خوزستان خالی از گردشگر خارجی

تیم  کجارو
تیم کجارو دوشنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
خوزستان خالی از گردشگر خارجی

خوزستان جزو مقاصد تورهای ورودی نیست اگر چه این استان در نزدیکی شیراز و مقاصد بین‌المللی قرار گرفته اما اکنون بیشترین گردشگرانش، ایرانی‌ها هستند نه خارجی‌ها.

استان خوزستان اگرچه دارای سه اثر ثبت جهانی است اما هنوز نتوانسته خود را در میان گردشگران خارجی معرفی کند تا جایی که اکنون بعد از سال‌ها بتواند یکی از مقاصد گردشگری برای تورهای ورودی باشد.

اما خوزستان نه تنها این آثار جهانی را در خود نگه داشته بلکه هر یک از شهرستان‌های آن نیز دارای جاذبه‌های زیادی هستند. مثل شهرستان ایذه که می توان گفت موزه روباز نقش برجسته‌ها و سنگ نگاره‌های ایران است. این شهر اگرچه جز مبادی ورودی شمالی به خوزستان است اما گردشگر ایرانی و خارجی اندکی به آنجا می‌روند و بیشتر گردشگرانش را طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان به آثار تاریخی در خوزستان و بخش اندکی از گردشگران خارجی و ایرانی از سایر نقاط کشور تشکیل می‌دهند.

«مجتبی گهستونی»، یکی از راهنمایان گردشگری در استان خوزستان می‌گوید:

شهر ایذه که از جمله گزینه‌های مهم ثبت جهانی است فاقد هتل مناسب و اقامت‌گاه‌های محلی در سطح شهر ایذه است. البته این شهرستان، روستاهای گردشگری مستعدی در اطراف خود دارد که لازم است اقامت‌گاه‌های شخصی آن ساماندهی شوند.

وی ادامه داد که غیر از ایذه، شهرستان بهبهان هم به عنوان یکی از مبادی شرقی خوزستان دارای یک هتل و یک جزیره‌ی تفریحی و اقامتی است که به سازمان آب و برق خوزستان تعلق دارند و البته عموم مردم هم می‌توانند استفاده کنند. این شهرستان خوزستان را به فارس و کهگیلویه و بویراحمد وصل می‌کند و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منحصر به فردی دارد با اینکه از مدیریت میراث فرهنگی خوبی برخوردار است. البته بزرگترین مشکل بهبهان این است که کمتر در مسیر سفرهای گردشگران خارجی و ایرانی قرار می‌گیرد و تبلیغات اندکی برای آن انجام شده است.

گهستونی بیان کرد که خوزستان با وجود برخورداری از گنجینه‌های بزرگ، هیچ‌گونه اقدام متناسبی برای بهره‌برداری از آن و «آوردن نان گردشگری بر سر سفره مردم خوزستان» صورت نگرفته است نه در بخش اسکان نه تبلیغات نه حمل و نقل.

آنقدر که اکنون این استان با وجود جاذبه‌های ملی و جهانی هنوز اقامت‌گاه مناسبی درحد میراث جهانی‌اش ندارد. از سوی دیگر در تعریف تورهای گردشگری خارجی جایگاه ویژه‌ای برای آن تعریف نشده است. با این وجود این استان در فهرست تورهای داخلی نیز قرار ندارد مگر آنکه چند دفتر خدمات مسافرتی پکیج تورهای خود را برای بازدید از میراث جهانی تعریف کنند و گردشگرانی که همیشه با آن‌ها همراه هستند، یک بار در این تورها شرکت کنند.

شاید یکی از دلایل آن نبود زیرساخت‌های لازم برای این استان باشد. استانی که از لحاظ میراث فرهنگی غنی است.

مطالب مرتبط:

منبع مهرنیوز

دیدگاه