طرح تعطیلات آخر هفته و رفتن آن به هیئت رئیسه اتاق ایران

تیم  کجارو
تیم کجارو شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
طرح تعطیلات آخر هفته و رفتن آن به هیئت رئیسه اتاق ایران

طرح تعطیلات آخر هفته از سوی کمیسیون گردشگری اتاق تهران کامل و درباره آن با هیئت رئیسه اتاق گفت‌وگو شده است.

عضو هیئت نمایندگان و نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران درباره طرح ساماندهی تعطیلات آخر هفته که چندی است از سوی کمیسیون مذکور مورد توجه و پیگیری قرار گرفته است، گفت:

قرار است این طرح به هیات رئیسه اتاق ایران برود و از طریق آنها به دولت و پس از آن به مجلس شورای اسلامی ارائه تا مقدمات تصویبش در صحن علنی مجلس فراهم شود.

«علیرضا خائف» خاطرنشان کرد که البته در این بین باید صحبت‌هایی هم با علما و روحانیون صورت گیرد و موافقت آنها نیز کسب شود.

او درخصوص حساسیت‌هایی که نسبت به طرح تعطیلی روز شنبه به‌عنوان روز دوم تعطیلات آخر هفته وجود دارد نیز بیان کرد که نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود این است که جابه‌جایی تعطیلات و تعطیل کردن روز شنبه یک تابو و خط قرمز نیست، بلکه شنبه هم مانند روزهای دیگر هفته یک روز است و اتفاق مهمی که با تغییر تعطیلات آخر هفته رخ می‌دهد، فواید اقتصادی آن است.

خائف افزود که هدف اصلی کمیسیون برای این تغییر، نتایج اقتصادی آن است؛ چرا که ما هم‌اکنون و به‌دلیل ناهماهنگی تعطیلات آخر هفته با بسیاری از کشورهای جهان، با مشکلات اقتصادی زیادی روبه‌رو می‌شویم و عملا ارتباطات اقتصادی و بین‌المللی ما چند روز در هفته با کشورهای دیگر قطع می‌شود و در صورت جابه‌جایی تعطیلات به جمعه و شنبه بخشی از این زیا‌ن‌ها جبران می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران با تاکید بر اینکه در اکثر کشورهای جهان شنبه و یکشنبه تعطیل است و تعطیلات ما با آنها همخوانی ندارد، اظهار کرد:

در همین راستا، در هفته‌های گذشته عربستان هم تقویم اداری خود را به میلادی تغییر داد و در تعطیلاتشان جابه‌جایی‌هایی شکل گرفت.

خائف ادامه داد اما این اتفاق تنها مختص عربستان نبوده و بسیاری از کشورهای اسلامی دیگر هم این تغییر و جابه‌جایی را انجام داده‌اند و آخر هفته آنها جمعه و شنبه است.» این عضو اتاق بازرگانی تهران همچنین گفت: «از طرف دیگر باید توجه داشته باشیم که بسیاری از کشورهای جهان دو روز تعطیلی آخر هفته دارند؛ در صورتی‌که تعطیلی ما عملا در تقویم یک روز است و تنها وزارتخانه‌ها و نهادهای وابسته به دولت و البته مدارس هستند که پنج‌شنبه‌ها تعطیل هستند و خیلی از شرکت‌ها، بانک‌ها و... تعطیل نیستند و در تقویم رسمی همان‌گونه که اشاره شد تنها جمعه تعطیل است؛ در صورتی‌که در اکثر کشورهای اسلامی جمعه و شنبه روز تعطیل است و ما امیدواریم این تغییر در کشور ما هم اتفاق بیفتد.

خائف در این مورد که تا چه اندازه امکان تحقق طرح تعطیلی دو روزه آخر هفته با تاکید بر تعطیل شدن شنبه‌ها به عنوان روز دوم تعطیلات آخر هفته وجود دارد نیز گفت که ما در کمیسیون گردشگری اتاق تهران به دنبال پیگیری ماجرا و امیدوار به تحقق آن هستیم؛ ولی باید در نظر داشته باشیم که این مساله امروز شروع نشده، بلکه سال‌هاست که درباره آن صحبت می‌شود و حالا ما امیدواریم با پیگیری و تبادل نظر با دولتی‌ها و مجلس این موضوع به نتیجه نهایی برسد و آرزوی بسیاری از فعالان بخش خصوصی و اقتصادی تحقق پیدا کند. البته می‌دانم که بسیاری از اعضای دولت هم با من همفکر هستند.

درحالی‌که قاطبه فعالان اقتصادی کشور و نیز استادان دانشگاه‌ها و کارشناسان امر با تعطیلات دو روزه آخر هفته در قالب طرح ساماندهی تعطیلات موافقند و اعمال این تغییر را لازمه تحولات اقتصادی مد نظر دولت می‌دانند، به‌دلیل پاره‌ای ملاحظات و حساسیت‌های مذهبی، این طرح همچنان در حالت تعلیق باقی مانده است و به‌رغم طرح چندباره آن در مجلس، هیئت دولت و نیز اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران، در عمل نتیجه‌‌ای حاصل نشده است. با این‌همه به نظر می‌رسد این‌بار کمیسیون گردشگری اتاق تهران جدی‌تر از گذشته در حال پیگیری موضوع است و اعضای اتاق نیز هر یک به نوبه خود نسبت به تحقق این امر ابراز خوش‌بینی می‌کنند.

البته توجه به این نکته نیز بسیار ضروری است که رساندن این طرح به مجلس و تصویب آن از سوی نمایندگان، جز با همراه کردن همه بخش‌های جامعه به‌ویژه روحانیون و مجتهدین امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین باید تاکید کرد که برخلاف آنچه عده‌ای می‌پندارند، شکستن تابوی تعطیلی شنبه، در صورت شکل‌گیری اراده‌ای واحد برای تحقق آن در تمام سطوح و با پیمودن این مسیر بر اساس نقشه راهی مدون و هوشمندانه، دور از انتظار نبوده و چنانچه در غالب کشورهای مسلمان این سیاست اجرایی شده، این تغییر در ایران نیز شدنی است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه