پذیرفته شدن درخواست آذربایجان برای ثبت مشترک «کمانچه»

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۸
پذیرفته شدن درخواست آذربایجان برای ثبت مشترک «کمانچه»

درخواست آذربایجان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی کمانچه پذیرفته شده است.

«فرهاد نظری» مدیرکل دفتر ثبت آثار فرهنگی و تاریخی گفت:

پس از ارسال پرونده ثبت ملی کمانچه در فهرست میراث ناملموس توسط ایران به سازمان یونسکو، کشور آذربایجان درخواست داد که چون آن‌ها هم دارای ساز کمانچه هستند، این پرونده به‌صورت مشترک بین ایران و آذربایجان به ثبت برسد. ما هم این پیشنهاد را پذیرفتیم.

وی بیان کرد که سال گذشته نیز آذربایجان پرونده فرهنگ پخت نان‌های نازک را تهیه کرده بود و ما درخواست پیوستن به این پرونده را داشتیم و آن‌ها پذیرفتند. به این ترتیب باب جدیدی با کشورهای همسایه باز شده و ما هم علاقه‌مند هستیم که به این پرونده‌های مشترک بپیوندیم.

کمانچه

نظری با اشاره به اینکه طبق اعلام یونسکو هر کشوری تنها می‌تواند در سال یک پرونده در حوزه میراث ناملموس به ثبت برساند گفت:

پیشنهاد کشور آذربایجان یک فرصت پیش روی ما می‌آورد چون پرونده های ثبتی مشترک، سهمیه‌ای را در یونسکو برای کشورها اشغال نمی‌کند یعنی با اعلام ضوابط جدید یونسکو، امسال می‌توانیم هم یک پرونده مستقل ثبت کنیم و هم یک پرونده مشترک. به این ترتیب سهمیه امسال ایران برای ثبت چوگان آزاد شد و ما می‌توانیم امسال پرونده چوگان را به‌صورت پرونده مستقل و ملی به نام ایران ثبت کنیم و در کنارش پرونده کمانچه را با همکاری آذربایجان به ثبت برسانیم.

مدیرکل دفتر ثبت میراث تاریخی و فرهنگی بیان کرد که هنر نواختن و ساختن کمانچه به‌صورت مشترک با آذربایجان ثبت می‌شود و اگر کشور دیگری درخواست پیوستن به این پرونده را نیز داشت می‌تواند در سال‌های بعد به این پرونده ملحق شود. کشور آذربایجان نیز مانند ایران ساز کمانچه و کمانچه‌نوازان خوبی دارد اما آن‌ها تنها یک نوع کمانچه دارند و ایران ۴ نوع کمانچه را در پرونده معرفی کرده است. به این ترتیب در سال ۲۰۱۷ پرونده «چوگان؛ بازی سوار بر اسب همراه با روایت گری و موسیقی» به‌صورت مستقل و ملی و پرونده «هنر ساختن و نواختن کمانچه» به‌صورت مشترک با آذربایجان به ثبت جهانی می‌رسد.

وی ادامه داد که امسال در بخش میراث تاریخی یونسکو پرونده بافت تاریخی یزد به ثبت جهانی می‌رسد اما در بخش میراث طبیعی امسال پرونده‌ای به نام ایران ثبت نمی‌شود.

مطالب مرتبط:

منبع مهرنیوز

دیدگاه