بهره برداری بیش از ۶۰ بنای تاریخی فارس تا پایان سال ۹۶

تیم  کجارو
تیم کجارو چهار شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
بهره برداری بیش از ۶۰ بنای تاریخی فارس تا پایان سال ۹۶

از ۶۰ تا ۷۰ بنای تاریخی توسط بخش خصوصی در شیراز تا پایان سال آینده بهره‌برداری می‌شود.

«محمدرضا پوینده» مدیرعامل صندوق احیا، از بهره‌برداری ۶۰ تا ۷۰ بنای تاریخی توسط بخش خصوصی در شیراز تا پایان سال آینده خبر داد و گفت که این آمار بر اساس فعالیت‌هایی است که هم‌اکنون در حال اجرا است. کما اینکه مراحل مرمت بسیاری از این بناها هم‌اکنون آغاز شده و سال بعد به پایان خواهد رسید.

پوینده که به استان فارس سفر و از برخی بناهای احیاشده‌ی شیراز دیدن کرده، در این باره گفت:

تعدادی بنا نیز که قبلا توسط سرمایه‌گذاران تملک شده بوده، در طول سال جاری به عنوان هتل و رستوران به بهره‌برداری خواهد رسید.

پوینده بیان کرد که اکنون هتل آپادانای شیراز توسط جامعه‌ی هتلداران استان در حال مرمت است که بعد از طی شدن مراحل مرمت، تبدیل به مجموعه اقامتی خواهد شد که گردشگران خارجی و داخلی می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی روند مرمت این مجموعه را مثبت ارزیابی کرد و از تلاش برای بهره‌برداری از این هتل تا عید سعید فطر خبر داد.خانه دخانچی دیگر بنایی بود که مورد بازدید این مقام مسوول قرار گرفت. خانه‌ای که هم‌اکنون مجموعه نهادهای غیردولتی و NGO‌های میراث فرهنگی استان فارس در این مجموعه مستقر شده‌اند.

وی با بیان اینکه این خانه هرچند پیش‌تر مورد مرمت قرار گرفته اما هنوز نیاز به مرمت‌های بیشتر دارد، افزود که صندوق احیا در آینده‌ی خانه دخانچی را به عنوان یک بسته سرمایه‌گذاری با ذکر جزئیاتی نظیر مبلغ مرمت، مبلغ اجاره‌بها، مدت زمان واگذاری و مدت زمان مرمت وارد فرآیند مزایده و واگذاری به بهره‌برداران خواهد کرد.

به گفته‌ی رئیس هیئت‌مدیره‌ی صندوق احیا، در جریان این سفر هم‌اندیشی و تبادل نظر خوبی درباره‌ی خانه‌های تاریخی این استان انجام گرفته است. براساس این گزارش بخش خصوصی فعالیت خود را در حوزه مرمت و بهره‌برداری از بناهای تاریخی به شدت تشدید کرده است.

پوینده اضافه کرد که در دیدار با نهادهای غیردولتی و NGO‌های استان فارس توافق صورت گرفت که این نهادها، اطلاعات و داده‌های خانه‌های تاریخی منطقه را در اختیار صندوق احیا قرار دهند تا متناسب با مالکیتی که این بناها دارند، این صندوق برای برخی از مالکان بخش خصوصی که توان یا انگیزه سرمایه‌گذاری را ندارند، مشاوره و کمک‌های لازم را جهت انتقال بنا به سرمایه‌گذاران انجام دهد.

وی در پایان گفت که طبق مذاکره صورت‌گرفته اگر این مالکان مایل به مشارکت برای احیای بنا در قالب کاربری‌های متناسب و هم شأن اثر تاریخی باشند، صندوق احیا برای اعطای این کاربری‌ها کمک‌های لازم را به آن‌ها ارائه خواهد کرد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه