جزئیات لغو روادید ایران و روسیه

تیم  کجارو
تیم کجارو جمعه، ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
جزئیات لغو روادید ایران و روسیه

معاون گردشگری کشور گفت: تا زمانی که سند رسمی لغو روادید ایران و روسیه امضا نشود، پیشنهاد آژانس فدرال گردشگری روسیه را نمی‌توان اجرا کرد.

«مرتضی رحمانی موحد» درباره برنامه ویژه وزارت امور خارجه و آژانس فدرال گردشگری روسیه برای تسهیل و افزایش سفر گردشگران ایرانی و هندی به آن کشور و برنامه متقابل ایران، با یادآوری این نکته که لغو ویزای گروه‌های گردشگری یکی از انواع مدل‌های همکاری و تسهیل روابط کنسولی بین کشورها است که باید در چارچوب روابط دو کشور تعریف شود، بیان کرد:

این مدل قبلا بین روسیه، هند و چین اجرا شده و حتی تونس این تسهیلات را برای گردشگران گروهی قائل شده است که در این صورت ویزا رایگان می‌شود و قیمت بخشی از زنجیره خدمات، کاهش می‌یابد.

او افزود که آژانس فدرال گردشگری روسیه پیشنهاد لغو روادید این کشور را برای گردشگران گروهی ایران مطرح کرده که ما اعلام کرده‌ایم سیاست اصولی ایران طبق آنچه وزارت خارجه کشورمان تعیین کرده، «لغو متقابل روادید» است و آمادگی در این بخش نیز وجود دارد.

رحمانی‌موحد گفت که روسیه قبلا چنین تسهیلاتی را برای تجار و دانشجوهای ایرانی در نظر گرفته بود و در گام بعدی آژانس فدرال گردشگری این کشور، پیشنهاد لغو روادید برای گردشگران گروهی ایران را به وزارت خارجه روسیه داده، ما هم متقابلا به وزارت خارجه کشورمان این پیشنهاد را دادیم، اما لازمه اجرایی شدن آن، امضای سند اصلی بین وزارت خارجه دو کشور است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سپس گفت که این طرح پیشنهادی هنوز در حال بررسی است.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به سطح تبادلات گردشگری دو کشور و تمایل بیشتر گردشگران ایرانی به روسیه، اختصاص تسهیلاتی چون لغو روادید گروهی، چقدر تراز گردشگری را به نفع ایران مثبت می‌کند؟ گفت:

تراز مثبت شدن کیفیت و ارتقا کمی گردشگری به عوامل زیادی بستگی دارد و روادید تنها عامل آن نیست، زیرساخت‌ها، حرفه‌ای بودن، در بازار ماندگار بودن و ارتقا سطح ارتباط بین دو طرف، همگی تاثیر دارد تا حجمی از گردشگران منطقه‌ای را جذب کنیم.

رحمانی موحد به استناد اظهارات آژانس‌داران روس، بیان کرد که دو شاخص مهم برای توسعه گردشگری بین ایران و روسیه اهمیت دارد؛ حمل و نقل هوایی و روادید. این خواسته تورگردانان روسی است که معتقدند اگر این شرایط تامین شود تعداد گردشگران روس در ایران نیز افزایش خواهد یافت.

وی همچنین بیان کرد که باید خطوط مستقیم پروازی از روسیه را به نقاط گرم کشور ارتقاء دهیم. در روسیه ۹ ماه از سال هوا سرد است و آن زمان به سمت اروپا هم نمی‌توانند بروند. می‌توان آنها را به ایران هدایت کرد.

معاون گردشگری درباره محدودیت سفر روس‌ها به ایران بویژه در نقاطی که معمولا مدنظر گردشگران روس است، گفت: چه محدودیت‌هایی می‌توانند داشته باشد! ممکن است به واسطه شاخص‌های فرهنگی کشورمان برخی خدمات را نتوانیم دهیم که آن را رسما به روس‌ها اعلام کرده‌ایم، مطمئنا محیط‌های تاریخی و طبیعی ایران را دیدن و از غذاهای ایرانی خوردن حتما برای روس‌ها هم جذاب است.

رئیس اداره فدرال گردشگری روسیه به تازگی در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «روسیه ۲۴» گفته است؛ در حال حاضر وزارت امور خارجه و اداره فدرال گردشگری روسیه برنامه ویژه‌ای برای لغو روادید گروهی گردشگران ایرانی دارند تا شمار گردشگران ایرانی و هندی به روسیه افزایش یابد.

طبق گزارش اداره فدرال گردشگری روسیه، گردشگران ایرانی در جمع ۲۰ کشور اول بازدیدکننده از این کشور هستند که تنها در سال گذشته میلادی بیش از ۳۵ هزار روادید گردشگری برای اتباع ایرانی صادر شده که پیش‌بینی می شود امسال این رقم به دو برابر افزایش یابد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه