هلال ماه صبحگاهی شعبان ۱۴۳۷ و عطارد کنار هم خواهند بود

تیم  کجارو
تیم کجارو پنجشنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
هلال ماه صبحگاهی شعبان ۱۴۳۷ و عطارد کنار هم خواهند بود

صبحگاه روز جمعه، چهاردهم خردادماه، هلال ماه صبحگاهی شعبان ۱۴۳۷ و سیاره‌ی عطارد در کنار یکدیگر خواهند بود تا هم‌نشینی دیگری را در آسمان پدید آورند.

«خسرو جعفری زاده» رئیس انجمن نجوم اهواز با بیان اینکه رصد هلال ماه همیشه برای عموم مردم جذاب بوده است، گفت:

ماه به عنوان تنها قمر زمین به شمار می‌رود که همیشه یک روی آن به سوی زمین بوده زیرا مدت زمان چرخش ماه به دور خودش برابر با مدت زمان چرخش ماه به دور زمین است.

وی با تاکید بر اینکه رویت هلال ماه صبحگاهی کمی پس از اذان صبح و در نور سپیده دم صبحگاهی می‌تواند بسیار دیدنی باشد، بیان کرد که صبحگاه ۱۴ خردادماه، زمان مناسبی است که سیاره‌ی عطارد و هلال ماه را در کنار یکدیگر رصد کنیم.

وی با بیان اینکه در این زمان ماه و عطارد به هم‌نشینی یا مقابله می‌رسند، بیان کرد که کافی است یک ساعت قبل از طلوع خورشید (۵ صبح) در افق شرقی به رصد این هم‌نشینی با چشم غیرمسلح پرداخت.

رئیس انجمن نجوم اهواز افزود که ماه در ساعت ۴:۳۰ طلوع می‌کند و به صورت کمانی باریک با درصد بخش درخشان ۶ درصد دیده می‌شود.

وی گفت که ۱۰ دقیقه پس از طلوع ماه، سیاره عطارد طلوع می‌کند که با جدایی زاویه‌ای ۵ درجه از ماه قرار دارد. سیاره عطارد به مانند ستاره‌ای در پایین ماه دیده می‌شود.

جعفری‌زاده با اشاره به رصد خوشه‌ی پروین در کنار این هم‌نشینی بیان کرد که در صورت داشتن هوایی پاک و تمیز در افق شرقی می‌توان در سمت چپ سیاره عطارد، خوشه‌ی پروین را که تجمع چند صد ستاره است را رصد کرد.

مطالب مرتبط:

منبع مهرنیوز

دیدگاه