نهادهای انقلاب اسلامی و نهاد عمومی غیردولتی اختصاص دارد که با امضای ذی‌حساب یا مدیر امور مالی و معاونت اداری و مالی بلامانع است.

همچنین تأمین، انتقال‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ یا پرداخت ارز به اتباع خارجی (جهانگردان خارجی) بابت تبدیل مجدد ریال‌های اضافی ناشی از تبدیل ارز در سیستم بانکی کشور با ارائه صورتحساب فروش ارز و حداکثر در سقف آن از محل منابع آن بانک، امکان‌پذیر است.

اولویت نهم این بخشنامه، به تأمین و انتقال ارز بابت هزینه اجاره و حق اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی و بازاریابی دیجیتال (اینترنت، رویترز، گوگل و...) اختصاص دارد که با ارائه درخواست متقاضی غیردولتی پیوست شده به اصل صورتحساب و با تائید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حداکثر به میزان مندرج در آن تا سقف ۸۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بلامانع است.

دولت از بیستم فروردین ماه، نظام ارزی شناور مدیریت شده را کلید زده و اعلام کرد که منابع ارزی کشور را با تعیین اولویت‌ها تأمین می‌کند.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه