نمایش پرده نقاشی قهوه خانه ای در کاخ نیاوران

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
نمایش پرده نقاشی قهوه خانه ای در کاخ نیاوران

به مناسبت ایام شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین (ع)، پرده نقاشی قهوه‌خانه‌ای با موضوع واقعه کربلا و وقایع ظهر عاشورا  از ۱۸ مهر تا ۱۰ آبان در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرده نقاشی قهوه‌خانه‌ای که متعلق به مخزن کاخ نیاوران است واقعه کربلا را به تصویر کشیده و در ابعاد ۱۸۰×۳۱۰ سانتی‌متر و با تکنیک رنگ و روغن روی بوم کرباس خلق شده و با توجه به شواهد و مستندات و بر اساس نحوه ترسیم فیگوراتیو و شیوه رنگ‌گذاری، تاریخ آن به اوایل دوره پهلوی نزدیک است.

نقاشی قهوه‌خانه‌ای از هنرهای عامیانه با موضوعات مشابه بوده که محصولات هنری متعال را به نمایش می‌گذاشتند. صحنه‌های قهرمانی شاهنامه فردوسی بیشترین تصاویر بوم‌های نقاشی حماسی را به خود اختصاص می‌داد؛ افزون بر این، داستان‌های رومانتیک بر پایه انجیل  و قرآن و داستانهای حماسی دیگر نظیر داستان یوسف و زلخیا نیز نقاشی می‌شد اما تعداد آن‌ها زیاد نبود؛ اما موضوعات مذهبی به‌خصوص روایات شیعی از واقعه کربلا بخش عمده این محصولات هنری را تشکیل می‌دهد. بیشتر نقاشی‌های قهوهخانه‌ای را نقاشان گمنام کشیده‌اند ولی بعضی از آن‌ها رقم دارند؛ مانند رقم‌های محمد مدبر، حسین قوللر آغاسی و حسین اسماعیل.

 شایان ذکر است علاقه‌مندان جهت دیدن این اثر می‌توانند تا پایان ماه محرم همه‌روزه از ساعت ۸ تا ۱۶ به کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه