از ۲۰ اثر خطی موزه محفوظی رونمایی شد

تیم  کجارو
تیم کجارو سه شنبه، ۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
از ۲۰ اثر خطی موزه محفوظی رونمایی شد

از ۲۰ اثر خطی قرآنی، علمی، فرهنگی و هنری موزه‌ی محفوظی در مراسمی با حضور چهره­‌های مطرح فرهنگی، رونمایی شد.

مدیر موزه‌ی خصوصی محفوظی اعلام کرد که در مراسم رونمائی از ۲۰ اثر خطی در این موزه، آثار خطی نفیس و نایاب با توجه به قدمت، اهمیت نگارش در دوران خاص تاریخی، ریزه­‌کاری­‌های تزئینی و جنبه­‌های هنری و تکنیک‌­های ظریف بصری، معرفی و رونمایی شدند.

«محمدصادق محفوظی»، با بیان اینکه هر سال در ماه مبارک رمضان ۲۰ نسخه خطی که نسبت به سایر آثار خریداری شده، از ویژگی­‌های برجسته­‌تری برخوردار هستند، رونمایی می­‌شود، گفت:

۶ دفتر کامل مثنوی معنوی کتابت شده در دوران صفوی، کیمیای سعادت امام محمدغزالی از سده‌ی ۸ هجری قمری و مرقع مناجات­‌نامه خواجه عبدالله انصاری به خط نستعلیق جلی، در این مراسم رونمایی شدند.

وی قاب آینه مزین به شمایل امیرالمومنین(ع) و اشعار فارسی پیشکش شده به ناصرالدین شاه قاجار را یکی دیگر از آثار برجسته‌ی رونمایی شده دانست و افزود: کلیات سعدی کتابت شده در سال ۱۰۹۲ هجری قمری، قرآن عمامه­‌ای ۸ گوشه منحصربه‌فرد با جلد لاکی و گل و طومار شجره­‌نامه ائمه معصوم و اولادشان به خط نسخ در دو رو و مربوط به سال ۷۰۰ هجری قمری از دیگر آثاری بودند که مورد توجه متخصصان قرار گرفتند.

رئیس مرکز دایره­‌المعارف انسان­‌شناسی، در ادامه از چاپ عکسی دو نسخه خطی نفیس کتاب «دعای صباح» و کتاب «لوایح جامی» در مجموعه­‌اش خبر داد و با اشاره به خط شکسته نستعلیق میرزا غلامرضا اصفهانی در کتابت لوایح جامی، افزود که کل کتاب شامل ۴۳ صفحه ۱۲ سطری است که صفحات ابتدایی آن دارای سرلوحی زیبا با نقوش لاجورد، طلا، زرد و نارنجی و مشکی و سفید است و رنگ­‌ها با ظرافت و تنوع جالبی در سطرها و جداول صفحات بعدی، مورد استفاده قرار گرفته­‌اند.

محفوظی، همچنین درباره قدمت نگارش کتاب بیان کرد که پای امضای کاتب اثر، تاریخ ۱۲۹۱ قمری به چشم می­‌خورد.

وی با بیان اینکه چاپ عکسی اثر یادشده، با مقدمه «علی حیدریساولی» و به کوشش «سیدصادق حسینی اشکوری»، رمضان امسال به انتشار رسیده است، بیان کرد: چاپ عکسی این کتاب ۱۴۸ صفحه‌­ای از سوی موسسه پژوهشی ابن­‌سینا صورت پذیرفته است.

او در بخش دیگری از سخنانش به انتشار چاپ عکسی کتاب دیگری به نام «دعای صباح» اشاره کرد و گفت: این دعا که یکی از ادعیه محبوب امیرالمومنین (ع) به حساب می­‌آید، توسط «محمدشفیع تبریزی» و در سال ۱۲۳۷ هجری قمری به خط نسخ معرب کتابت شده است.

وی با تأکید بر اینکه برخی از ترجمه‌های متنوع این دعا در صفحات اولیه کتاب منتشر شده است، اظهار کرد که شرح احوال و آثار نگارنده کتاب نیز در صفحات ۴۱ و ۴۲ به‌طور خلاصه درج شده است. چاپ عکسی این دعا ، در قالب یک کتاب 94 صفحه­‌ای و رنگی از سوی موسسه پژوهشی ابن سینا انتشار یافته و مقدمه آن نیز توسط «سیدصادق حسینی اشکوری» به نگارش درآمده است.

این مجموعه‌دار، از نسخه خطی ذخیره خوارزمشاهی مربوط به سال ۶۴۰ هجری قمری، مثنوی معنوی به خط نستعلیق ۱۲۵۶ هجری قمری و مرقع اسناد به دست خط امیرکبیر، به‌عنوان سایر نسخ رونمایی شده در مراسم نام برد و ادامه داد: شاهنامه فردوسی مربوط به سال ۱۲۴۰ هجری قمری، کتاب «خلاصه اللغه» استاد وصال شیرازی با خط ترکیبی نستعلیق و شکسته نستعلیق، کتاب قصیده «برده بوصیری»، «برهان الکفایه فی احکام النجوم»، جزء ۱۶ قرآن کریم به خط ریحان 5 سطری، «زادالمعاد» به خط نسخ معرب نوشته شده توسط «عبدالله بن عاشور»، کتاب شرح احوال و تاریخ زندگی امام رضا (ع) به خط نستعلیق و قرآن به خط «بیهاری» از دیگر آثار خطی رونمایی شده در ماه مبارک رمضان امسال بودند.

به گفته‌ی محفوظی در این مراسم رونمایی، «اکبر ايرانی» رئيس مرکز ميراث مکتوب، دکتر «ميرجلال­الدین کزازي» شاهنامه پژوه، دکتر «حبیب‌­الله عظیمی» معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر «سيدصادق اشکوری» رئيس مرکز ذخائراسلامی، استاد «مهدی عتیقی‌مقدم» مرمتگر نسخ خطی، دکتر «علی حيدري­‌يساولی» استاد دانشگاه، استاد «اميراحمدفلسفی» خوشنويس، دکتر «شهرام یوسفی‌فر»، معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی ایران و سرانجام پروفسور «سيدحسن امين» استاد دانشگاه گلاسکو انگلستان حضور داشتند.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه