بزودی بزرگ‌ ترین رویداد تاریخ صنایع دستی برگزار می شود

تیم  کجارو
تیم کجارو پنجشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
بزودی بزرگ‌ ترین رویداد تاریخ صنایع دستی برگزار می شود

هجدهمین مجمع عمومی شورای جهانی صنایع‌دستی  پس از سال‌ها اوایل مهرماه امسال با حضور ۹۰ عضو از کشورهای مختلف در اصفهان برگزار می‌شود.

شورای جهانی صنایع‌دستی یکی از سازمان‌های زیرمجموعه یونسکو است که ایران حدود ۵۰ سال عضو آن است. این شورا و عملکرد آن می‌تواند نقطه عطف بزرگی در کمک به توسعه صنایع‌دستی در کشورهای عضو باشد.

بهمن نامور مطلق - معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور - در این نشست با تاکید بر اهمیت برگزاری این اجلاس، گفت که به همت هنرمندان اصفهان و باوجود مخالفت برخی کشورها، اجلاس جهانی صنایع‌دستی در اصفهان برگزار می‌شود. حیثیت این اجلاس نه‌فقط به ایران، بلکه به آسیا بازمی‌گردد.

وی با اشاره به این‌که این اجلاس یک رویداد علمی، فرهنگی و تجاری است، افزود: برگزاری این اجلاس بزرگترین رویداد تاریخ صنایع‌دستی و یک رویداد خوب در مدیریت جهانی صنایع‌دستی است که ایران در آن مشارکت دارد.

در این نشست، فریدون الله‌یاری - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان - نیز با اشاره به اهمیت برگزاری این شورا گفت:

فقط دو شهر اصفهان و جیپور هندوستان با پذیرش تمام صنایع‌دستی به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتخاب شده‌اند. ۹ شهر دیگر جهان فقط با یک رشته خاص از صنایع‌دستی به‌عنوان شهر صنایع‌دستی ثبت شده‌اند.

رسول زرگرپور - استاندار اصفهان - نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم بهره‌برداری از این رویداد بزرگ، گفت که مدیریت استان برای هرگونه هماهنگی با دستگاه‌های مختلف اعلام آمادگی می‌کند و معتقد است این اجلاس نه تنها باعث افتخار و آبروی اصفهان، بلکه باعث آبروی ایران خواهد بود.

او ادامه داد:

نحوه برگزاری این اجلاس بین‌المللی می‌تواند بازتاب خوبی در کشورهای مهمان داشته باشد و همه دستگاه‌ها باید تمام همت و تلاش خود را برای برگزاری هرچه بهتر این اجلاس به ‌کار گیرند. همچنین شهرداری ظرفیت بزرگی است که می‌تواند نقش مهمی در فضاسازی شهر درباره صنایع‌دستی داشته باشد.

پس از برگزاری نخستین جلسه شورای راهبردی هجدهمین اجلاس جهانی صنایع‌دستی در استان اصفهان، نشستی نیز به همین منظور با حضور مسعود سلطانی‌فر - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری -، بهمن نامورمطلق - معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان - و فریدون اللهیاری - مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان - برگزار شد.

در این نشست جزییات و برنامه‌ریزی‌های هجدهمین اجلاس جهانی صنایع‌دستی و تمهیدات برگزاری هرچه بهتر آن با حضور سلطانی‌فر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که با نتایج خوبی همراه بود.

براساس آخرین طبقه‌بندی سازمان میراث فرهنگی، از ۲۹۷ رشته صنایع‌دستی کشور بیش از  ۱۹۹ رشته در اصفهان تولید می‌شود

 

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه