۴۰۰۰ شی مطالعاتی شهر سوخته ساماندهی شدند

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
۴۰۰۰ شی مطالعاتی شهر سوخته ساماندهی شدند

چهارهزار شیء مطالعاتی کشف‌شده از بخش مسکونی پایگاه میراث جهانی شهر سوخته، در پایگاه ثبت داده‌های این محوطه باستانی ساماندهی شد و مورد پژوهش قرار گرفت.

«حسین مرادی» معاون گروه باستان‌شناسی شهر سوخته و از مجریان طرح مطالعه، پژوهش و ساماندهی چهارهزار شیء مطالعاتی به‌دست‌آمده از کاوش‌های شهرسوخته سیستان در نشست «گزارش به همکار» که به همت پژوهشکده باستان‌شناسی در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، از «ساماندهی چهارهزار شیء مطالعاتی در پایگاه ثبت داده‌های شهر سوخته» خبر داد.

او با اشاره به اهمیت پایگاه ثبت داده‌های باستان‌شناسی برای ثبت مشخصات تمامی پدیده‌های باستان‌شناختی به دست آمده از کاوش‌های صورت‌گرفته «شهر سوخته»، درباره زیرساخت‌های این سامانه، چگونگی دسترسی به اطلاعات ذخیره‌شده در آن و نحوه کار با سامانه تحت وب، مطالبی را مطرح کرد.

این باستان‌شناس لزوم ثبت روشمند اطلاعات برای حفاظت و نگهداری بهتر را از اهداف طراحی این بانک اطلاعاتی اعلام کرد و گفت  که در صورت وجود پایگاه، داده‌های منسجم، اطلاعات و داده‌های ثبتی در طول زمان‌های کاوش به‌سادگی ذخیره‌سازی می‌شوند و هر لحظه آماده بازیابی در قالب فرم‌های خروجی مورد نیاز خواهند بود.

مرادی با بیان اینکه «اطلاعات مربوط به اشیای یافته‌شده در محوطه باستانی شهر سوخته در این پایگاه داده‌ها قرار داده شده» تصریح کرد: با طراحی این پایگاه یک امکان با قابلیت به‌روزرسانی برای تمامی محوطه‌های باستانی به وجود می‌آید و تقسیم‌بندی فضا و مکان در کاوش‌های باستان‌شناسی با توجه به موقعیت سایت از طریق آن در دسترس قرار می‌گیرد.

به گفته او، پایگاه داده‌ها به گونه‌ای طراحی شده که کاربر تنها به قسمت ورود اطلاعات دسترسی دارد و تنها از موارد ورودی اطلاعاتی که خودش انجام داده است می‌تواند بازدید کند.

مرادی همچنین بیان کرد که مسئول پروژه امکان گزارش‌گیری از کار کاربران و اطلاعات مربوط به پروژه را خواهد داشت و می‌تواند روند کارکرد کاربران را کنترل کند. همچنین سرپرست محوطه باستانی امکان تغییر در مشخصه‌های ورودی هر شیء را دارد و می‌تواند تمام پروژه‌ها را در کنترل داشته باشد و آمار و اطلاعات مورد نیاز را با هم و تک تک دریافت کند.

وی در ادامه به ویژگی‌های اساسی و کاربردی این سامانه از دیدگاه مطالعات باستان‌شناختی اشاره کرد و گفت:

کاربرد آن سامانه در تحلیل‌های علمی و مبتنی بر دانش آمار در باستان‌شناسی است؛ مانند استخراج اطلاعات در فرمت‌های مختلف اکسل و وُرد، تهیه نمودارهای آماری گوناگون که در تحلیل‌های فضایی مکانی و ارائه گزارش‌های توصیفی نتایج کاوش‌ها.

«حسین سرحدی‌دادیان» عضو هیئت علمی دانشگاه زابل و سرپرست پروژه ساماندهی چهارهزار شیء مطالعاتی به دست آمده از کاوش‌های شهر سوخته، در ادامه مواردی را درباره اهمیت این پروژه از دیدگاه ثبت، نگاهداری و حفاظت اشیا به دست‌آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی بیان کرد.

او با اشاره به چگونگی شکل‌گیری ایده این طرح در سال ۱۳۸۲، به بیان نکاتی در خصوص اهمیت کاوش‌های صورت گرفته در شهر سوخته و لزوم راه‌اندازی داده‌های باستان‌شناسی در این محوطه پرداخت.

«جلال فرزامی» و «مسعود طائفی» نیز به عنوان بخشی از تیم طراحی سامانه درباره ویژگی‌های فنی و امنیتی آن با ارائه مثال‌هایی عینی از چگونگی کار با این پایگاه داده‌ها که منحصرا برای ثبت و ضبظ یافته‌های باستان‌شناسی طراحی شده است، مطالبی را ارائه کردند.

امنیت این شبکه و چگونگی دسترسی پژوهشگران به آن در آینده و همچنین ارائه پیشنهادهایی برای بهبود این سامانه برای استفاده در تمامی محوطه‌های باستانی از محورهای گفت‌وگو در این بخش بود.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه