مدیر جدید یونسکو انتخاب شد

سیامک احدی
سیامک احدی یکشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
مدیر جدید یونسکو انتخاب شد

«آدری آزولای» به عنوان یازدهمین مدیر کل یونسکو در سی و نهمین کنفرانس عمومی یونسکو با اکثریت آرا انتخاب شد.

«آدری آزولای» سیاست‌مدار اهل فرانسه است. وی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ وزیر فرهنگ فرانسه بود. آزولای در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ برای دبیرکلی یونسکو نامزد شد و در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۷ رسماً به سمت مدیرکل یونسکو برای یک دوره پنج ساله انتخاب شد.

«آدری آزولای» یازدهمین مدیرکل یونسکو و دومین بانویی است که تاکنون مدیریت یونسکو را به عهده گرفته است.

در پهنه بین‌المللی، آزولای نقش مهمی در ابتکارات مشترک فرانسه، یونسکو و امارات متحده عربی برای حفاظت از میراث فرهنگی در مناطق جنگی، که در دسامبر ۲۰۱۶ اعلام شد، ایفا کرد و امضاکننده اعلامیه فلورانس در اولین گردهمایی فرهنگی G7 در مارس ۲۰۱۷ است. در تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۱۷، او پیش نویس قطعنامه ۲۳۴۷ در مورد حفاظت از میراث فرهنگی در منازعات مسلحانه را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد. این قطعنامه که توسط فرانسه، ایتالیا و یونسکو مطرح شد، به اتفاق آرا به تصویب رسید.

آزولای در پیام خود، ضمن تشکر از همه کشورهای عضو به‌خاطر این انتخاب گفت:

انتظارات زیادی ابراز شده و مسئولیتی را که از این به بعد بر عهده‌ام است، درک می‌کنم.

او افزود:

در جهان پیچیده‌ای زندگی می‌کنیم و با چالش‌هایی مواجه هستیم که هیچ دولتی نمی‌تواند به تنهایی پاسخگو باشد. این چالش که همگی با آن آشنا هستید «تشدید تاریک‌اندیشی، تهدید به جنگ، افراط‌گرایی، خشونت، تخریب محیط‌زیست، چالش تغییرات جوی، انکار تنوع که انکار دیگری است و در نهایت تمایلات پوپولیستی» است. همزمان با این چالش‌ها، با انقلاب علمی و تکنولوژی بی‌سابقه‌ای مواجه هستیم که ارتباطمان را با دیگری خدشه‌دار می‌سازد.

آزولای ادامه داد:

اگر می‌خواهیم وجه انسانی این جهان را حفظ کنیم، اگر می‌خواهیم از درگیری‌ها جلوگیری کنیم، اگر می‌خواهیم در توافق نامه پاریس مشارکت داشته باشیم، باید به روح حاکم در یونسکو یعنی آموزش، فرهنگ از طریق میراث و تنوع، علوم، دفاع از آزادی بیان و دفاع از آزادی آفرینش پایبند باشیم.

پیش از وی «ایرینا بوکووا» از سال ۲۰۰۹ تاکنون سمت مدیرکلی یونسکو رابه عهده داشت.

مطالب مرتبط:

منبع مهرنیوز

دیدگاه