بازگشایی فرودگاه بالی پس از فوران آتشفشان

راضیه شاهوردی
راضیه شاهوردی چهار شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۲
بازگشایی فرودگاه بالی پس از فوران آتشفشان

با گذشت چند روز از فوران آتشفشان در بالی و تمیز شدن آسمان، فرودگاه این جزیره پروازهای خود را از سر گرفت.

روز چهارشنبه فرودگاه جزیره‌ی تفریحی بالی در اندونزی، پس از پایان گرفتن فوران کوه آتشفشان بازگشایی شد، اما رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد که خطر هنوز رفع نشده است و از تمام کسانی که در مناطق اطراف کوه زندگی می‌کنند، خواست که «به‌خاطر امنیت خودشان»، محیط را ترک کنند.

آری آهسانوروهیم (Arie Ahsannurohim)، سخنگوی فرودگاه می‌گوید که با رسیدن خاکسترهای آتشفشانی به ۷۶۰۰ متر، آن‌ها شروع به حرکت به جنوب و جنوب شرقی کوه آگونگ (Agung) کرده‌اند و در بالای فرودگاه فضای تمیزی را جهت فرود و بلند شدن هواپیماها ایجاد کردند.

کوه آگونگ

عملیات پرواز پس از تعطیلی روز دوشنبه که منجر به اختلال در پروازهای ده‌ها هزار مسافری شد که قصد ورود یا خروج از این مقصد گردشگری محبوب را داشتند، از سر گرفته شد. ذرات درشت خاکستری که در هوا بودند برای هواپیماها خطرناک هستند و می‌توانند باعث انسداد موتورها شوند.

رئیس‌جمهور جوکو جوکووی ویدودو (Joko Jokowi Widodo) به تمام وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های مرتبط و ارتش و نیروی پلیس دستور داده تا به دولت برای مقابله با این فاجعه کمک کنند. او گفت:

امیدوار هستم این فوران هیچ قربانی‌ای نداشته باشد.

مقامات به ۱۰۰٫۰۰۰ فردی که تا شعاع ۱۰ کیلومتری کوه آتشفشان زندگی می‌کنند، گفته‌اند منطقه را ترک کنند. این مناطق با لایه‌های سفید و خاکستری پوشیده شده‌اند. به گفته‌ی سازمان مقابله با بلایا در کارنگاسام (Karangasem) در حال حاضر حدود ۴۰٫۰۰۰ نفر در ۲۲۵ پناهگاه اسکان داده شده‌اند. اما ده‌ها هزار نفر هم در خانه‌هایشان باقی مانده‌اند، به این دلیل که یا احساس امنیت می‌کنند و یا نمی‌خواهند خانه و حیواناتشان را ترک کنند.

روز چهارشنبه در روستای تولامبن (Tulamben) در محدوده‌ی انفجار، کشاورزانی دیده شدند که در حال شخم‌زنی مزارع‌شان با گاوآهن بودند و به نظر می‌رسید اهمیتی به کوه در حال دود پشت سرشان که گدازه‌های نارنجی به هوا پرتاب می‌کرد، نمی‌دهند.

برخی از گردشگران موفق شدند پیش از بازگشایی فرودگاه از جزیره خارج شوند، اما آنان سفری دشوار همراه با جاده‌ها، اتوبوس‌ها و کشتی‌های شلوغ را تجربه کردند. بعضی‌ها نیز مجبور شدند یک شب در فرودگاه سورابایا (Surabaya) در جزیره‌ی جاوه منتظر بمانند.

جزیره بالی

شریل دیوید ۳۱ ساله که یک گردشگر اهل مانیل فیلیپین است، روز شنبه همراه با سه دوستش به بالی رسید و قصد داشت روز سه‌شنبه جزیره را ترک کند. او می‌گوید:

این تجربه‌ای بسیار فراموش‌نشدنی برای ما است. ما بسیار اذیت شدیم، باید این اتفاق را در کتاب‌ها ثبت کنند.

او که روز چهارشنبه در سومین فرودگاه پایتخت یعنی جاکارتا، گیر افتاده بود و منتظر پروازهایی به مقصد کشورش بود که نیازمند خرید بلیط بودند، گفت که این تجربه از علاقه‌اش به جزیره کم نمی‌کند.

بله، اینجا همچنان مثل بهشت است.

آخرین فوران این آتشفشان در سال ۱۹۶۳ منجر به کشته شدن ۱٫۱۰۰ نفر شد، اما هنوز مشخص نیست که شرایط فعلی چقدر بدتر خواهد شد و چه مدت به طول خواهد انجامید. بدترین حالت یک فروان انفجاری است که می‌تواند باعث ریزش کوه شود.

ریچارد آرکولوس، متخصص آتشفشان در دانشگاه ملی استرالیا می‌گوید:

قرینه‌ی این حادثه، انفجار برج‌های دوقلوی نیویورک در ۱۱ سپتامبر است. ما مردمی را دیدیم که از آوار در حال ریزش فرار می‌کردند و ستون‌هایی از گرد و خاک این افراد را در خیابان تعقیب می‌کرد. از این چیزها نمی‌شود فرار کرد.

مقامات اندونزیایی اولین بار دو ماه پیش، پس از افزایش فعالیت‌های لرزه‌ای کوه، هشدار جدی در این باره دادند. این فعالیت‌ها در اواخر ماه اکتبر کاهش پیدا کرد و سطح هشدارها نیز پایین آورده شد. اما از روز دوشنبه، شرایط اضطراری اعلام شد.

اندونزی روی «حلقه‌ی آتش» اقیانوس آرام قرار دارد و دارای بیش از ۱۲۰ آتشفشان فعال است.

مطالب مرتبط:

منبع CTV News

دیدگاه