کشف ۴۰ عدد ابزار سنگی در یک محوطه باستانی

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۵
کشف ۴۰ عدد ابزار سنگی در یک محوطه باستانی

در کاوش‌های باستانشناسی صورت گرفته در تپه جم اراک؛ ابزارهای کشاورزی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی کشف شده که نشان‌دهنده پیشینه‌ی تاریخی این منطقه است.

کشف ۴۰ عدد ابزار سنگی در تپه جم در استان مرکزی نشان داد که ساکنان این محوطه‌ باستانی در گذشته به فعالیت‌های کشاورزی مشغول بوده‌اند.

«لیلا بنی‌جمالی»، سرپرست هیأت کاوش و گمانه‌زنی تپه جم با اشاره به وسعت و پراکندگی سفال در تپه جم، هدف از انجام این پروژه را گاه‌نگاری نسبی و دقیق از این محوطه اعلام کرد.

این باستان‌شناس گفت:

با کاوش در این محوطه، ۱۰ هزار و ۴۱۷ قطعه سفال کشف شد که از بین این تعداد زیاد، ۲۵۰ قطعه سفال طراحی شد، همچنین در مقایسه‌ی این سفال‌ها با نمونه‌های مشابه ۵ دوره، مس و سنگ، مفرغ، اشکانی، ساسانی و متأخر اسلامی برای گاه‌نگاری محوطه تعیین شد.

او با اشاره به سایر کشفیات این محوطه اظهار کرد:

در این فصل ۴۰ ابزار سنگی، تعدادی سرباره، تکه‌های فلز، ظروف سنگی‌ و پاشنه در سنگی کشف شد که وجود این تعداد ابزار سنگی نشان از رونق فعالیت کشاورزی در محوطه جم در گذشته دارد.

وی با اشاره به تخریب‌های صورت گرفته در این محوطه و سخت بودن کار تعیین عرصه و پیشنهاد حریم آن نیز گفت  به‌منظور کاهش تخریب‌ها و تعرضات کار تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه «جم» با حفر ۵۰ گمانه در چهار مرحله صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، این باستان‌شناس محوطه جم را یکی از بزرگ‌ترین محوطه‌های حاشیه رودخانه «لعل‌واره» عنوان کرد و افزود که آن یکی از محوطه‌های حائز اهمیت و بزرگ استان مرکزی است و در سال ۱۳۸۸ در طرح بررسی باستان‌شناختی شهرستان محلات به سرپرستی مشترک  لیلا بنی جمالی و جواد علایی شناسایی شد.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه