قانون اخذ ویزا برای سفر آمریکایی ها به اروپا

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
قانون اخذ ویزا برای سفر آمریکایی ها به اروپا

گردشگران آمریکایی احتمالا به‌زودی برای سفر به کشورهای اروپایی باید ویزا دریافت کنند و سفر به شهرهای مهمی چون پاریس و رم برای آن‌ها دشوارتر خواهد شد.

به نقل از رویترز، پارلمان اروپا روز پنجشنبه به قانون لغو برنامه چشم‌پوشی از ویزا برای اتباع آمریکایی رای داد و این احتمال وجود دارد گردشگران آمریکایی به‌زودی برای ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیازمند دریافت ویزا باشند.

اتباع آمریکایی برای مدت طولانی نزدیک به ۹۰ سال نیازی به دریافت ویزا برای سفر به اروپا نداشتند، اما ایالات متحده، استرالیا و کانادا همچنان از پنج کشور عضو اتحادیه اروپا شامل بلغارستان، کرواسی، قبرس، لهستان و رومانی برای ورود به کشورشان ویزا می‌خواهند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده علت شامل نشدن این پنج کشور در برنامه چشم پوشی از ویزا، نگرانی‌های امنیتی برای این کشورهاست و آن‌ها شرایط لازم برای مشمول شدن در این برنامه را دارا نیستند.

رای جدید پارلمان اروپا در واقع اقدامی تلافی‌جویانه در برابر آمریکاست، چراکه استرالیا و کانادا در سال ۲۰۱۴ توافق کردند الزام اخدا ویزا را حداقل برای برخی از این کشورها بردارند.

بر اساس اعلام اداره ملی سفر و گردشگری آمریکا، در سال ۲۰۱۶ درمجموع ۱۲.۶ میلیون آمریکایی به کشورهای اروپایی سفر کردند و به همین دلیل برخی از قانون‌گذاران اروپایی هراس دارند الزام آمریکایی‌ها به دریافت ویزا موجب کاهش شمار گردشگران در اتحادیه اروپا و از دست رفتن میلیون‌ها دلار درآمد حاصل از آن شود.

«استوان یولیه»، عضو پارلمان اروپا دراین‌باره به تلگراف گفت:

تاثیر تروریسم بر اروپا در چند سال اخیر نشان داد که ما به‌عنوان یک مقصد گردشگری چقدر آسیب‌پذیر هستیم و اکنون زمان آن نیست که بر سر راه یکی از تواناترین و اشتغال‌زاترین بخش‌ها موانع غیرضروری ایجاد کنیم.

رای پارلمان اروپا فشارها را روی کمیسیون اروپا به‌عنوان شاخه اجرایی شامل ۲۸ کشور افزایش می‌دهد و در صورتی که کمیسیون اروپا تصمیم بگیرد این قانون را اجرا کند، آمریکایی‌ها برای سفر به اتحادیه اروپا باید از پیش ویزا دریافت کنند تا بتوانند به‌صورت قانونی وارد اتحادیه اروپا شوند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه