روحانی به منتقدان خرید هواپیما پاسخ داد

تیم  کجارو
تیم کجارو پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
روحانی به منتقدان خرید هواپیما پاسخ داد

روحانی گفت که خرید هواپیما برای تقویت صنعت توریسم، عظمت ایران و تلف نشدن وقت مردم و اینکه محصولات داخلی به دنیا صادر شود، لازم است.

رییس جمهور در روز ملی صادرات با بیان اینکه اساس اقتصاد مقاومتی، تولید درون‌زاست، همه بخش‌های کشور را به تلاش بیشتر برای صادرات و رونق اقتصادی کشور فراخواند و تاکید کرد که اساس سیاست تعامل سازنده دولت یازدهم، مناسب کردن محیط روابط بین‌الملل برای صادرات و اشتغال جوانان و واردات آسانتر کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات و در جمع صادرکنندگان کشور با اشاره به سفر اخیر خود به سه کشور ویتنام ، مالزی و تایلند و تشریح دلایل حرکت آنها در مسیر رونق اقتصادی، گفت:

اولین دلیل این بود که آنها روابط با دنیا را بر مبنای تعامل سازنده قرار دادند چرا که از دعوا با دنیا صادرات به وجود نمی‌آید.

رییس‌ جمهور تصریح کرد که برخی فکر می‌کنند، تعامل سازنده به معنای این است که با غرب و اروپا رو در رو لبخند بزنیم و صحبت کنیم و ناهار بخوریم. این در حالی است که تعامل سازنده به معنای مناسب کردن روابط بین‌المللی برای صادرات کالا، اشتغال جوانان، واردات راحت‌تر کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه است.

روحانی با طرح این پرسش که مگر در دنیای امروز کشوری می‌تواند بدون رابطه با دنیا به پیشرفت برسد، اظهار کرد که قرآن نیز به ما خاطرنشان می‌کند «ان ارض‌الله واسعه» که دنیا باز و زمین وسیع است و راه بیفتید و در جهان سیر کنید.

رییس‌ جمهور گفت که برخی می‌گویند «ارض‌الله» ایران است. از مرز که خارج می‌شویم، افکار ما را می‌دزدند، ما را گول می‌زنند و برخی هنوز عظمت ملت ایران را باور نکرده اند.

روحانی سپس به رابطه تاریخی ملت ایران با دنیا از جمله تجارت شیخ احمد قومی با مردم تایلند اشاره کرد و گفت:

امروز مردم این کشور از همه مذاهب و طوایف به این ایرانی احترام می‌گذارند.

رئیس جمهور با تاکید بر این که باید به ملت ایران اعتماد کنیم بیان کرد که فقط ۴ نفر نیروی امنیتی نمیتوانند مورد تایید ما باشند بلکه جوانان، تجار و دانشجویان ایرانی نیز مورد اعتماد هستند؛ حال ممکن است در میان این همه محصول پرطراوت این باغ یک سیب پوسیده نیز پیدا شود؛ نمی شود که در این شرایط در آن باغ را بست و از آن میوه استفاده نکرد.

روحانی ادامه داد که باید به قرن جدید بازگردیم. برخی در قرن ما قبل قبل زندگی می‌کنند.

رییس‌ جمهور سپس ضرورت مهیا ساختن شرایط برای روابط خارجی را خاطر نشان کرد و افزود که روابط خارجی تنها به بخش سیاسی خلاصه نمی‌شود، بلکه شامل روابط علمی، فناوری و اقتصادی می‌شود.

روحانی افزود که کشورهایی همانند تایلند، مالزی و ویتنام به دنبال سرمایه‌گذاری مشترک با صنایع و شرکت‌های خدماتی بزرگ و همچنین برندهای معروف بودند.

رییس‌ جمهور تاکید کرد که یکی از مسائل مهم در این زمینه نیز مزیت‌های هر کشور از جمله کارگر ارزان، انرژی، حمل و نقل و جایگاه جغرافیایی است که باید به خوبی از آنها استفاده کنیم.

روحانی میهمان‌پذیری را راه سوم این کشورها برای توسعه کالاهای صادراتی برشمرد و افزود:

برای صنعت گردشگری و همچنین تجارت باید میهمان‌پذیر باشیم و بازرگان و سرمایه‌گذار باید بتواند به آسانی به کشور رفت و آمد داشته باشد.

رییس‌ جمهور تصریح کرد که تمام تلاش دولت تدبیر و امید به ویژه در برجام بر این مبنا بود که موانع از پیش پای تجار، کارآفرینان، صادرکنندگان، تولیدکنندگان، بخش خدماتی، روابط بانکی و همچنین ورود سرمایه برداشته شود و درعین حال مقررات زاید، غیرمفید و دست و پاگیر تولیدکنندگان نیز حذف شوند.

روحانی با بیان اینکه تلاش دولت یازدهم بر این اساس بوده که ایران‌هراسی را از بین ببرد، ادامه داد که با ایران‌هراسی نمی‌توان کار تجاری و اقتصادی کرد. اقتصاد زمانی می تواند برون‌نگر باشد که بتوانیم ایران‌هراسی ظالمانه‌ای را که دیگران ایجاد کرده اند، بزداییم. دولت یازدهم در این زمینه کار بزرگی انجام داده و این روند باید ادامه یابد.

رییس جمهور افزود که باید انسجام داخلی بیشتر شود و بقیه دوستان را نیز دعوت کنیم تا به یاری ملت ایران بشتابند.

روحانی بیان کرد که ایران با صدای بلند فریاد می‌زند که قامت من بلندتر از آن است که امروز در دنیا منعکس شده است، استعداد و ظرفیت من بیشتر از آن است که در اذهان مردم دنیا جا افتاده و مهربان‌تر از آنیم که در دنیا معرفی شده‌ و به دنبال همزیستی مسالمت‌آمیز با منطقه و جهان هستیم.

رییس‌ جمهور تاکید کرد که درخواست من از همه گروه‌ها و جناح‌ها این است که صدای ایران را بشنویم و دستمان را به سوی ایران عزیز پرقدرت دراز کنیم. از جواب مثبت به صدای مام میهن و به آن دست پرقدرت ایرانی که برای همکاری به ملت و فرزندان خود دراز کرده است، ضرر نمی‌کنیم.

روحانی با اشاره به سابقه دیرینه کشور ایران، فرهنگ بزرگ، استعداد درخشان، نخبگان، دانشجویان، ملت بزرگ و افراد با سابقه در امر تجارت و تولید، اظهار کرد:

ما می‌توانیم مسیر بازتری را برای همه کارآفرینان، صنعتگران و ارایه‌کنندگان خدمات ارزنده، ایجاد کنیم.

رییس‌ جمهور تاکید کرد که بزرگ‌ترین هدف سفرهای خارجی دولت یازدهم تسهیل در مسیر تجارت، توسعه اقتصادی، صادرات کالای ایرانی، جذب سرمایه و فناوری‌های خارجی بوده است.

روحانی افزود که در اکثر این سفرهای خارجی کارآفرینان و فعالین بخش اقتصاد و صنعت در کنار دولت بودند تا فضا برای تفاهمات و قراردادهای آنها و همچنین پیشرفت کشور فراهم شود. بحمدالله قدم‌های خوبی برداشته شده است، اما راه طولانی پیش رو قرار دارد.

رییس‌ جمهور به روند مثبت حرکت کشور پس از اجرایی شدن برجام اشاره کرد و گفت:

البته انتظار می‌رفت بعد از برجام رشد ۱۰ درصدی کالا ایجاد شود که در آمار ۶ درصد اعلام شد. ان‌شاءالله امیدواریم در ۶ ماهه دوم حرکت سریع‌تری داشته باشیم .

روحانی با اشاره به آمار ۸۸ میلیاردی صادرات کالا در سال ۲۰۱۴ نسبت به آمار ۱۲ میلیاردی در سال ۱۹۸۰ میلادی، ادامه داد که البته قبول داریم دوران ۸ ساله جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه علیه کشور وجود داشت، اما امروز باید گذشته را جبران کنیم و از هر منظر در جایگاه عزت و عظمت قرار گیریم.

رییس‌ جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از دست دادن بازار بسیار آسان بوده اما بدست آوردن آن کار سختی است به ضرورت توجه به اموری که در کنار صادرات کالا ضروری است، اشاره کرد و ادامه داد:

باید حمل و نقل درست باشد. خرید هواپیما برای تقویت صنعت توریسم، عظمت ایران و تلف نشدن وقت مردم و اینکه محصولات داخلی به دنیا صادر شود، لازم است.

روحانی افزود که اگر هواپیما نخریم، می‌گویند، نتایج برجام چه شد و اگر بخریم، می‌گویند که لوکس و ساخت جدید است. مشخص نیست برخی‌ها در چه وادی سیر می‌کنند و یا اینکه عمرشان خیلی طولانی است و ما خبر نداریم.

رییس‌ جمهور افزود که باید کامیون‌ها و کانتینرها، هواپیماها و کشتی‌ها و به طور کلی، سیستم حمل و نقل کشور مجهز شود.

روحانی خاطرنشان کرد که باید همه وزارتخانه‌ها بویژه صنعت، معدن، تجارت، اقتصاد و جهاد کشاورزی به کمک صادرکنندگان بشتابند.

رییس‌ جمهوری با استقبال از جلسه مشترک با صادرکنندگان، گفت:

از تجربیات و پیشنهاد مشخص شما استفاده خواهیم کرد. باید با هم تعامل کنیم چرا که تعامل سازنده تنها در خارج نیست، بلکه ابتدا تعامل داخلی و با خودمان ضروری است.

روحانی با اشاره به برنامه‌های دولت در همه بخش‌های کشور از جمله فرهنگی، صنعت، کشاورزی، سیاست خارجی و همچنین اهمیت تبلیغات و بازاریابی، گفت که البته بازاریابی بخش بسیار مهمی است که دانشگاه‌ها باید، دانشجویانی در این زمینه تربیت کنند، که بدانند در دنیای امروز چگونه بازار هدف را به تصرف خود در بیاورند.

رییس‌ جمهور با بیان اینکه یکی از راه‌های کمک به صادرات تسهیل تبلیغات در کشور هدف است، تاکید کرد که بدون تبلیغات کالا نمی‌تواند راه خود را باز کند.

روحانی ادامه داد که یکی از مسئولیت‌های وزارت خارجه و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف نیز این است که از تجارت و صادرات کالای ایرانی در خارج حمایت کنند.

رییس‌ جمهور خاطرنشان کرد که تردیدی ندارم با تکمیل این زنجیره و در کنار هم قرار گرفتن حلقه‌های مختلف با توجه به امکانات کافی، کشوری پرنعمت در بخش‌های مختلف، جوانان با استعداد، دیپلمات‌های قوی و مسئولان امور صنعت و تجارت که خداوند به ما ارزانی داشته است، می‌توانیم به موفقیت و پیروزی برسیم.

روحانی ادامه داد که تلاش دولت این بوده که تجربه‌ها را جذب کند و ان‌شاءالله روز ملی صادرات با سال‌های دیگر متفاوت باشد و با تلاش مضاعف شاهد تحول خوب در صادرات باشیم که یکی از راه‌های اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی است.

رییس‌ جمهور در بخش نخست سخنان خود نیز با تاکید بر اینکه تولید درون‌زا، اساس اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد که تولید کشور را باید افزایش دهیم. اگر تولید داخلی با استانداردهای جهانی منطبق نباشد، کیفیت لازم نداشته باشد و شرایط کشور باعث شود که محصول تولیدی گران‌تر از رقیب به دست مصرف‌کننده برسد، قطعاً در بازار صادرات اگر هم موفق باشیم، نمی‌توانیم برای میان‌مدت یا بلند مدت به فعالیت خود ادامه دهیم.

روحانی با تاکید بر ضرورت تولید محصولات با کیفیت تر ومنطبق بر استانداردهای جهانی و در عین حال ارزانتر ، تصریح کرد که استاندارد بودن محصولات تولیدی، اولین زنجیره مهم است. اگر کالا و خدمات استاندارد نباشد، نه تنها بازار خارجی بلکه بازار داخلی هم از دست خواهد رفت.

رییس‌ جمهور با اشاره به تلاش‌ها و موفقیت‌های دولت یازدهم در مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین کاهش آمار قاچاق کالا و ارز از ۲۵ میلیارد به ۱۵ میلیارد دلار اظهار کرد که یکی از راه‌های رونق تولید، مبارزه جدی با قاچاق است و دولت به این روند ادامه خواهد داد اما باید توجه داشت که مبارزه اصلی با قاچاق کالا، تولید محصولات با کیفیت و قیمت مناسب در داخل است و باید تولیداتی با کیفیت، رقابتی و استاندارد تولید کنیم.

روحانی با ابراز خرسندی از حضور در جمع کارآفرینان، صادرکنندگان کالا و خدمات اظهار کرد که بی‌تردید در دنیای امروز، صادرات در سایه رقابت موفق امکان‌پذیر است. باید بتوانیم محصولاتی را به بازارهای هدف صادر کنیم که از لحاظ کیفیت، قیمت و بسته‌بندی رقبا را پشت سر بگذارند.

رییس‌ جمهور حفظ بازارهای هدف را ضروری خواند و گفت که عدم تداوم، به معنای فروپاشی ساختمان و مسیری است که برای صادرات برنامه‌ریزی می کنیم.

روحانی در این مراسم از صادرکنندگان ممتاز در سال ۹۵ تقدیر کرد.

روحانی

همچنین پیش از سخنان رییس‌ جمهوری، خسرو تاج رییس سازمان توسعه تجارت و نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، در خصوص آمار صادرات کشور و همچنین مشکلات در این زمینه گزارشی‌هایی را ارائه کردند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه