سفر بدون روادید ایرانیان به روسیه تصویب شد

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
سفر بدون روادید ایرانیان به روسیه تصویب شد

روسیه قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن اتباع ایران و ۱۷ کشور دیگر اجازه می‌یابند بدون کسب روادید برای هشت روز فقط به منطقه خاور دور روسیه سفر کنند.

قانون جدید سفر بدون روادید ۱۸ کشور به روسیه برای شکوفایی اقتصادی منطقه خاور دور روسیه و امکان سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده است.

دولت روسیه روز دوشنبه در پایگاه اینترنتی خود این قانون را منتشر کرده که از طرف وزارت توسعه منطقه خاور دور این کشور به پارلمان ارائه و در دومای و شورای فدراسیون (سنا) تصویب شده است.

دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه نیز روز دوشنبه در نشست هیئت دولت با اعلام تصویب این قانون، گفت:

برای این منظور به گردشگران و کارفرمایان ۱۸ کشور اجازه داده می‌شود بدون دریافت روادید به خاور دور روسیه سفر کنند.

به گزارش ایتارتاس، مدودیف گفت که در روزهای اخیر فهرست کشورهای مشمول تسهیلات روادید تائید شد و گردشگران و کارفرمایان این کشورها نیازی به مراحل دریافت ویزا ندارند.

وی افزود که اتباع این کشورها کافی است که اطلاعات خود را در پایگاه اینترنتی ویژه‌ای ثبت کنند.

نخست‌وزیر روسیه گفت که تاسیسات خاور دور را توسعه می‌دهیم و تسهیلات ویژه ای را برای این منظور پیش‌بینی می‌کنیم. اطمینان دارم که لغو مراحل دریافت روادید برای گردشگران و کارفرمایان دیگر کشورها به افزایش جذابیت گردشگری و سرمایه‌گذاری منطقه کمک می‌کند.

روسیه

وی ادامه داد که در نتیجه این قانون، گردشگران بیشتری به خاور دور سفر می‌کنند و این منطقه درآمد بیشتری کسب خواهد کرد.

مدودیف همچنین در باره علت انتخاب ۱۸ کشور برای لغو روادید سفر به خاور دور گفت:

علت این تصمیم نزدیک بودن به روسیه نیست بلکه آنها نیز رویکردی مشابه در همکاری با ما دارند.

این کشورها شامل ایران، الجزایر، بحرین، برونئی، هند، قطر، چین، کره شمالی، کویت، مراکش، مکزیک، امارات، عمان، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، ترکیه و ژاپن می‌شوند.

خاور دور روسیه منطقه گسترده‌ای شامل ۹ استان با وسعت شش میلیون و ۱۶۹ هزار و ۳۰۰ کیلومترمربع می‌شود که ۳۶ درصد مساحت این کشور را تشکیل می‌دهد. جمعیت این منطقه نیز حدود شش میلیون ۳۰۰ هزار نفر است که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ حدود ۲۰ درصد کاهش یابد.

روسیه برای جبران کاهش جمعیت و توسعه‌نیافتگی منطقه خاور دور تدابیری را اتخاذ کرده که مهم‌ترین آن اهدای زمین رایگان است.

بر اساس قانون جدید که از روز ۱۳ دی ماه سال گذشته به اجرا در آمد، دولت روسیه به هر شهروند روسی درخواست کننده یک هکتار زمین به صورت رایگان در خاور دور اعطا می‌کند که پس از یک دوره بهره‌برداری و اجرای تعهدات در قبال قانون، در مالکیت قطعی افراد قرار خواهد گرفت.

بر اساس تدابیر اتخاذ شده، اجرای این قانون سبب خواهد شد، منطقه کمتر توسعه یافته خاور دور روسیه که نزدیک ژاپن قرار دارد و از نظر بهره‌برداری‌های صنعتی، کشاورزی و باغی از شرایط بسیار مناسبی نیز برخوردار است، در مسیر توسعه قرار گیرد.

دولت روسیه همچنین با اجرای چند برنامه کلان بین‌المللی از جمله دعوت سرمایه‌گذاران خارجی برای توسعه خاور دور درصدد است از شرایط این منطقه به ویژه با استقرار واحدهای صنعتی، بهره برداری از جاذبه‌های گردشگری، توانمندی‌های کشاورزی و همچنین نزدیکی به بازارهای آسیایی استفاده کند.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه