مقدمات ثبت جهانی ابیانه توسط ۷ گروه تخصصی فراهم می شود

تیم  کجارو
تیم کجارو پنجشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
مقدمات ثبت جهانی ابیانه توسط ۷ گروه تخصصی فراهم می شود

کارشناسان و کارآموزان دفتر ثبت جهانی کشور در قالب هفت گروه، برای برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع آخرین رویکردها و دستاوردها در تهیه پرونده ثبت جهانی در ابیانه گرد هم آمدند.

کارشناسان دفتر ثبت جهانی کشور در ابیانه که در پایگاه میراث فرهنگی ابیانه برگزار شد، روند آماده‌سازی پایگاه، بافت روستا و تکمیل پرونده‌ی ثبت جهانی ابیانه بررسی کرده و کارآموزان را در جریان آن قرار دادند.

احمد نجیبی مدیر پایگاه ابیانه به معرفی منظر فرهنگی در نخستین نشست به معرفی ابیانه، ویژگی‌های طبیعی و تاریخی آن پرداخت و به سؤالات حاضرین در این زمینه پاسخ داد.

«الهام نیکوگفتار» کارشناس دفتر ثبت جهانی نیز در این نشست با اعلام فصل‌های مختلف محتوایی پرونده ثبت جهانی همچون معرفی عمومی، توصیف و تاریخچه، تبیین ارزش های شخص و اصالت اثر، وضعیت حفاظت اثر، برنامه‌های مدیریت اثر، رصد کردن و اسناد و مستندات، به بیان دغدغه‌های کارشناسان ارزیابی یونسکو در ارتباط با هرکدام از این فصل‌ها پرداخت.

«حمید بینایی» مسئول فنی دفتر ثبت جهانی به‌عنوان سومین سخنران، توضیحاتی درباره حساسیت‌های فنی در هرکدام از بخش‌های پرونده ثبت به‌ویژه تعیین عرصه و حریم بر اساس ویژگی‌های مورد نظر ارزیابان یونسکو ارائه و بر لزوم استانداردسازی روند ثبت جهانی از ابتدای امر و آماده‌سازی هم‌زمان پایگاه، محوطه و پرونده تأکید کرد.

تشکیل هفت گروه کاری مرتبط با هریک از فصل های محتوایی پرونده‌ی ثبت جهانی همراه با بازدیدهای میدانی و تبادل اطلاعات موجود از بافت تاریخی ابیانه و بناهای شاخص آن، پیاده‌روی تا زیارتگاه تاریخی هینزا از دیگر برنامه‌های این نشست تخصصی به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه